Letovický Havel - danajský dar

1. únor 2017 | 22.59 |

Letovický Havel – danajský dar

Pavel Havlíček

.

Dnes v 11.55 běžel na Čt 2 dokument o tom, jak se jedna mladá dívka jménem Drahoslava Kráčmarová rozhodla, že udělá něco pro město Letovice, v němž žije a má ho ráda.

A proto oslovila stejně mladého talentovaného sochaře Kryštofa Hoška s tím, zda by nevytvořil bustu Václava Havla, která by byla umístěna na čestném místě - na náměstí, kde už má sochu prezident Tomáš Garrique Masaryk. Ta ovšem byla po válce ukryta kdesi v dřevníku, poté byla opět instalována na své původní místo, odkud však byla v roce 1975 opět odstěhována, protože zřejmě opět někomu vadila v době normalizace.

Když jsem pak sledoval průběh schůze, která měla rozhodnout o tom, co si radnice s tímto darem počne, tedy zejména místní radní včetně pana starosty, připadal jsem si jako v pověstném Kocourkově. Nějak totiž nemohl přijít na jméno mladému sochaři, který svou sochu městu chtěl věnovat, a stále je komolil. V jeho jednání byly znát velké rozpaky, že musí řešit věc, kterou na něj někdo nastrojil, a on teď neví, co si s ní má počít. Jak nerozhněvat ctěné pány konšele, z nichž někteří už tam zjevně seděli po několik desetiletí, a zažili už pár režimů?  Jak přijmout tento danajský dar, aby se náhodou někdo z městského či vládního panstva neurazil? A co kdyby se na nás kvůli tomu rozzlobil třeba náš ctihodný pan prezident, a nepřijel k nám kvůli tomu na návštěvu?

Trapná váhavost místního konšelstva skončila nakonec málem fiaskem, protože dar byl nejprve přijat, ale vzápětí zase málem odmítnut, protože nedošlo ke shodě, kde bude Havlova busta umístěna. Neobstálo totiž její původní umístění v parku na náměstí, a náhradní bylo schváleno teprve po druhém  - revokovaném  - hlasování.

Nakonec vše tedy skončilo happyendem, a busta nyní stojí alespoň v zahradě místní učňovské školy. Na její slavnostní odhalení přijel dokonce i Michael Kocáb, který od nás kdysi vyprovodil okupační vojska.

Mám dojem, že na 20 let ruské okupace se nějak rychle zapomnělo.  Stejně jako na časy, kdy jsme všichni společně stáli na náměstích a přísahali, že komunisty u nás už nikdy v budoucnu vládnout nenecháme.  Dnes nám jejich triumfální návrat v podobě novodobých oligarchů zřejmě nevadí, a už zase ryjeme držkou v zemi. Tenhle národ má zřejmě poddanství a život v kleci v oblibě, a na jiný si už ani nezvykne. A z těch, kdo tenkrát byli našimi idoly, jsou zase zrádci – jako po každé revoluci, která požírá své hrdiny.

Jediné, co mě na záběrech z našeho typického Kocourkova potěšilo, bylo to, jak mluvila ta dívka, která celou akci připravila – předsedkyně spolku Paleta Drahoslava Kráčmarová, a autor Havlovy velmi zdařilé busty, mladý sochař Kryštof Hošek.

Když jsem slyšel jejich upřímná slova, vzešla ve mně naděje, že vládu v tomto státě snad jednou převezmou rozumní lidé, kteří si dovedou vážit docela jiných hodnot, než je tomu dnes.

Díky nim věřím, že jednou nebudeme žít v Kocourkově, ale v zemi, kde bude vládnout pravda a spravedlnost, a nikoliv pouze chudoba ducha a materiální bohatství.

.

Busta Václava Havla Letovice

Busta Václava Havla v Letovicích

.

Dokument Čt 2 :  Letovický Havel - danajský dar

www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097944695-nas-venkov/216562243400011-letovicky-havel-danajsky-dar

Zpráva z Blanenského deníku 

blanensky.denik.cz/zpravy_region/odhalili-bustu-vaclava-havla-pri-zahradni-slavnosti-v-letovicich-20161009.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře