Konec lázní Velichovek

17. červenec 2013 | 10.07 |

Konec lázní Velichovek

Zpráva z webu

11. července 2013   Webové stránky Starostové a nezávislí

Lázně Velichovky kvůli dluhům končí. Klienty přesouvají do Janských Lázní. Lázně Velichovky jsou v insolvenci. Svým věřitelům dluží přes padesát milionů korun a na konci tohoto týdne ukončí činnost. O práci tak přijde sto lidí. Pacienti, kteří mají zaplacený pobyt, se přesouvají do Janských Lázní.

"Myslím si, že do neděle už tady nikdo nebude. My jako zaměstnanci máme od pondělí nařízenou dovolenou," říká jedna ze zaměstnankyň lázní, která si nepřála uvést svoje jméno.

Stejně jako ostatní je smířená s tím, že přijde o práci, respektive že v pondělí nastupuje dovolenou a následně by měla až do vyřešení situace dostávat 60 procent platu.

V lázeňském komplexu pro 450 lidí je na prahu hlavní letní sezóny jen asi 40 pacientů. Ti, kterým končí pobyt v tomhle týdnu, odjedou normálně domů, ostatní se přesouvají do nedalekých Janských Lázní, kde svůj léčebný pobyt dokončí.

"No to je hrozné. Ale zas paní, co se mnou bydlela, tak se stěhovala a volala, že se jím ta velice líbí, že je to tam lepší než tady, více procedur... Tak nevím," říká Marie Beňáková. Té se ve Velichovkách líbil přístup personálu, pacienti prý finanční problémy lázní pocítili minimálně.

Podobně mluví i další, jen Pavel Krátký si v posledních dnech všiml horší kvality jídla. "Co se týče lázeňských procedur – perfektní. Ale strava, to bylo pod úroveň. Ne že bychom se nenajedli, ale slabota," tvrdí.

Výhrady klientů k jídlu zřejmě souvisí s tím, že společnost Eurest, která v posledních čtyřech letech pro lázně provoz jídelny zajišťovala, před několika dny vařit přestala. Lázně jí totiž dluží bezmála 6 milionů korun.

Od té doby se tak o stravování starají zaměstnanci lázní a podle dalšího z pacientů Josefa Pelmana je to znát. "Jídlo tam už asi vaří z posledního. Minulý týden jsme měli třikrát rýži. Asi jí mají hodně, tak se jí potřebovali zbavit," myslí si.

Na konci týdne celý lázeňský komplex osiří. Na jak dlouho to bude, není jisté. Lázně mají majetek v hodnotě 153 milionů, podle insolvenčního rejstříku dluží zhruba třetinu. Kromě zmiňovaného Eurestu například skoro milion Finančnímu úřadu v Hradci Králové a téměř tři na sociálním pojištění. Jak lázně Velichovky situaci vyřeší, odmítla Dana Pohanková pověřená vedením společnosti komentovat.

Autor: Václav Plecháček

________________________

Konec lázní Velichovek

Pavel Havlíček

Bylo 7. května 1945.

Tehdy dostali američtí vojáci za úkol doručit kapitulaci Německa, podepsanou toho dne v Remeši, do štábu armády Mitte polního maršála Ferdinanda Schörnera. Pokoušeli se ho zastihnout v Praze, ale zastihli ho až druhý den, 8. května 1945 ve Velichovkách u Jaroměře.

Na památku této historické události se každoročně pořádá akce "Mise Velichovky", při níž členové Klubu 16. obrněné divize jdou přesně po stopách amerických vojsk, aby téhož dne přesně v 9.00 hodin dorazili do Velichovek, aby tam u pomníčku slavnostně uctili památku této historické události. Je to zároveň vzdání pocty americké armádě, která nám po dlouhých letech přivezla konečně svobodu.

Někteří z nás ještě pamatují časy, kdy jsme měli opravdovou úctu k naší znovuzrozené republice, a doufali jsme, že se vydáme na cestu budování skutečně demokratické společnosti. O naše sny nás ale brzy připravila vláda bolševiků, která se po válce dostala k moci. Brzy byly veškeré naše velké naděje pohřbeny, a s nimi i ideál Masarykovy republiky, z něhož záhy zbyly pouhé trosky. Gottwaldova vláda se za pomoci agentů NKVD dokázala zbavit všech osob, které byly jejím symbolem. Nikdo dnes už nepochybuje o tom, že Jana Masaryka zavraždili právě příslušníci sovětské kontrarozvědky. Politické procesy padesátých let s generálem Pikou, Miladou Horákovou a dalšími byly jen potvrzením zrůdnosti komunistického režimu.

Naše země je ale zřejmě odsouzena k tomu, aby byla pronásledována dalšími a dalšímu katastrofami, které zřejmě jen tak neskončí. Je to způsobeno nejen historickými okolnostmi, ale také zejména pokřivenými lidskými charaktery, jež mají na svědomí dlouhá léta fašismu a komunismu, jimiž musela naše vlast projít. Lidské kreatury typu konfidentů gestapa z dob německé okupace a heydrichiády našly své následníky po válce, kdy si komunisté vybudovali rozsáhlou síť tajných agentů a spolupracovníků StB. Tito zrůdy se neštítily ničeho, a mají na svědomí nesčetné lidské oběti. Jejich dalším generačním vývojem pak vznikly lidské obludy, jejichž působení jsme svědky právě nyní, kdy nastala nemilosrdná a vražedná doba, kde není pro poctivého člověka místa.

Potomci komunistických papalášů se zmocnili veškerého státního majetku a vládnou nám stejně totalitním způsobem, jako jejich předchůdci, jenže k moci politické mají nyní navíc i moc ekonomickou. V dnešní době totiž přežije jen všežravý predátor bez špetky svědomí, slitování a ohledů k druhým, které likviduje stejně nemilosrdně, jako všechny své konkurenty, Tady prostě jde už jen o boj o koryta, a v něm jdou veškeré ohledy stranou.

Pusťme z hlavy veškeré naděje, že by se v dohledné době cokoli změnilo. Napřed by se totiž musely změnit charaktery lidí, a na to není sebemenší šance do té doby, než se dostanou k moci lidé humanistického smýšlení, po nichž se ovšem dnes slehla země. Takzvaná úsporná opatření vedou k naprosté ekonomické likvidaci většiny poctivých lidí, a na druhé straně k nezákonnému obohacení zločinců, kteří neváhali se spolčit s touto vládou zmetků, jací nemají v naší historii obdoby.

Takzvaná kupónová privatizace státního majetku nabyla ničím jiným, než loupeží století, spíše však tisíciletí, protože před ní blednou i pobělohorští vítězové, kteří při rekatolizaci zrekvírovali i veškerý majetek mnoha českých šlechtických rodů a některé dokonce donutili k emigraci.

A totéž se pak opakovalo při zestátnění soukromého majetku Gottwaldovou vládou.

Proti současným dravcům tohle všechno byla ještě procházka růžovým sadem. Nejhorší na divoké kupónové privatizaci ale bylo, že byla provedena takto překotně naprosto vědomě, bez přípravy příslušných zákonů, které jí měly předcházet. Klausův oponent Valtr Komárek byl zastáncem právě tohoto způsobu, který by byl určitě mnohem spravedlivější, a zabránil by katastrofálním následkům, jaké Klausova reforma měla. Bohužel, on sám to byl, kdo jej prezidentu Havlovi doporučil, a tím bylo prakticky o tragickém konci naší republiky rozhodnuto.

Dokladem toho je například i konec lázní Velichovek. Tyto známé, útulné a půvabné lázně, ležící v krásné krajině východních Čech, končí. Staly se obětí současné politiky naší vlády, která slouží nikoliv nám všem, ale pouze sama sobě a úzké vrstvě zbohatlíků, pocházejících výhradně z řad bývalých komunistů.

Nejsmutněji se loučíme s místy, kde jsme sami prožívali krásné okamžiky, a kde jsme mohli využívat lázeňské péče, na níž máme všichni právo, protože jsme si po celý život poctivě platili nemocenské pojištění. Lázně mají být totiž určeny pro léčbu poničeného zdraví lidí, kteří po celý svůj život poctivě pracovali, a následkem toho si je poškodili, a stát je povinen jim lázeňskou péči poskytnout.

U nás je tomu však zcela jinak. Na léčbu mají právo jen ti, kdo na to mají, i když pro ně práce vždy byla pojem naprosto neznámý. Ti také zřejmě mají i právo na veškerý majetek lázní, a mají tudíž i oprávnění jej zcela beze zbytku vytunelovat a rozkrást, což se také zajisté v dohledné době stane.

Všichni místní občané, zaměstnanci lázní, přijdou nyní o práci, a spolu s nimi i spousta souvisejících profesí. Bývalí hosté přijdou o účinnou léčbu, jež jim často zachránila poslední zbytky zdraví, které ještě měli.

To vás ale naprosto nezajímá, Klausi, Hegře, Nečasi, Kalousku, Drábku, Müllerová a ostatní, kteří jste za to vše zodpovědní.

Nikdy vám nezapomeneme, že jste spáchali nejhorší zločin na lidech za celou historii naší republiky.

A věříme, že přijde den, a zúčtujem spolu.

     Překrásné lázně Velichovky končí! Další zločin soudobé korupčnické vlády dokonán.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře