Smrt šikanované učitelky

15. únor 2016 | 10.45 |

blog.Idnes.cz – 14. února 2016

Smrt šikanované učitelky jako zásadní a neodpustitelná prohra vedení školy

Eva Valerie Maxová

.
Šikana 1

Teprve po smrti učitelky, šikanované na Střední průmyslové škole v Praze Malešicích, se ze strany ČŠI a pražského magistrátu začalo něco dít. Kdy a kde došlo k zásadnímu selhání, které vedlo ke smrti bezbranné ženy?

Do českého školství vstoupila s rokem 1989 větší benevolence, vstřícnost, pochopení, tolerance ze strany pedagogů, stejně jako drzost, suverenita a agrese ze strany žáků. Více práv pro žáky méně práv pro učitele.

2pt;vertical-align:baseline">Zprávou o smrti pětapadesátileté ženy, učitelky na Střední průmyslové škole Na Třebešíně v Praze Malešicích je česká veřejnost šokována. Mezi prvními ji přinesla TV Nova, deník Blesk a regionální středočeský deník čtidoma.cz, dnes pár dalších skutečností poskytl čtenářům i deník idnes.cz.

Nebudu se tady zabývat problémem šikany jako takové, kde proti sobě stojí agresor a oběť, ve školním prostředí k ní dochází poměrně často, obvykle však mezi žáky. Spíš se pokusím podívat na tuto událost jako na odstrašující, neboť se tu stala obětí zkušená pedagožka. Obětí psychické a fyzické šikany svých tří studentů na střední škole.

Z dostupných informací, z nichž každého musí zamrazit, se dozvídáme, že šikana benevolentní a nekonfliktní profesorky začala někdy v listopadu loňského roku. Podle svědků se vedení školy o šikaně dozvědělo až letos v lednu, když svědci - spolužáci agresorů natočili video toho, co agresivní mladíci vůči učitelce předváděli, jak ji šikanovali.

Šikana tří studentů spočívala např. v zamykání ženy v kabinetě, bití, kopání, vulgárních slovech, házení předmětů na ni, dokonce jednou prý byla zamčena v kabinetě se slovy: "Ty krávo, ty už učit nebudeš!" (zdroj ctidoma.cz, 12. 2. 2016)

Ano, tohle se na průmyslovce v Praze Malešicích opravdu dělo, a přesto bylo ticho po pěšině. Teprve po smrti paní učitelky se veřejnost od Ondřeje Andryse, náměstka ústředního školního inspektora dozvídá: "Samozřejmě, když se vyskytne šikana, má to řešit ředitel, a to na všech frontách. Policie bude šetřit, zda existuje souvislost mezi její smrtí a touto šikanou. Nikdy jsme neměli podnět na jakýkoli druh šikany v této škole."
Co je to za školu, kde dochází několik měsíců  k šikaně pedagoga v takové brutalitě a co je to za vedení školy, které se tváří, že se nic neděje, snad proto, aby se nepoškodila pověst školy?!

O skutečné brutální promyšlenosti tří grázlů, agresorů z této průmyslovky, svědčí jimi natočené video, které se objevilo na portálu liveleak.com.

Případ šikanované učitelky, která se zhroutila a následně zemřela, šokuje veřejnost. Trojice mladíků učitelku v hodinách napadla a terorizovala. Nechutné činy tří agresorů mají konkrétní rysy se zveřejněným videem a přibývajícími svědectvími.

Video, které nechutné chování studentů zachycuje, už se objevilo i na portálu liveleak.com. Agresoři je hodlali posléze nabídnout zájemcům a zpeněžit. Měla snad být šikana učitelky pozdějším zdrojem příjmů pro tyhle tři grázly?!

Krátké video, které je dostupné na liveleak.com,  ukazuje domluvu dvou žáků, jeden pak bere druhého na záda, běží s ním k učitelce a ukazuje na ní sprostá gesta. Další část zachycuje odchod učitelky ze třídy, kdy dveře blokuje student, sedící na židli. Na chodbě učitelku sledují dva žáci, jeden z nich naznačuje údery pěstí, druhý kolem učitelky poskakuje, a pak ji klade ruku na rameno. Další záběr obsahuje bránění učitelčinu odchodu ze třídy, přede dveřmi jsou dvě lavice, na nich židle, na kterých sedí dva agresoři, opět s výhrůžnými gesty vůči slabé ženě.

Vždy tedy dva aktéři psychické a fyzické šikany, třetí video nahrávající, zřejmě na mobilní telefon. Spousta drzosti, výsměchu a zloby vůči bezbranné ženě, učitelce, která mlčí a tiše trpí.

Podle některých studentů:  "Chodila jako tělo bez duše, ostatní učitelé to přece museli poznat, že se něco děje."

Podle jednoho, který šikanu vedení oznámil: "Řekli mi, ať se o to nestarám, že mi do toho nic není." (zdroj Blesk.cz)

Vedení školy tři agresory v závěru ledna podmínečně vyloučilo, zhruba ve stejné době přivedl psychický a fyzický teror pětapadesátiletou učitelku na psychiatrické oddělení do pražských Bohnic, odkud byla později s výronem do mozku převezena do Vojenské nemocnice, kde po pár dnech zemřela. Zemřela tu utýraná učitelka, která po sobě zanechala  nezletilou dceru.

Vedení školy prý na pozůstalou dívku bere ohledy, proto nechce celou věc rozebírat! Učitelé mají ze strany vedení přísný zákaz vynášení veškerých informací!

Tragickým případem mladých tyranů tiše tolerovaných vedením střední školy se zabývá nejen školní inspekce, ale i magistrát města. Příslovečné "pozdě ale přece" život šikanované učitelce nevrátí.

Ani odsouzení šikany ministryní školství Valachovou. V naší zemi máme veřejného ochránce práv, který řeší nedůležité, máme školského ombudsmana, máme progresivní proinkluzivní ministryni, a přesto přese všechno zde mohlo dojít k tomuto případu. K tiše trpěné šikaně učitelky na střední škole, která po pár měsících vyústila v tragédii.

Malešický případ by rozhodně neměl skončit jen podmíněným vyloučením aktérů šikany, ani konstatováním předsedy magistrátního výboru pro školství Patrika Nachera, že jde o fatální selhání vedení školy, kdy selhala elementární komunikace se zřizovatelem. To je velmi málo!

A závěr?

Pozdní dohadování, kdo co měl, nebo neměl, paní učitelce život nevrátí.

Viníci šikany by měli být ze školy nejen vyloučeni, ale vyšetřováni orgány činnými v trestním řízení, a následně být spravedlivě v mezích zákona potrestáni. Teprve pak by si skutečně uvědomili dosah svého chování a konání, stejně jako by tímto byli varováni další potenciální aktéři šikany ve školách.

Neřešení této probíhající šikany na škole a její tolerování by mělo konkrétním způsobem postihnout i vedení  střední školy a všechny jednotlivce, kteří i přes poukazování svědků nijak nezasáhli. Co dělal např. výchovný poradce a metodik prevence, každoročně školený v řešení školní šikany?

Malešický případ je bohužel dalším smutným dokladem toho, že přemíra práv na straně žáků a oslabení práv na straně pedagogů je v dnešním přehnaně demokratickém a liberálním školství kontraproduktivní a někdy může být dokonce nebezpečná. V tomto případě to stálo jeden lidský život.


www.ctidoma.cz/zpravodajstvi/2016-02-14-video-utyrali-ucitelku-za-video-chteli-balik-penez-20569

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.52 (21x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Smrt šikanované učitelky jiri 17. 02. 2016 - 09:52
RE: Smrt šikanované učitelky láďa 18. 02. 2016 - 12:53
RE: Smrt šikanované učitelky věra 19. 02. 2016 - 09:16
RE: Smrt šikanované učitelky jana* 20. 02. 2016 - 14:34
RE: Smrt šikanované učitelky ringls 26. 03. 2016 - 19:53