Krtek a Lao-C´

10. prosinec 2016 | 12.37 |

Krtek a Lao-C´

Včera jsme měli možnost shlédnout na Čt 2 skvělý dokument Filipa Remundy, který zřejmě nestihla včas zachytit cenzura. Kdo jej stihl zaregistrovat mezi tou záplavou odpadu, který nás v televizi dnes a denně zahlcuje, určitě nelitoval.

Protože nám zblízka ukázal varující události, které bychom neměli přehlédnout.

Nedávná návštěva čínského prezidenta byla totiž reminiscencí na časy dávno minulé, kdy jsme byli jen pouhými nesvéprávnými otroky Sovětského svazu a jeho věrných souputníků.

Z děsivé podobnosti záběrů z dneška a z dávných totalitních časů nám až běhal mráz po zádech, protože leckdy nebylo téměř možno poznat, které záběry jsou staré a které současné.

Jen bližší detaily obličejů nám ukázaly, o jaké osoby se jedná – zda jsou to dnes už mrtví soudruzi, či jejich dosud žijící pohrobci. Vnější podoba nám sice dala možnost je rozlišit, ale jejich myšlení zůstalo stejné až do dnešních dob.

Prezident Zeman mluvil v začátku tohoto dokumentu svou skvělou angličtinou s jednou čínskou redaktorkou o jakémsi restartu česko-čínských vztahů. My však o žádný takovýto restart nestojíme. Nejsme totiž lidé bez paměti a svědomí, a dobře víme, že v myšlení čínských představitelů se nic nezměnilo. Nebudeme z čistě ekonomických zájmů předstírat slepotu a trapně panáčkovat před představiteli země, která nemilosrdně likviduje všechny své odpůrce - ty, kdo se nebojí vyslovit svůj názor a bojují za svobodu a lidská práva národů celého světa.

Nehodláme se podřizovat těm, kdo se v cizí zemi chovají ne jako hosté, ale jako středověcí nájezdníci.

Na tyto časy máme své smutné vzpomínky, a v žádném případě se do nich znovu  nehodláme vracet!

                  

                                                                                        Pavel Havlíček

.

Zeman, Panda, Krteček 1

 +++

Český žurnál: Krtek a Lao-C'


9. prosinec  21:00 › 22:05
.

Návštěva čínského prezidenta v Praze a českého štábu v Číně jako východisko úvahy o velkých a malých zdech moci. Další díl nové řady cyklu autorských dokumentů o nejzajímavějších společenských fenoménech minulého roku.

Režisér Filip Remunda se v dalším dílu série Český žurnál zamýšlí prostřednictvím současných česko-čínských vztahů nad podobami politické moci v obou zemích. Linie jeho situační úvahy tvoří nedávná pompézní návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze a družební cesta předsedy Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěcha Filipa na mezinárodní konferenci v Číně. Tam se Remunda setkává s loajalitou k režimu v podání pedagoga a studentů bohemistiky anebo zavítá do kadeřnictví, kde se nejen střihá, ale také cvičí a hovoří podle určitého vzoru. Tajné hotelové setkání českého štábu s místní perzekvovanou spisovatelkou pak zpřítomňuje situaci nedodržování lidských práv, což je téma, kterému se i v rámci pobytu čínského prezidenta u nás věnuje český aktivista, jenž svojí činností úspěšně podporuje představitele čínského disentu. Spolu s ním se stávají aktéry pražské linky filmu účastníci vítacích i protestních demonstrací v souvislosti s čínskou státní návštěvou, mezi nimiž za účasti či přihlížení policie dochází k verbálním i fyzickým střetům. Leitmotivem snímku jsou pak archivní policejní a televizní záběry ze socialistického Československa, které navzdory svému stáří překvapivě zapadají do mocenské choreografie současnosti.

Scénář a režie: Filip Remunda
.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře