Principál cirkusu Nagy vyslýchán policií

14. červenec 2013 | 09.39 |

Principál cirkusu Nagy vyslýchán policií

Zpráva z médií – Parlamentní listy.cz

12. července 2013 – Praha

Ištvan zvedl na Nečase prst, ten to nechal zaprotokolovat jako zastrašování

Advokát Tomáš Sokol v rozhovoru pro Českou televizi poodhalil pozadí pátečního výslechu expremiéra Petra Nečase v kauze Jany Nagyové a uplácení poslanců. Popsal, že při výslechu to jiskřilo a olomoucký žalobce Ivo Ištvan dvakrát Nečase upozornil, jednou zvednutým prstem.

"V jednom případě zvedl prst, což svědek požadoval, aby bylo zaprotokolováno, že je tímto způsobem postupováno, že to vnímá jako zastrašování,” řekl Sokol. Zdroj ČTK, který byl výslechu přítomen, uvedl, že Nečas řekl, že podobné gesto na něj nikdo nedělal od skončení základní školy.

Ištvan prý Nečase varoval, že se ve vysvětlování blíží k překročení jakési hranice.

”Když se Nečas hájil a poukázal na to, že to trestní řízení vybočilo ze zákonných mezí, tak to státní zástupce vnímal jako možnost útoku nebo nějakého znevažování, zlehčování, protože upozorňoval na paragraf, který umožňuje postihnout pokutou toho, kdo ruší průběh výslechu," popsal Sokol, proč Ištvan Nečase gestem varoval.

Podle něj jinak Ištvan u výslechu nemluvil, hovořil stále jen Nečas a nikdo mu nekladl otázky. O výslech požádal sám Nečas. Řekl, že podle něj je obvinění bývalých poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy z uplácení za to, že přijali post ve státní správě výměnou za to, že se vzdají poslaneckého mandátu, nesmyslné. Policie podle něj řeší politickou činnost, nikoliv kriminální. [celá zpráva]

Podle Sokola o politický proces nejde, protože nikdo není stíhán za své politické přesvědčení. Podle něj je to spíš exces. Je přesvědčen, že kdyby dostali exposlanci nabídku postu za to, že se vzdají mandátu, nebyl by to trestný čin.

Nečas na policii pobyl dvě hodiny, mluvil asi hodinu a deset minut. Mluvil sám, vyšetřovatelé otázky nedovolili. Chtěli si prý jen poslechnout, co jim Nečas chce říci.

Odposlouchávejte Rusnokovu vládu, doporučil Nečas

Bývalý premiér také podle zdroje ČTK uvedl, že zvláštní pozornost policistů by si zasluhovalo i sestavování vlády Jiřího Rusnoka.

Kritizoval policejní odposlechy telefonů.

"Rozdíl proti minulosti je v existenci operativních odposlechů, v čemž já spatřuji ono mávnutí kouzelného proutku, na základě kterého dosavadní politické jednání, které nikdy nebylo trestné a není trestné nikde v demokratické Evropě, je zničehonic označeno za korupční," uvedl. Dodal, že chce věřit tomu, že operativní technika nezahálí ani ohledně procesu sestavování současné Rusnokovy vlády.

________________________

Měli jsme v naší historii několik slavných cirkusů. Třeba cirkus Humberto, o němž píše Eduard Bass, nebo cirkus Kludský, kde vystupoval také kocour Mikeš. Naše současné cirkusy však už dávno tak dobrou pověst nemají.

Principál cirkusu Nagy Petr Jeliž byl včera vyslýchán policií. Výslech se týkal jeho možné trestné činnosti v oblasti hospodářské kriminality a ohrožení mravnosti. Jeho kontakty s ředitelkou Státních cirkusů a varieté se totiž dostaly do sféry, jež nepřipomínala cirkus, nýbrž spíše bordel.

Principál je totiž u cirkusu proto, aby organizoval jeho řádný chod, a ne proto, aby si místo toho užíval někde pod červenou lucerničkou s paní ředitelkou.

Ale nás to u něj ani nepřekvapuje, protože dobře víme, co je Jeliž zač. Už jako malý pionýr šaškoval se značným ohlasem před svými spolužáky a měl zřejmě velký úspěch, neboť mu říkali, že takového blbce ještě neviděli. Byl však ve své snaze velmi důsledný, a tak se brzy stal hrdým a nadějným svazákem, a jelikož většího blba tam nikdy neměli, ustanovili jej předsedou podnikového výboru SSM v Tesle Rožnov. Jeho učitelkou vždy byla rodná komunistická strana, takže se záhy stal také kandidátem KSČ.

Větší kariéru v podniku však udělat nestačil, protože zjistil, že jsou na světě zaměstnání, kde se nemusí nic umět ani pracovat. Protože to bylo vždy Jeližovým snem, začal si hledat jedno takové, a měl štěstí.

V tu dobu totiž u nás dlouhodobě působil cirkus Gustav, jenž nám pomáhali založit naši sovětští soudruzi. Měl tak obrovské šapitó, že se do něj vešli všichni obyvatelé Blbánie. Na jeho špici zářila ohromná rudá hvězda. Občané museli neustále navštěvovat jeho představení, protože kdo odmítl, ten byl buď zavřen do šatlavy, nebo vyhoštěn ze země.

Cirkusová představení byla velmi neoblíbená a nezáživná. Program byl totiž sestavován politruky, kteří zde organizovali různá politická školení a kurzy marxismu-leninismu. Vystupovali zde též různí eskamotéři, podvodníci a političtí šaškové všeho druhu. Nikdo se jim však nesměl nahlas smát, to by bylo vysvětlováno jako znevažování politiky rodné strany a komunistické ideologie. Kdo totiž nešel s nimi, šel proti nim, a to oni nesnášeli. V čele cirkusových naháněčů byli komunističtí papaláši a estébáci, kariéristé, kteří by se nikde jinde neuplatnili. Nebyli sice nikterak nadaní, ale tam, kde se používalo jako výchovné pomůcky karabáče, se mohl uplatnit i úplný idiot.

A to právě bylo signálem i pro našeho papaláše Petra Jeliže. Místo u tohoto cirkusu bylo pro něj jako stvořené. Nastoupil zde nejprve jako obyčejný tenťák, ale časem se vypracoval až na cirkusového klauna.

Mezitím však rostla mezi místními obyvateli nespokojenost, která vyvrcholila tím, že se lidé vzbouřili proti svým utiskovatelům. Soustředili svůj útok na cirkus Gustav, který jim byl už dlouho trnem v oku. Zapálili cirkusové šapitó, a domnívali se, že tím jejich revoluce skončila. Jejich vůdci byli totiž spolčeni s cirkusáky, a proto jim rozmluvili další násilí pod heslem: "Nejsme jako oni!"

Jenže zaměstnanci cirkusu Gustav nebyli žádní amatéři. S něčím podobným totiž dávno počítali, a pro tento případ měli připravenou svou strategii. Hněv lidí jim jen posloužil k tomu, aby se na svých pozicích opevnili, zakuklili a uvnitř kukel pak přebarvili. Z kukly potom vylézali motýlkové, mávající hrdě modrými křidélky, stejně jako jejich předchůdci rudými. S těmito mimikry se pak zmocnili znovu nejen vlády v Blbánii, ale také všeho jejího majetku. A tím byl završen proces společenské přeměny a přesun státního majetku do jejich soukromých kapes. Tak zlo zvítězilo nad dobrem, a vlády se ujali lidé neschopní ničeho, a zároveň schopní všeho.

A to byla ideální pozice i pro našeho Petra Jeliže, protože on v tomto zločinném a křiváckém jednání zvláště vynikal. Stal se principálem nového cirkusu Nagy, který způsobil v zemi takovou mravní a morální katastrofu, jakou nedokázal žádný z jeho předchůdců.

Cirkus Nagy se ničím neliší od cirkusu Gustav. Provozují jej totiž stále stejní straničtí papaláši, jako dříve, ba ještě mnohem sprostší a troufalejší.

Jen na špici cirkusového stanu svítí místo rudé hvězdy modrá.

(PHK)

.

Principál cirkusu Nagy Petr Jeliž u policejního výslechu. V pozadí advokát Nagyové Giordano Bruna  

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře