Lidé se už zase bojí jako za Husáka

26. duben 2015 | 22.22 |

TÝDENÍK ECHO 23. dubna 2015 | Daniel Kaiser

Rozhovor o lidských charakterech


Osud Marty Kubišové může sloužit jako vzorová ukázka toho, jak mohly politické zvraty ovlivňovat osobní život: nejpopulárnější česká zpěvačka byla režimem takřka ze dne na den odsunuta na okraj společnosti, kde strávila dvacet let. "Dneska je to svým způsobem stejný, jako když Husák v roce '70 vyhlásil normalizaci," říká v rozhovoru pro Týdeník Echo. "Vždycky zůstanou ti, kdo se bojí o svůj plat a pozici, kterou si postupně vydobyli," dodává zpěvačka, která dnes zažívá něco jako druhý comeback.

Nemáte někdy pocit, že všechny ty pocty prokazované dnes vám a dalším lidem, kteří byli stateční za komunistů, vytvářejí v mnoha lidech příjemnou představu, že doba, kdy bylo potřeba se mravně vyhranit, vzít na sebe riziko v kariéře, už je bezpečně pryč a že se na mravní dilemata mohou dívat jako na film pro pamětníky, podržet palce v kině?


Pokud to tak někdy je, tak nikoliv mým zaviněním. Já jsem se nezměnila. Mí kolegové na začátku 70. let se vesměs báli, že přijdou o zaměstnání, a to se samozřejmě pořád opakuje. Dneska je to svým způsobem stejný, jako když Husák v roce '70 vyhlásil normalizaci. Tam se taky lámaly ledy. U nás se ledy lámou každou chvíli, akorát už to dnes lidi nepociťují tak silně, poněvadž věci se dějí míň vyhroceně. Ačkoliv pro někoho to je vyhrocený i dnes, třeba to, co udělali vám, kdy ty noviny najednou spadly pod pana Babiše, a pár si vás řeklo: To ne, tohle přestává být svobodná novinařina. Vždycky zůstanou ti, kdo se bojí o svůj plat a pozici, kterou si postupně vydobyli. Ale takový je život – a způsob uvažování lidí nepředěláte. I když jednou se jich třeba dějiny zeptají. Já, abych to stočila zpátky k sobě, jsem se tehdy nemusela ničeho bát. Pro mě bylo směrodatné, když mi maminka řekla: Děláš to dobře.


Maminka vám nikdy, třeba ani když jste potom vzala funkci mluvčí Charty 77, nic nevyčítala?


Nikdy. Naopak.


Jak vás přijali kolegové z pop-music po roce '89?


Tak já myslím, že oni se mě všichni trochu báli. Přišla jsem na zakládací schůzi Intergramu, což je organizace výkonných umělců, no a pamatuji se, že když jsem vešla do místnosti, panovalo hrobový ticho. Asi se kolegové báli, že se do nich budu navážet. Já jsem se ale do nikoho nenavážela, i za normalizace jsem věděla, že oni sami kráčejí po minovým poli se staženým zadkem, kdy si na ně někdo něco vymyslí. Spíš jsem je litovala, než abych je odsuzovala. Ale na té první schůzi jsem ještě cítila chlad. Pak se to nějak samo od sebe urovnalo.


Do jaké míry jste s kolegy z branže během normalizace ztratila kontakt?
Pamatuji se, že jste po Listopadu vyzdvihovala Václava Neckáře, že on se vám snažil pomáhat.  Byli i další?

Jediní dva, kdo opravdu výrazně projevovali účast, byli Zdeněk Rytíř, což byl ovšem textař, a právě Vašek. Mimochodem, pan Šlosar, který byl mým ředitelem ve Výstavbě sídlišť, Vaškovi dozoroval stavbu baráku v Krči. Vašek za mnou chodil častěji, jednou přišel s nabídkou, že teď je v Ústí nad Labem v nějaké agentuře, kde mu dali volnost vzít si za pěveckou výpomoc, koho chce. Já jsem mu říkala: Vašku, vždyť tě zakážou, co blbneš. To od něj nebyl jediný takový nápad, ale všechny jsem mu šťastně rozmluvila. Dobrej byl taky například Milan Chladil, když mě náhodou potkal ve Štěpánské na ulici, tak si mě hodil přes rameno a choval se normálně, jako kdyby žádná normalizace nebyla.


Celý rozhovor najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo.


____________________


Po digitální verzi přichází Týdeník Echo v tištěné podobě


Týdeník Echo je inspirován anglosaskými analytickými časopisy, svou povahou se vymezuje proti všem současným trendům, představám a mýtům panujícím na českém mediálním trhu. Týdeník Echo se nepodbízí lacinému vkusu a je jiný především svým obsahem a grafickým zpracováním. Je kontrapunktem k pestrobarevné mase na českých trafikách. Věnuje se nejdůležitějším událostem v politice a ekonomice, společenským jevům doma i ve světě, v každém vydání přinášíme dva velké rozhovory a v části Umění a kritika reagujeme na kulturní události. Týdeník Echo navazuje na názorový internetový deník Echo24.cz, který je reakcí na zásadní technologické a společenské změny, jimiž procházíme. Ve vyspělých společnostech se mediální podnikatelé, přestože existuje řada známých výjimek, povětšinou aktivně nezapojovali do jiných ekonomických odvětví nebo přímo nevlastnili politickou stranu (tradice stranického tisku, která byla silná v Československu za první republiky, to nijak nepopírá; každá strana měla své noviny, ale nikoliv jedna několik). Role médií pro fungování státu s demokratickým zřízením je nenahraditelná. Zajišťuje svobodu projevu, kritické posuzování jednání politiků, státních institucí a plní důležitou kontrolní funkci. V České republice dochází v posledních letech k oligarchizaci médií, která se na jednotlivých titulech podepisuje různou měrou ovlivnění obsahu. Zahraniční vlastníci českých médií se začali dostávat do ekonomických ztrát a rozhodli se své tituly prodávat. Ty se tak přesouvají do rukou mocenských a politických struktur platících za nákup vydavatelství nesmyslné částky. To vše má jen jediný smysl: získat vliv na veřejné mínění. Novým majitelům mají ochránit jejich ekonomické nebo politické zájmy. Echo24.cz žádné takové pozadí nemá. Chce být protiváhou oligarchizovaným českým médiím. Čtenáři Echo24 nebudou muset přemýšlet nad tím, jakým zájmům slouží. Echo24 chce sloužit pouze svým čtenářům. Pokud máte k internetovému deníku Echo24.cz sympatie a líbí se vám, jak to děláme, podpořte nás koupí nebo ideálně předplatným Týdeníku Echo. Budeme vám za to vděčni a budeme moci i nadále existovat.Marta - Echo 24

E-mail redakci Echo 24

 

Vážení přátelé,


dnes jsem vám udělal jako pověřený zástupce šéfredaktora promo na našich stránkách o.s. K 213. Sympatizujeme s vámi jako s lidmi, kteří se nenechali zkrotit snahami jistých finančních oligarchů, snažících se ovládnout veškerá zdejší veřejná média.
K 213 je občanské sdružení, bojující za práva otců k jejich dětem, jehož předseda je dlouhodobě pronásledován za svou snahu o očistu justice od jejích praktik, směřujících k likvidaci lidí, bojujících za pravdu a spravedlnost v naší zemi.
Za svou činnost je neustále pronásledován, a několikrát již byl také uvězněn. Protože ve své snaze o prosazení lidských práv a očistu naší společnosti neustává, byl nyní odsouzen OS Kladno k 5 měsícům nepodmíněně za pouhý dotaz na tamního soudce Koudelku, pronesený v roce 2010! Jeho dovolání k NS ČR bylo zamítnuto.
Dne 31. března 2015 byl ve svém domě přepaden silným komandem PČR z Nymburka a odvlečen do věznice v Ruzyni, odkud byl takřka okamžitě přemístěn do věznice v Kynšperku nad Ohří, co nejdále od svého advokáta, i jeho přátel a spolupracovníků.
Je po infarktu a těžké srdeční operaci, při níž mu byly transplantovány biologické srdeční chlopně. Musí tudíž nutně užívat životně důležitý lék na ředění krve. Tento mu však nebyl podán po dobu od 31. března až do 12. dubna, čímž byl přímo ohrožen jeho život!
Přestože jsme se obrátili takřka na všechny instituce, které mohly zjednat nápravu a vyšetřit tento skandální případ, nikdo pro to nic neudělal, i když zde byl přímo ohrožen lidský život! Život člověka, který v r. 2006 vyhrál soudní spor u ESLP ve Štrasburku, kam se odvolal proti rozhodnutí našich soudů, což mu nemohou zřejmě zapomenout!
V roce 2006 též kandidoval za na senátora za Stranu zdravého rozumu Petra Hanniga. Zasloužil se mj. velkou měrou též o zbudování pomníku Janu Palachovi na Mělníku.
Takto dnes končí lidé, jimž není lhostejný osud naší země, bojující za očistu naší země od mafiánských praktik, které dnes naši zemi ovládají.

Další informace na stránkách www.k213.cz.

Konkrétně k posledním událostem též:

http://ceskawcela.pise.cz/295-za-2-x-5-slov-po-5-letech-5-mesicu-nepodminene.html

Děkuji vám za akceptování tohoto mého sdělení.

Pavel Havlíček

_______________________________

Sdělení čtenářům stránek "Česká Wčela"


Prosím velectěné čtenáře mých stránek, aby mi prominuli sníženou frekvenci mých příspěvků a pozastavení časopisu ČW.

Vedu po dobu věznění předsedy o.s. K 213  Ing. Jiřího Fialy také jeho webové stránky.

Sledujte proto také stránky  www.k213.cz.


Váš Pavel Havlíček

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře