Slyšte slova Vyližova

22. červen 2013 | 18.31 |

Slyšte slova Vyližova

22. června 2013  Novinky.cz

Kalousek: Každý handl je v politice eticky složitý, není to ale zločin

Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek Senátu řekl, že na sebe podá trestní oznámení kvůli protislužbě pro své kolegy z vlády. V rozhovoru pro Právo ale řekl, že to byla nadsázka. Zároveň obhajoval svou nabídku exposlancům ODS, kteří získali místa ve vedení firem se státní účastí. Podle Kalouska to žádný handl nebyl.

V prosinci 2012 se předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg vyjádřil o rebelech slovy, že to bylo "prachsprosté vydírání", ale že to "byla poměrně levná cena, protože jinak by škody pro stát, kdyby ty zákony neprošly, byly mnohem větší". Jak ladí slova vašeho předsedy s tím, co tvrdíte nyní?

Těch rebelů bylo mnohem víc, ale v případě těchto dvou pánů jsem si jist, že k žádnému vydírání nedocházelo. A obtížně se to asi týkalo Petra Tluchoře, který nikam nenastoupil a žádné místo od státu nedostal.

Nevidíte přesto rozdíl v situaci, že někdo skončí ve funkci a pak se uzná, že to byl šikovný člověk a že by nebylo špatné ho dál zaměstnat, a situaci, kdy někdo skončí ve funkci výměnou za pracovní umístění?Tady se s trafikami obchoduje už za konkrétní věci, nikoli za zásluhy.

To je legitimní otázka, nicméně o žádné výměně a slibech nevím. Nabídku Šnajdrovi a Fuksovi jsem učinil já, ale žádný handl jsem s nimi nedělal. Jsem si naprosto jist, že jsem jim nabídku učinil poté, co se vzdali mandátu, a jsem si naprosto jist, že mě k této volbě ospravedlňuje jejich kvalifikace více než dostatečně.

Když říkáte, že jste nabízel místa až posléze, tak si uvědomujete tenkou hranici dohody a handlu.

Samozřejmě že každý handl je v politice eticky velmi složitý, ale nedomnívám se, že to je kriminální čin. Nicméně touto otázkou se zabývat nemusím, protože jsem žádné handly s někým nedělal. Ale jestli někdo někomu sliboval, tak je to asi stejné, jako bych vám sliboval, že se stanete šéfredaktorem vašeho listu. Slibovat vám mohu cokoli, ale tu jedinou pravomoc, kterou nemůže ovlivnit ani prezident, premiér či arcibiskup, má v ranku ministr financí.

Vidíte rozdíl mezi tím, kdy by někdo dával peníze poslancům za to, aby nějak hlasovali, a mezi tím, když někdo za odchod ze Sněmovny nabídne místa ve státní správě?

To bych viděl jako zásadní. Ale hlavně mluvíte o tom, že takový handl někdo uzavřel.

To nevím. Dokonce tvrdím, že ho uzavřít nemohl, protože konečné rozhodnutí bylo na mně. A já jim nic neslíbil.

_________________________

Slova, která nám zde v rozhovoru nakladl královský rádce Vyliž, nejsou slova Prorokova, natož pak slova Boží.

Naopak, jsou to slova bezbožného, samolibého, arogantního a nadutého samovládce, jemuž není nic svaté.

Pro to, aby docílil uskutečnění svých šílených plánů, je schopen čehokoli, i kdyby měl upsat svou duši ďáblu.

Někdy mám dokonce pocit, že už smlouvu s ním dávno uzavřel a podepsal vlastní krví.

Podobá se dokonale Dr. Faustovi. Nejenom tím, jak touží po ovládnutí světa pomocí sil pekelných, ale taktéž svými věčnými a prapodivnými chemickými pokusy, jimiž se snaží vyrobit zlato.

V zemi krále Násosky I. už panují takové poměry, že nejenom on, nýbrž kterýkoli z jeho prohnaných ministrů může beztrestně žvanit blbosti, které urážejí osobnost každého rozumného a normálně myslícího člověka.

Takovýmto nesmyslům může ale věřit jen úplný idiot.

U nás už to zřejmě nikomu nepřipadá zvláštní, protože celá naše vláda se nás snaží důkladně izolovat od ostatního světa.

Ale my nejsme tak hloupí, abychom si nepřečetli, co o našich skandálních poměrech píšou v civilizovaném světě:

Hans-Jörg Schmidt, německý deník Die Welt:

Pro čtenáře je na celé kauze nejzajímavější to, co se stalo mezi Nečasem a Nagyovou - on jako zamilovaný chudák a ona jako chytrá blondýna. Pro mě je však důležitý fakt, že po více než 20 letech má konečně policie a státní zastupitelstvo dostatek odvahy vyšetřovat, co se děje ve vrcholné politice. Že to umožnila právě Nečasova vláda, je trošku paradoxní. Myslím si, že se z toho rodí naděje, že ČR bude někdy opravdu normální stát, kde funguje justice. A že funkcionáři v politice pochopí, že všechno není dovolené. Ale je to dlouhá cesta, například vzhledem k reakci poslanců na eventuální žádost vydat pana expremiéra. Politici v Česku asi neznají rozdíl mezi prosazováním mocenských zájmů a korupcí, která je trestná."

Stefan Heinlein, německý rozhlas ARD:

Korupce je součástí české společnosti nejen v politice, ale v i běžném každodenním životě. Je to pozůstatek komunistické doby. Kmotři zde mají velký vliv na politiky, což je zase dědictví divokých devadesátých let. Čeští politici si stále myslí, že "obchody" jsou tou správnou cestou, jak řídit zemi, a tak škodí demokratickým principům - a ani se necítí vinni. Politici v Praze mají tendenci prosazovat vlastní zájmy, ne sloužit své zemi. A když se dostanou k moci, myslí si, že jsou nepostižitelní. Česká republika tak potřebuje ještě mnoho let, aby se naučila pravidla demokracie. Ale určitě je tu naděje: mladá generace už má dost zaběhnutých cestiček a korupce. Také média a soudy si těchto problémů víc všímají. Pro naše posluchače je v kauze hned několik zajímavých otázek: Jak velký vliv mají kmotři? Byla to jenom milostná zápletka, nebo je Nečas s Nagyovou typickým příkladem, jak funguje politika v Česku? A jak je zachová prezident Zeman, aby vyvedl zemi ze současné politické krize?

_________________________

Poslyšte svědectví jednoho badatele, jemuž se povedlo vyvolat ducha Faustova:

Zjevil se mi vždy v podobě staršího muže menší rozložité postavy, oděný do středověké černé suknice převázané černým řemenem. Na hlavě měl baret černé barvy s fialovou kuličkou na temeni a v ruce držel větvičku bodláku s abnormálně fialovým květem.

Jsem od té doby přesvědčen o hodnotě této inteligence, takže se nijak nedivím uzavření paktu mezi Faustem, a jí. Dle mé zkušenosti pouze Mephistophiel může vyhověti a ukojiti nenasytnou touhu vzdělaného člověka faustovského ražení po vědomostech jinak nikde nedosažitelných. Ne každý může evokovati archanděla Cadkiela, ne každý nese k tomu potřebné znaky světce. Mephistophiel byl proto racionalistovi Faustova typu bližším...

Při čtení člověku občas běhá mráz po zádech, zvláště když si přečte jak neposlušné duchy bičovat jalovcovým prutem, aby plnili příkazy... V dalších kapitolách se dočteme, k čemu lze kterého ducha využít. Některý dokáže vrátit ukradený majetek dokonce i se zlodějem ( to by dnes potřebovali poldové), dokonce jak užívat umění jiných duchů k provozování výtvarné tvorby. Také let vzduchem je možný s pomocí dalších duchů, získat květiny, ba dokonce získat osobního ochránce a jiné další služby... Na konci jsou uvedeny magické obrazce ke spojení s jednotlivými duchy.

Celý text jsem přečetl jedním dechem, ale s bázní abych nějakou tu formuli neodcitoval. Já totiž na duchovní svět věřím.....

__________________________

A my zase věříme, že není daleko den, kdy tomuto hanebnému rouhači a smrtelnému hříšníkovi jeho smlouva vyprší, a sám Mefistofeles si konečně přiletí pro svou kořist.

Nemůžeme se už dočkat onoho vzácného okamžiku, jenž nás spasí od všeho zlého, neboť právě prokletý královský rádce Vyliž jest tím, kdo v chorobné touze po moci nejen zradil všechny své bližní, ale urazil i samotného Boha, a tím navěky propadl peklu.

                                                                                                                                                                                                                 (PHK)

                      (Z)rádce Vyliž na své poslední návštěvě u krále Násosky I. v Lánech

                      

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře