Tak, a jsme v p.....

28. únor 2017 | 16.09 |

Tak, a jsme v p.....

Pavel Havlíček

... jak se včera trefně včera vyjádřila ve svém článku známá ekonomka Markéta Šichtařová:

.

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne, že?

ČR má nálepku levné montovny. Nekonkuruje kvalitou, nýbrž cenou. Proč? Krom jiného i proto, že nás na téhle cestě řádně zdržela ČNB, která od listopadu 2013 drží uměle slabou korunu. Tudíž je vytvářeno prostředí, které přímo nutí konkurovat cenou, ne kvalitou (srovnejme se švýcarským či německým modelem: Vysoká kvalita za vysokou cenu). Jenže díky tomuto přístupu nejsme schopni dostatečně finančně ohodnotit odborníky, pro které není žádný problém pohybovat se po evropském trhu. Celkový růst mezd v české ekonomice je tedy (i přes zlepšení v posledních čtvrtletích) přidušený. A tak banka JPMorgan rozhodla, že vyřadí ČR ze skupiny vyspělých zemí. Nově ji zařadí do skupiny rozvíjejících se trhů. Neboli již nejsme v kolonce vyspělá země! 

K tomuto kroku JPMorgan přistoupila proto, že velikost příjmu na hlavu se v posledních 3 letech držela pod úrovní stanovenou pro vyspělé země.

Díky, ČNB!
*
Zpráva z března roku 2006
.
Česko již nepatří mezi rozvojové země

1. 3. 2006

Česká republika včera vstoupila do kategorie vyspělých zemí, když ji tam uvedl šéf Světové banky Paul Wolfowitz. Ten ale zároveň Česko vyzval k provedení reforem důchodů a zdravotnictví a k dalšímu zlepšování. Česko již nebude od Světové banky přijímat úvěry, ale naopak bude pomáhat chudším státům.

Zpráva z března roku 2017
.

Česko není vyspělá země, hlásí americká banka. Vadí nízké příjmy na hlavu

23. února 2017  

Americká investiční banka JPMorgan Chase vyřadí Českou republiku ze skupiny vyspělých zemí. Na českou ekonomiku bude nově pohlížet jako na jednu z rozvíjejících se. Důvodem hodnocení je, že se příjem na hlavu v Česku již třetím rokem pohybuje pod bankou stanovenou úrovní pro vyspělé země. Podle JPMorgan a ekonomů by měl tento krok posílit poptávku po českých dluhopisech.

.
.
Na pozici vyspělé země jsme tedy vydrželi celých 11 let.
.
Jak už za Husáka s oblibou říkali naši papaláši:
.

"Kdysi jsme stáli na okraji propasti, ale od té doby jsme udělali obrovský krok vpřed."

.

Zdá se, že se jim dnes konečně jejich vize vyplnila.
.
Prdel 1

.
.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře