Ivo Rittig jednal s novináři nahý!

15. únor 2014 | 21.50 |

Lobbista Rittig jednal s novináři nahý! Exkluzivní informace o kmotrovi, který skončil v klepetech

Mária Slušná

Krajské listy - 14.02.2014

Ivo Rittig byl ve čtvrtek zatčen. Důvodem mají být jeho mimořádně podezřelé obchody s pražským dopravním podnikem, které mu měly vynášet několik milionů měsíčně... Kmotr Rittig je u veřejnosti docela provařenou postavou, fakt, že za komunismu seděl v kriminále, protože udělal na tehdejší dobu astronomické manko cca 700 tisíc Kčs, a ven ho dostala až Havlova amnestie, je známý. Co se ale obecně neví, je jedno exkluzivní svědectví, pocházející z počátku jeho porevoluční kariéry.

Psal se podzim 1994 a do Prahy poprvé mířila zbrusu nová kolekce světové módní značky Versace. Do České republiky ji přivezl kontroverzní lobbista Ivo Rittig. Velkolepá akce se uskutečnila v historických prostorách Vladislavského sálu na Pražském hradě, samozřejmě za přítomnosti prezidenta Václava Havla a jeho manželky Olgy.

Slavný návrhář Gianni Versace, který byl o tři roky později zavražděn na schodech před svým sídlem v Miami, sice do naší metropole nedorazil, zastoupili ho však výkonný ředitel firmy, bratr Santo, a o jedenáct let mladší sestra Donatella, která se starala o marketing a VIP zákazníky a později se stala samostatnou návrhářkou elegantní "lady" řady Versus. Akce to byla velkolepá, svého druhu první Praze. Chybět na ní nesměl nikdo, kdo se považoval za součást nové společenské špičky.

Jednání, nebo exkurze?

Za exkluzivního partnera akce si Rittig vybral jeden z dnes již dávno zaniklých deníků, a tak jsme s kolegou fotografem automaticky akceptovali jeho návrh termínu a místa schůzky. Ve všední den dopoledne, v pražských Průhonicích. Tehdy velmi ambiciózní podnikatel sídlil v luxusní nové vile, jež mu ovšem nikdy oficiálně nepatřila. Její majitelkou byla jeho tehdejší přítelkyně, podnikatelka Lenka Vejvalková, dnešní královna Pařížské ulice a největší dodavatelka italské luxusní módy na český trh.

Otevřel nám bodyguard a na pána domu jsme museli nějakou tu minutu počkat, zřejmě pro zvýšení dramatičnosti situace. Poté nás konečně uvítal Ivo Rittig osobně – ovšem téměř nahý, jen s froté osuškou přes bedra. Již tenkrát ale byla jeho postava na míle vzdálena od řeckého boha Apollona, takže namísto úžasu vzbudil spíš rozpaky. Takto spoře oděn nás nejprve vlekl do zadního traktu vily, aby se pochlubil vnitřním bazénem, v němž se ještě před chvilkou cachtal.

Trapné velikášství

Z naší strany bylo jednání velmi věcné. Kdo kdy na Hrad dorazí, co se bude dít, jak bude pracovat během přehlídky fotograf... Byla to opravdu velká sláva, takže si kolega kvůli ní musel na můj nátlak pořídit nové sako – první v životě. Rittig se však snažil předvádět dál. Z módního týdne v Paříži přivezl sérii svých fotografií ze slavného hotelu Hilton, aby Češi viděli, jak to uvnitř vypadá. Nechyběly mezi nimi ani záběry jeho přítelkyně, třeba ve sprše.

O pravidlech etikety Rittig zřejmě nikdy neslyšel, neustále se dopouštěl prohřešků, které jeho partneři během jednání velkoryse přehlíželi. V éře podnikatelů ve fialových sakách s ohrnutými manžetami nebyl výjimkou, s přibývajícími léty jen vyměnil obleky. Co mu chybělo na noblese, vyvažoval tučností svých bankovních kont a rozdáváním drahých "pozorností".

Prodavač šikula

Zřejmě si myslel, že peníze zmohou všechno, a okolí jako by mu neustále dávalo zapravdu. Rittig se původně vyučil prodavačem a lahůdkářem, nastoupil jako prodavač v samoobsluze na rohu Štepánské a Žitné a během dvou let se stal vedoucím. Velmi dobře se znal s tehdejší komunitou veksláků, údajně nakupoval přes známé v Tuzexu, aby pak zboží prodával "pod pultem" s velkým ziskem.. Když se na jeho obchod chystala v září 1984 velká inventura, dostal echo dopředu a včas zakryl schodek asi 100 tisíc korun.

Podobně prý "řešil" i druhou velkou inventuru o osm měsíců později, kdy mu v účetnictví chybělo dokonce tři čtvrtě milionu. Nakonec byl potrestán devíti lety odnětí svobody. Ve vězení však strávil jen polovinu. Ještě před pravomocným rozsudkem byl totiž tři roky ve vazbě a počátkem roku 1990 se dostal na svobodu po amnestii prezidenta Václava Havla.

A zase začal podnikat. Tehdy už ale profese veksláka dostala nový název - lobbista.

Poznámka redakce České Wčely: 

Jistě je vám už znám občanský aktivista a předseda oborového sdružení K 213 Ing. Jiří Fiala, vytrvale a nezákonně pronásledovaný českou justicí.

O jeho předloňském brutálním přepadení policejním komandem z OO PČR Nymburk a následném převozu do CPZ GŘ PČR jsme psali v tomto článku:

ceskawcela.pise.cz/132-historie-se-opakuje.html

V cele předběžného zadržení Ředitelství PČR přespávají pouze ti nejhorší zločinci, jako Rittig, Fiala a podobní.

Jenom je klika, že Jirka Fiala tam byl před Rittigem.

Jak ho znám, tak by tam po tom praseti odmítl vstoupit.

A já se mu vůbec nedivím!
 

                                                                                                              Pavel Havlíček, šéfredaktor ČW

Rittig 1

Ivo Rittig na výsluní ...

Rittig vězeň

... a v temnici, kde by už dávno měl být ...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře