Sprostý vrah, nebo jen sprostý podezřelý?

24. květen 2017 | 10.03 |

Sprostý vrah, nebo jen sprostý podezřelý?

Pavel Havlíček
.
.

Rozpuštěný a vypuštěný 1

.
.
.
Motto:
.

(Inspektor Trachta a praktikant Hlaváček vyslýchají kloboučníka Oulíka.)

Hlaváček:   Klouboučníku Oulíku, čím jste zabil továrníka Bierhanzla?
Trachta:     Špatně, Hlaváčku! Klidně mu tykejte.

Víte, koho máte před sebou? Sprostého vraha!
Oulík:         No dovolte?!
Trachta:      No, přinejmenším sprostého podezřelého.

  

(Miroslav Kalousek se dne 23. 5. 2017 vyjadřuje k propuštění Jiřího Kajínka.)

.

Hlavní mediální hvězdou dneška je v České republice sprostý vrah," napsal předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na svůj Twitter. "Je to jenom pro politickou volební kampaň pana prezidenta Zemana. Slušnému člověku je z toho nevolno," dodal ve Sněmovně. 

.
 +++

Světoznámý hledač zločinců, proslulý detektiv a hlavní televizní komentátor veškerého zdejšího politického dění Miroslav Kalousek už si vyhlédl opět svou další oběť, po níž půjde se svou proslulou zarputilostí stepního vlka. Bůh opatruj každého, kdo se dostane do jeho ostrých tesáků.

Jeho věčný protivník Babiš, stejně silný, jakým byl pro Sherlocka Holmese profesor Moriarty, je už vyřízen, takže se může věnovat hledání a pronásledování dalších obětí. 

Kdo bude tou příští, je nasnadě – přece známý zločinec a vrah Jiří Kajínek.

Typickou vlastností tohoto našeho neomylného a vytrvalého hledače zločinců totiž je, že musí mít vždy někoho, na něhož by ukázal jako na příčinu všeho zla, kterou je třeba okamžitě zničit. Této své posedlosti býti světoznámým detektivem obětuje veškerý svůj čas, který mu pak chybí, aby se věnoval práci prachobyčejného poslance, kterou považuje v porovnání se svým posláním za zcela zbytečnou a ponižující.

Neměli bychom se však nechat jeho zdánlivě suverénním vystupováním zmást. Hlavním cílem jeho usilovné pátrací činnosti ve skutečnosti je, aby odvedl pozornost sám od sebe. U nás tomu totiž často bývá tak, že zloděj křičí: Chyťte zloděje! 

Pozornému divákovi zajisté neuniklo, že následkem neustávajících bojů s těžkými soupeři se na našem hrdinovi už zvolna projevuje celkové vyčerpání. Parlamentní bufet přece jen není profesionální ring. To, že člověk kličkuje, ještě neznamená, že je Kličko. A když je člověku nevolno, nemusí to být zrovna z Kajínka. U něho je to spíše z chlastu, a slušným lidem je pak nevolno z něj. Ale v poslední době už poněkud ztrácí formu – už tak často nezvedá svůj proslulý prostředníček a počíná se mu třást hlas.

Z románu Roberta Stevensona je nám znám jeden podobný případ schizofrenního jedince – jistého Dr. Jekylla, který vynalezl drogu, která z něj udělala krvežíznivou vraždící stvůru. Ve dne byl úspěšným psychiatrem, ale v noci se proměňoval v krutou bestii jménem Mr. Hyde. Vlivem nedostatku chemikálií (jaká prazvláštní shoda, vždyť Kalousek je původně také chemik?!) však nakonec silnější osobnost Hydeova zahubí i svého vlastního stvořitele...

Vést takovýto dvojí život nelze však vést věčně – vydržet takový nápor většinou bývá nad síly i toho nejodolnějšího jedince.

Příběh ubohého Dr. Jekylla skončil nakonec tragicky, neboť se stal obětí vlastních bludných a trýznivých představ. Začaly mu docházet chemické ingredience pro výrobu jeho zázračného lektvaru, a měl pak problém se proměnit ze zrůdy zpět na slušného člověka. Nakonec z pocitu naprostého zoufalství a beznaděje spáchal sebevraždu.

Nic takového zatím náš alchymista neplánuje. Dál si míchá ty své dryjáky, a má už takovou zásobu jedů, že mu bohatě vystačí na otrávení všech občanů této země.

To jediné se mu také stále znamenitě daří.

+++

Miroslav Kalousek a 20 let jeho úřednických a politických her

O čem kauza je?

Nadační fond proti korupci (dále jen "NFPK" nebo "fond") zveřejnil dne 1. 7. 2014 prázdninové čtení "k vodě". Čtenáři nabízí na jednom místě souhrn těch kauz, díky kterým se úředník a politik Miroslav Kalousek stal za 20 let nejvlivnějším politikem a zákulisním hráčem své doby.

Na základě otevřených zdrojů je možné si připomenout kauzy posledních dvaceti let, ve kterých buď přímo, nebo nepřímo figuroval úředník a posléze politik a člen vlád České republiky Miroslav Kalousek. Zájemci se tak mohou dozvědět, jak zkušení parašutisté hodnotili "kvalitní" padáky, na nichž zahynul vojín Roman Prinich, jak se v případě zakázky na modernizaci tanku řady T-72 hlasovalo až do úplného vítězství outsidera, jak se "ztratil" otisk firemního razítka z obálky v zakázce na štábní informační systém. Dále pak jak byly vyměněny stíhací letouny MiG-29 za polské vrtulníky, které však pro svůj účel nebyly příliš vhodné, jak se v roce 1997 přel Petr Nečas s Miroslavem Kalouskem o to, zda armádní koncepce obrany země požaduje maximální nebo minimální počet tanků řady T-72, nebo jak proběhl "prodej" kasáren na náměstí Republiky v Praze v hodnotě necelé jedné miliardy korun, ze které však stát neobdržel skoro nic.

Je možné se z publikace dozvědět, jak náměstek na Ministerstvu obrany M. Kalousek "o všem rozhodoval", ale za "nic" nenesl právní odpovědnost, což je pravý klíč k tomu, proč nebyl za své působení na Ministerstvu obrany v 90. letech nikdy policií obviněn.

Nikoli nezajímavá je i role M. Kalouska v kauze Diag Human, ve které jeho dobrý známý a "soused přes řeku" Josef Šťáva požaduje po státu mnoho miliard za údajně zmařený obchod s krevní plazmou. Překvapivá je i podpora poslance M. Kalouska při nákupu nadzvukových letounů Gripen, která byla podmíněna zvýšením salda státního rozpočtu o desítky miliard korun, nebo podpora projektu elektronického mýtného systému a následného projektu elektronických vinět namísto papírových dálničních známek, o němž odborníci prohlašovali, že "z hlediska ekonomického, dopravního i technického je to naprostý nesmysl", přičemž celý projekt měl být o devět až jedenáct miliard korun v průběhu pěti let dražší, než papírové dálniční známky.

Překvapí i to, jak křesťanskodemokratický ministr financí Kalousek nadělil pod stromeček v roce 2008 hazardním společnostem dárek v podobě povolení internetového kurzového sázení. Za zmínku také stojí podivný postoj M. Kalouska v kauze nákupu letounů CASA a také podivná snaha o prosazení jediné superzakázky v objemu mnoha desítek miliard korun na odstranění starých ekologických škod. Zmíněn je také jeho postoj k zákonu o církevním narovnání. Součástí publikace je také humorné odlehčení a je zmíněn výrazný smysl pro humor, kterým M. Kalousek vládne jako málokdo na české politické scéně. Přiložen je také popis jeho vazeb na zbrojaře Richarda Hávu.

"Zmíněnou publikaci jsme se rozhodli publikovat z toho důvodu, že doposud takovýto souhrn chyběl. Rád bych tímto jménem Fondu popřál všem zajímavé, i když rozhodně bohužel ne veselé, čtení," okomentoval vydání publikace ředitel Fondu Petr Soukenka.

Publikace je k dispozici ve stručné a v podrobnější verzi (vizte níže). Obě verze se liší počtem stran, věnovaným jednotlivým kapitolám. Ta první je určena nenáročnému čtenáři, kterému postačí rámcový popis kauz bez jemnějších souvislostí.

Jaké dokumenty si můžete k tématu stáhnout?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře