Podivný akt milosrdenství

28. listopad 2016 | 14.02 |

  

PODIVNÝ AKT MILOSRDENTSTVĺ
Prezident omilostnil ženu, která zpronevěřila osm miliónů

Jakub Pokorný, reportér MF DNES
 .
Zeman ve zpovědnici
.

Dvě ženy, které v neděli 20. listopadu omilostnil prezident Zeman, způsobily nebo chtěly způsobit svým jednáním mnohamilionové škody. MF DNES získala dopisy, kterými ministr spravedlnosti Robert Pelikán zdůvodňoval, proč by si obě ženy milost zasloužily.

Šlo o velmi neobvyklé milosti, protože je prezident udělil na popud papeže Františka. Ten Zemana osobním dopisem vyzval k aktu milosrdenství u příležitosti končícího Svatého roku. Normálně by podvodnice Zemanova kritéria pro milost nemohly nikdy splnit.

První omilostněná s iniciálami L.G. si nechávala tržbu od zákazníka ve firmě, kde pracovala, takže spáchala klasickou zpronevěru. Jenže tímto jednáním způsobila škodu 8,2 milionu korun. Dostala pětiletý trest, který by vypršel až v roce 2019. Hlavním důvodem milosti je, že se ve vězení na specielním oddělení pro matky s dětmi ve Světlé nad Sázavou starala o syna. Ten by letos dosáhl tří let, tedy věku, kdy už nemůže být za mřížemi s matkou. Jenže ona by šla na svobodu v roce 2019 a syna by jí odebrali. "O syna se ve výkon trestu řádně stará a na základě vzorného chování jí bylo několikrát umožněno opustit věznici", uvedl Pelikán. Zajímavé je, že ministr tuto žádost o milost už jednou zamítl v roce 2013.

.

Podvod s optickým kabelem
.

Druhý příběh se týká bývalé jičínské advokátky Jiřiny Mošnové, která se svým komplicem zosnovala podvod. Chtěla si nezákonně vydělat 14,4 milionu korun. Mošnová se podílela v roce 2000 na projektu výstavby optického kabelu Českých radiokomunikací, a v té souvislosti nabízela služby majitelům pozemků, kudy měl kabel vést. Také s nimi uzavírala smlouvy.

Inkasovala různé zálohy na právnické služby v souvislosti s kabelem, které však neprovedla. Podvodem vydělala 266 tisíc korun, nicméně podle rozsudku se pokusila z lidí vylákat 14 milionů. Dostala šest let a z vězení by vyšla až v roce 2020.

Mošnová si stěžovala na špatný psychický stav a léčí ji psychiatr. Proto měla už několikrát přerušený trest. Protože se advokátka dopouštěla závažných trestných činů, navrhl pro ni Pelikán unikátní "podmíněnou milost", Zeman ji však udělil standardně. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře