Stav blbečků v Čechách a na Moravě

2. duben 2017 | 13.36 |

STAV BLBEČKŮ V ČECHÁCH A NA MORAVĚ

VÁCLAV HUSÁK

.

.Jára Cimrman - autobusta

Pravý prostor – 2. dubna 2017
 .

Tenhle titulek mi připomíná dnes již historickou rozhlasovou relaci s názvem "Stav vody na českých tocích". V tomto případě však jde o blbečky.

V úvodu použiji nepříliš známou definici Járy Cimrmana, uveřejněnou v časopisu Epocha v poznámce nazvané "Sbírka moudrostí z ulic mocnářství":

"Blbeček je hodný, pracovitý a odpovědný člověk, který si konečně uvědomil, že je vůl."

A protože Cimrmanův přístup k filozofickým pojmům byl veskrze dialektický, obohatil tuto vědní disciplínu ještě o pojem chytráka:

"Chytrák je většinou zlý, líný a neodpovědný člověk, využívající "blbečky" k zajištění svého blahobytu."

A nebyl by to Jára Cimrman, jak ho všichni známe, aby nám také rovnou nenaznačil, kdo kam patří. Z jeho na několik stránek dlouhého seznamu "blbečků" vyjímáme alespoň pár ukázek:

"Sedlák, čeledín, zedník, tesař, truhlář, sedlář, povozník, tovární dělník, maloobchodník, materialista, krejčík, ... zde 132 dalších profesí vynechávám – ... ponocný, pohodný a metař."

Seznam chytráků je však překvapivě krátký:

"Veškerá šlechta, vrchnost a státní úředníci."

Samozřejmě, že takovéto v podstatě jednoznačně politické vyjádření nezůstalo bez následků.

Představitelé vídeňské školské správy, kde Jára právě učil na dívčí škole, se rozhodli Cimrmana degradovat, a tak ho z postu pomocného učitele na šest měsíců převedli na funkci prostého učitele.

I když my už žijeme v jednadvacátém století, duševní odkaz českého Velikána ducha je stále živý. Jen seznam "blbečků" se početně rozrůstá. Podle statistických údajů jedna třetina práce schopných a práce ochotných občanů živí všechny ostatní. Nejméně polovina z nich jsou "chytráci". Mnozí z nich nikdy nepracovali, nepracují a pracovat nebudou, ale žijí si často mnohem lépe, než "pracující blbečkové".

Jó, to je tak, když jsme si zavedli všeobecné volební právo, a tak nepracující většina prostřednictvím voleb vydírá pracující menšinu. Jak dlouho to tak ještě necháme?

Zvolejme tedy spolu s Járou Cimrmanem: "Již vzhůru, blbečkové této země !!!"

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře