Nejdražší trenýrky na světě

5. duben 2017 | 16.04 |

Nejdražší trenýrky na světě

Pavel Havlíček

.

Zemanovy trenýrky 1

Zpráva z médií – 5. dubna 2017

Obvodní soud pro Prahu 1 vynesl další verdikt ve sledovaném případu umělců protestujících proti prezidentovi.

.

Podmíněný trest šesti měsíců s odkladem na jeden rok a pokuta ve výši 63 tisíc korun. To jsou tresty pro trojici umělců ze skupiny Ztohoven, kteří v roce 2015 vyměnili na střeše Pražského hradu Prezidentskou standardu za červené trenýrky. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 1.  

Obvodní soud, k němuž se případ opět vrátil od odvolací soudní instance, tak postoj vyšší intance nepotvrdil. Snížil pouze výši vzniklé škody z 89 na 44 tisíc korun.

Filip Crhák, Matěj Hájek a David Hons, kterým hrozilo až tříleté vězení, k jednání soudu ve středu nepřišli.

Dříve však uvedli, že výměnou standarty za trenýrky protestovat proti politice prezidenta Miloše Zemana.

Žalobci tvrdí, že chozením po střeše a přestřihnutím lanka na stožáru způsobili umělci škodu 55 000 korun. Jako náhradu nemajetkové újmy žádal dalších 310 000 korun. Umělci už dříve uvedli, že jsou připraveni škodu zaplatit, nesouhlasí ale s výší, jakou požaduje stát.

Prezidentskou standartu, která se po akci umělců z Hradu ztratila (skupina Ztohoven oznámila, že ji rozstříhala a rozdala lidem), ohodnotil u soudu znalec na 8400 korun, tedy na 75 procent z pořizovací ceny.

Stát za ni však požaduje 33 tisíc a státní zástupkyně připomněla, že výše škody podle zákona určuje podle ceny, za kterou se věc prodává.

Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 v případě skupiny Ztohoven nám dává jasně na vědomí, že náš stát zůstává stejně totalitním a policejním, jakým byl dříve, a že kdokoli si dnes troufne jakkoli protestovat proti počínání vysoce postavených státních činitelů, bude pro výstrahu ostatním krutě potrestán. A to může být ještě rád, že není rovnou popraven.

Zároveň vyznívá jako důrazné upozornění, že jsme nuceni bezmocně přihlížet počínání mocných papalášů, ač je mnohdy v nesouladu s demokracií či ústavou této země. Jen oni sami jsou totiž podle něj oprávněni určovat nám, co je a co není zákonné.  

Znamená to snad, že jistá "Skupina nedotknutelných" si tu může dělat vše, co se jí zlíbí?  

Což není prvořadou povinností vládnoucích činitelů sloužit nám, občanům? 

Pro ně snad žádné zákony neplatí?  

Demokracie znamená vládu lidu, a nikoliv těch, kdo si vysvětlují zákony této země tak, jak se jim to zrovna hodí, a jejichž jedinou snahou je, jak se udržet u moci.  

Občané mají nezadatelné právo vyjádřit se k tomu, zda jejich vládcové konají svou práci pro dobro této země a ne pro svůj osobní prospěch. Mají tedy i právo je hodnotit a kritizovat, a dát jim na vědomí své výhrady.  

A to také členové skupiny Ztohoven udělali. Chtěli svým činem jen lidem říci, že prezident této země se nechová tak, jak by měl. Že porušuje pravidla slušného chování a sliby, které všem občanům při svém nástupu do funkce dal. Že namísto stmelování občanů je rozděluje a uráží.

Za to se jim dostalo odměny, a jaké se jim ani nezdálo. Musejí prezidentovi zaplatit nejdražší trenýrky na světě. Kromě šestiměsíčního podmíněného trestu jsou dle rozhodnutí soudu povinni uhradit nemalou částku za "poškození střechy a přestřižení lanka", a ještě mnohem větší za "poškození dobrého jméno Hradu".

Já se však domnívám, že tento pojem je jaksi "pasé", protože Hrad už dnes stejně žádné dobré jméno nemá.  

A přičinili se o to právě naši poslední dva prezidenti. Ani jeden z nich se totiž nechová tak, jak by se měl chovat první občan tohoto státu.

Doufám, že jak Klausova protizákonná amnestie, zavánějící vlastizradou, tak ostudná Zemanova reprezentace naší země před celým světem se jednou dočká zaslouženého ohodnocení.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře