Teror v Berlíně

21. prosinec 2016 | 14.30 |

Teror v Berlíně

může mít nedozírné následky. Útočník zasáhl citlivé místo

.

Teroristický útok Berlín-1

Svobodné fórum 20.12.2016                                                                                           FOTO: TWITTER

Všechny teroristické útoky jsou velkou tragédií, když ovšem zasáhnete národ ve chvílích, kdy se chystá na Vánoce, tedy svátky klidu a míru, hůř nemůžete zbabělý útok načasovat. Lidé v Berlíně si chtěli nedlouho před Štědrým dnem užít atmosféru na známém trhu, když se mezi ně vřítil šílenec za volantem rychle jedoucího kamionu. Muž, který 12 lidí zabil a skoro 50 zranil, chvíli unikal, vzápětí byl zadržen. Vrah zažehl plamen nenávisti, který nemusí při svém šíření brát ohledy na to, kdo je bez viny a kdo zločinec.

Zatím se nedá přesně říct, proč muž, podobně jako ten v Nice, nasedl do nákladního vozu a zabíjel. Útočník, jehož policie označila za žadatele o azyl, 24letého Pákistánce Naveda B., je sice po útěku ulicemi Berlína, kde ho pronásledovala policie, zatčen, ale zatím mlčí. Nyní však Die Welt tvrdí, že tento mladík útočníkem není a skutečný vrah stále ozbrojený uniká. Řidič vozu, který byl identifikován jako Polák a zřejmě se jedná o zaměstnance spediční firmy, jemuž byl vůz ukraden, zemřel. Stále se sice spekuluje i o možné nehodě, ale tu znalci místa a očití svědkové odmítají. K útoku se sice přihlásil Islámský stát, ale tato informace je zatím také nepotvrzena. Často se totiž stává, že si tato teroristická organizace připisuje útoky, které šokují celý svět, aby  nahnala strach, a přitom se zdaleka nejedná o jejich čin.

Agentury tvrdí, že němečtí policisté byli před útokem varováni. Podle prvních reakcí některých místních médií selhali. Logicky kusé informace, které varují před možným nebezpečím, existují v takovém množství, že je nejde všechny podrobně prověřit. Nemožné je také každého řidiče nákladního považovat za možného teroristu. Stejně jako nemůže fungovat výjimečný stav dlouhodobě, protože se z něj vytratí ona výjimečnost a zúčastnění poleví v pozornosti, nemohli němečtí policisté s největší pravděpodobností útoku zabránit. Jasným viníkem se pro mnohé na sociálních sítích stala i kancléřka Angela Merkelová, které je přisuzováno, že imigranty do Německa pozvala.

Děsivý je fakt, co může dnešní tragédie znamenat pro stále napjatější situaci mezi radikálními Němci a přistěhovalci. Náklaďák, který včera večer rozpoutal peklo na berlínském vánočním trhu, měl totiž podle údajů agentur polskou značku. Jak se však zatím zdá, vůz mohl být unesen a využit k útoku pouze proto, že se pachateli podařilo ho ukrást.

Odmítání lidí, kteří přišli do země v rámci uprchlické vlny, se totiž během jediného večera může změnit v nenávist vůči každému cizinci. Pokud ještě bude mít tmavší barvu pleti či jiného náboženství, o to hůře. Němci mají v živé paměti nejen 9 mrtvých z Mnichova, ale také kolínské sexuální útoky z loňského Silvestra, a je možné, že událost, podobná té včerejší, bude pověstnou poslední kapkou.

cz.sputniknews.com/svet/201612204370420-vuz-lidi-berlin/

www.seznam.cz/zpravy/clanek/policie-v-berline-prohledava-nemocnice-fanatik-z-kamionu-byl-pri-utoku-nejspis-zranen-7848

echo24.cz/a/w57Y5/nemci-hledaji-tunisana--kvuli-stopam-ktere-nasli-v-kamionu

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře