Jaké náhrady čerpal váš poslanec?

14. březen 2017 | 11.24 |
Jaké náhrady čerpal váš poslanec?
 .
Pavel Havlíček
.
Vyplácení peněz
 .

Prosím vás, potkali jste někdo někdy živého poslance? Já tedy osobně ještě ne.

Natrefit na něj se rovná takřka zázraku. Pokud ho člověk hledá v jeho kanceláři, narazí většinou na zavřené dveře, protože se údajně nachází na nějaké akci mezi svými voliči. Ale pokud se člověk po nějaké takové pídí, většinou se nedopídí, protože o ní nikdo nikde neslyšel.

Poslanec je jakási neviditelná osoba, konající neviditelné skutky. V důsledku toho nikde ani nevidíme výsledky jejich práce pro volební obvod, kde jsme jej do funkce zvolili.

To mu však nikterak nebrání brát za tuto svou "práci" paušální náhrady, o jakých se normálnímu pozemšťanu nikdy ani nesnilo.

Já jakožto obyčejný smrtelník jsem každou svou služební cestu musel vždy pečlivě vyúčtovat, a poté mi byly proplaceny tak směšné částky, jaké nestačily ani na skromnou obživu.

Pan poslanec jakožto osoba nejvyšší hodnoty se nemusí namáhat ani s dokladováním a vykazováním svých cestovních nákladů, ani s jejich účtováním.

Zatímco některé náhrady sněmovna proplácí až na základě předložených faktur (telefon, administrativní práce, služby asistentů), část peněz chodí poslancům pravidelně každý měsíc na účet (peníze na reprezentaci či cestovné). Náhrady se tak staly už evergreenem politického přilepšování.

Před lety například bývalá poslankyně Olga Zubová dostávala každý měsíc od státu na účet 25 500 korun, aby mohla z Kutné Hory jezdit autem do Prahy na jednání sněmovny. Dojížděla však vlakem, který měli ještě tehdy zákonodárci zadarmo. Ročně si tak rozpočet vylepšila o čtvrt milionu korun.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka si z náhrad dokázal našetřit na koupi pražského bytu v hodnotě 7 milionů korun, na pořízení domu zneužil peníze také bývalý lidovecký ministr a poslanec Libor Ambrozek. Problémy s náhradami měli kdysi také dva bývalí sociálnědemokratičtí premiéři – Stanislav Gross i Jiří Paroubek. Oba je bezostyšně zahrnuli do součtu při vypočítávání zdrojů svých příjmů.

I proto si přes některá rázná prohlášení nenechali politici nikdy spoutat své benefity. Dosud největší omezení museli strpět na konci roku 2010. Tehdy si sněmovna odmávla seškrtání výplat a zároveň to, že se jim budou danit i bonusy. Někdy až 20tisícový propad na výplatnicích však vyvolal mezi zákonodárci takové zděšení, že se nakonec shodli na "nápravě". Při projednávání zákona o platech soudců si na konci roku 2011 politici vymínili, že z paušálních náhrad nebudou odvádět zdravotní a sociální pojištění. 

Na pobírání náhrad měl dokonce nárok i poslanec za mřížemi. Až případ exhejtmana a poslance Davida Ratha přiměl sněmovnu konat. Právě Rath se stal prvním zákonodárcem, jemuž vedení dolní komory pozastavilo paušální vyplácení bonusů. Do té doby platilo, že proti automatickému vyplácení benefitů nelze nic dělat.

Jestliže se sám premiér chlubí tím, že si našetřil 7 miliónů na byt v Praze z poslaneckých náhrad, pak se jedná nejen o důkaz jeho hlouposti, ale zejména toho, jací lidé nám v současné době vládnou. Nemají vůbec žádnou představu o tom, jak je na tom člověk, který se na rozdíl od nich musí živit prací, a přitom je nucen žít systémem "z ruky do huby".

Poslanecká imunita tu není od toho, aby kryla jejich nicnedělání a nezákonné obohacování, ba někdy dokonce i trestné činy. Naopak bych jim přidal paragraf za příživnictví, protože se ničím neliší od těch, kteří u nás bezpracně a pohodlně žijí pouze ze sociálních dávek.

Myslím si, že kdybychom dali všechny poslance za mříže, určitě bychom nepochybili, a navíc bychom tím hodně peněz ušetřili. Stávající systém poslaneckých náhrad jim totiž umožňuje blahobytný život na úkor jejich voličů, kteří tu jejich flákárnu platí z vlastních kapes.

.

Zde si můžete prohlédnout, jaké náhrady bral za minulý rok váš poslanec:

.

zpravy.idnes.cz/poslaneckeNahrady/seznam.aspx

A nakonec jeden z nejdrzejších výroků našich politiků, jaký jsem v poslední době zaregistroval... Za ten by se opravdu mělo zavírat...


.

Bělobrádek - výrok 1

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře