Eulalie Čubíková vstupuje na scénu

21. červen 2013 | 13.29 |

Eulalie Čubíková vstupuje na scénu

Televizní noviny  19. června 2013

Samé katastrofy

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová je kandidátkou ODS na premiérku. Ničivé tornádo se prohnalo Krnovem. Policie znovu vyslýchala Janu Nagyovou. S kriminalisty mluvila téměř 6 hodin.

Paní předsedkyně je známá také pod přezdívkou Eulalie Čubíková. To byla ve Zvonokosech jedna svíčková bába, stará panna, která stále ostře protestovala u místního zastupitelstva proti tomu, že na tamním náměstí stál pánský pisoár, a z jejího okna bylo právě na ty modré ptáky vidět, což ji velmi pobuřovalo.

A téhle jde o totéž. Aby nebylo vidět na ty jejich modroptačí zlodějiny. Oni totiž kradou jako straky.                                

Eulalie Čubíková vstupuje na scénu

"Eulalie Čubíková vstupuje na scénu, a proto si o ní něco povězme. Představujeme si cholerickou brunetu, vyschlou a jedovatou, s ošklivou pletí, s ošklivým pohledem, s baziliščím jazykem, se špatně trávícím žaludkem, a to všechno zastřeno výbojnou zbožností a pokryteckou laskavostí. Vzorný příklad zdrcující počestnosti, neboť počestnost v takovém těle je hnusná na pohled a ostatně v tomto případě měla původ spíše v pomstychtivosti a nenávisti k lidem než ve vrozené dobrotě. Zanícená žmoulatelka růženců, horlivá odříkávatelka litanií, ale také zuřivá roztrušovatelka pomluv a tajných výhrůžek. Slovem zvonokoská zmije v masce božího hovádka. O jejím věku se nemluví, nikdy se o něm nemluvilo. Je možné hádat jí něco přes čtyřicet, ale nikoho to nezajímá. O všechen tělesný půvab byla osudem připravena již v dětství. Stejně jako neměla žádný určitý věk, neměla Eulalie Čubíková žádné životní příhody. Po smrti svých rodičů zdědila slečna Eulalie jedenáct set franků renty a v sedmadvaceti letech začala život osamělé staré panny vzadu v Mnišské uličce, ve stínu kostela. Ve dne v noci tam bděla nad městečkem a veřejně kárala jeho hanebnosti a chtíče jménem ctnosti, které zvonokoští muži z opatrnosti vůbec nedbali."

Gabriel Chevalier, Zvonokosy

Miroslava Němcová: "Hledali jsme, kdo z nás bude průchodný, a dospěli jsme ke mně."

No, opravdu nevím, paní Eulalie, jestli zrovna Vy jste průchodná - se svou vyhlášenou počestností....      (pozn. red.)

           

                                                             Eulalie Čubíková

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře