Zvon pro Václava Havla

19. prosinec 2016 | 10.09 |

Zvon pro Václava Havla

  

Pavel Havlíček


Zpráva z tisku - 18.prosince 2016

Na počest Václava Havla odlije zvon Václav zvonařská dílna Grassmayr v rakouském Innsbrucku. Bývalý československý a český prezident se v místní nemocnici před osmnácti lety podrobil operaci, která mu zachránila život. Zvon bude následně zavěšen a používán v pražském kostele sv. Havla. Ve své tiskové zprávě to uvedla Nadace Charty 77.

 .

Zvon pro Václava Havla 1

.

Včera jsme vzpomenuli 5. výročí úmrtí prezidenta Václava Havla.

A to byl důvod, aby se opět rozhořely nesčetné spory o významu této dnes už možno říci historické osobnosti, která se zapsala do dějin nejen našeho národa, ale i celého světa.

Převážná většina našich občanů na něj vzpomíná s úctou a nostalgií, a proto mu v ulicích Prahy uspořádala spoustu akcí na jeho počest.

Jeho nesmiřitelní odpůrci mu však naopak nemohou přijít na jméno, a vyčítají mu, mnohdy i velmi neomaleně, všechno, čím se podle jejich názoru provinil.

Rekrutují se jednak z lidí, kteří nostalgicky vzpomínají na minulý komunistický režim, který jim vyhovoval tím, že sice žili v jakési kleci, ale zato měli zajištěný pravidelný přísun potravy, nutné k přežití. Nesměli ovšem projevovat jakoukoli nespokojenost s tím, že tuto klec nemohou opustit, a protestovat proti drsným metodám krotitelů, kteří je v ní drželi.

Těm, kdo se nebouřili proti tomuto násilnému věznění, bylo umožněno přežívat celkem pohodlně, s tím, že museli občas vystoupit v jejich cirkuse, a ukázat některé kousky, kterým se naučili. Po představení byli zahnáni zpět do klece, a pokud příliš nekousali a neřvali, neměli žádné větší problémy.

Druhou skupinou jeho odpůrců jsou diváci, nespokojení s průběhem a následky cirkusového představení, které se odehrálo v Praze dne 17. listopadu 1989. Těm se nelíbí, v jaké mizerné situaci se dnes nacházíme. Obviňují Václava Havla z toho, že tragický stav společnosti, v němž se dnes nacházíme, zavinil právě a jenom on.

S takovým hodnocením se já osobně nemohu ztotožnit. Je nutné si uvědomit, že on rozhodně nemohl bojovat sám proti tak protřelé organizaci, jakou byla KSČ se svou všemocnou StB. Všechno, co u nás probíhalo od roku 1948, bylo v její režii, navíc měla v zádech mocné soudruhy ze SSSR, kteří veškeré události řídili a pečlivě dozorovali pomocí složek KGB a GRU, takže jim nic ze špinavých rejdů opozice, podporované USA a dalšími západními velmocemi, nemohlo uniknout. A je nutné zdůraznit, že tyto řídící složky nikdy neztratily nad naší zemí kontrolu, a působí zde vytrvale až dosud. A jejich tuzemští agenti a spolupracovníci se všemožně snaží, aby tomu tak bylo na věčné časy a nikdy jinak.

Vinit z tohoto stavu právě a jedině Václava Havla je stejně absurdní, jaký je obsah jeho literárních děl. Ale právě tato absurdita bylo to, co mu přineslo jeho celosvětový úspěch, a nám naději do budoucna.

Jenže my jsme v uskutečnění jeho ideálů spolu s ním až příliš naivně doufali. 

Jeho hlavní chybou bylo to, že příliš důvěřoval lidem, jimž zásadně věřit nelze. Měl se více držet hesla, kterým se řídil Klement Gottwald: "Důvěřuj, ale prověřuj!". Kdyby tak býval důsledně činil, neocitla by se naše republika ve stavu, kdy nám znovu hrozí návrat ke komunistické totalitě.  Měli jsme prostě tenhle Augiášův chlév důkladně vysmýčit. Teď nám ten bolševický hnůj začíná zase už příliš zavánět.

Totalitní režim je znám tím, že nemilosrdně rozemele každého, kdo jakkoli vybočuje z řady. A Václav Havel z ní svým nadčasovým myšlením vybočoval až příliš. A to oni zatraceně dobře věděli, a proto s ním i s námi sehráli tu špinavou komedii.

Také on byl jenom člověk se všemi běžnými chybami. Myslel si bláhově, že tohle skřípající soukolí na hranici životnosti je ještě možné opravit. Byl na to ale úplně sám, navíc nebyl ani příliš technicky zdatný, a proto se mu to nepodařilo. Dnes je nám už jasné, že bolševická mašina, která na prach semlela charaktery většiny lidí, má navždy doslouženo. Nyní je potřeba, aby se zrodil tým špičkových odborníků, schopných sestrojit nový spolehlivý stroj, který by fungoval i v dnešní nesmírně složité a nebezpečné době.

Takže dejme hlavy dohromady a ruce k dílu, a pojďme se o to pokusit!

Nevzdávejme náš boj. Ještě zdaleka není vše ztraceno! Ideály Václava Havla můžeme uskutečnit!

Ve světě je jeho jméno ještě mnohem slavnější, než doma. Rakouští zvonaři na jeho věčnou památku odlijí zvon, který bude umístěn v kostele sv. Havla na Starém Městě pražském.

Až zhruba za rok uslyšíme jeho hlas, měl by nás probudit k činu. A tentokrát bychom si už měli dát zatraceně velký pozor, abychom neopakovali chybu, jíž se Václav Havel dopustil.

Že se totiž nechal přesvědčit, aby se pokoušel opravit něco, co je neopravitelné.

On sám to na sklonku svého života už také zřejmě věděl, ale to už bylo pozdě litovat...

.

www.tyden.cz/rubriky/domaci/pocta-havlovi-v-rakousku-mu-odlili-zvon-za-rok-zaduni-v-praze_410107.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře