Konečně spadla klec?

16. prosinec 2016 | 08.33 |

Konečně spadla klec?

Konečně spadla klec a dojde také na politiky a kmotry? Kvůli nechvalně proslulému ROP Severozápad ve dvou krajích zatýkají podezřelé. Obří zásah proti dotační chobotnici

13.12.2016

Jana Vaňhová 1
Jana Vaňhová (CSSD), někdejší hejtmanka Ústeckého kraje a současná zastupitelka Chomutova

Jak už Krajské listy několikrát zmínily, téměř každá zpráva, týkající se projektů Regionálního operačního programu Severozápad, je špatná zpráva. I když už kvůli mnoha podezřením, že v něm byly dotace z Evropské unie čerpány podvodně, sedí ve vězení jeden z hlavních aktérů, zákulisní hráči a lobbisté zůstávali v klidu. Jen ale do doby, než bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kusnierz začal spolupracovat s policií.

  

Ačkoliv to zpočátku popíral, nakonec přiznal, že za jeho působení byly projekty ovlivňovány s vědomím politiků Ústeckého a Karlovarského kraje, a před soudem se zapřísahal: "Budu si za tím stát a to, co tvrdím, je pravda pravdoucí." Dokonce přiznal, že zmanipulované bylo i jeho jmenování a celý konkurz na pozici šéfa dotačního úřadu proběhl jen naoko. Musel za to ovšem své mocné šéfy poslouchat. Když však byl pravomocně odsouzen na sedm let vězení, dali od něho ruce pryč a stěžoval si, že se k němu chovali jako k prašivému psovi. A tak se rozhodl o pozadí chobotnice promluvit, což bude mít pro řadu vlivných lidí na Západě fatální důsledky. Před soudem přiznal, že nehodlá pykat za ostatní, a zmínil dokonce některá jména, mimo jiné současného velvyslance v USA Petra Gandaloviče nebo bývalé hejtmany Karlovarského a Ústeckého kraje Josefa Novotného a Janu Vaňhovou.

Zvlášť závažný zločin

V úterý zveřejnila média zprávu, že Národní centrála proti organizovanému zločinu zadržela několik lidí, kteří měli s dotacemi ROP Severozápad co do činění. Dokonce se objevilo i jméno prvního údajně zatčeného, známého ústeckého ‘kmotra‘ Patrika Oulického, spekuluje se i tom, že mezi zadrženými je další ředitel dotačního úřadu nebo šéf krajské správy a údržby silnic. V hledáčku policie je celkem čtyřiadvacet lidí. Všichni jsou podezřelí ze spáchání zvlášť závažného zločinu, poškození finančních zájmů EU.

Jeden velký podvod?

"Celý ten operační program byl jeden velký podvod, kdy většinu dotací rozděloval ne podle pravidel, ale na základě klientelistických sítí," uvedl v Českém rozhlase komentátor serveru Echo24.cz Petr Holub, který se problematice evropských dotací dlouhodobě věnuje. Také on čeká, že v síti policie konečně skončí velké ryby, a ne pouze ty malé a střední.

Připomeňme, že v rámci ROP Severozápad bylo od roku 2007 rozděleno více než dvacet miliard korun. Kromě užitečných rekonstrukcí školních a zdravotnických zařízení a budování silnic ale sloužily i kontroverzním projektům. Mnohamilionové dotace například získali majitelé luxusních privátních hotelů, skiareálů a golfových hřišť.

Zdroj: Adéla Hofmanová, Krajské listy

www.seznam.cz/zpravy/clanek/soupis-obvinenych-za-eurodotace-neni-uplny-jedno-velke-jmeno-je-na-floride-7670

www.novinky.cz/krimi/423852-exsenator-novak-razii-unikl-vzdal-se-ceskeho-obcanstvi.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře