Pustíme tam kocoura, on ty šmejdy vyšťourá

19. červen 2013 | 11.52 |

Pustíme tam kocoura, on ty šmejdy vyšťourá

Raději zvíře

Za starostu chtějí kocoura, který chytá krysy. Tedy politiky.

18. června 2013 Týden.cz

Za svého kandidáta na úřad starosty považuje mnoho občanů mexického městě Xalapa kocoura. Dobře vypadající micák jménem Morris má na Facebooku a Twitteru tolik fanoušků jako žádný jiný mexický politik. Koneckonců, není se čemu divit. Důvěryhodně totiž slibuje, že bude lovit krysy. Těmi se v zemi označují zloději, vrazi a také zkorumpovaní politici. V Mexiku se to jimi jen hemží.

Morris se ale před voliči může pochlubit i dalšími vlastnostmi, které mají úspěšní politici. Miluje siestu, a to nejen po obědě. Povaluje se a lenoší, kdy to jen jde i nejde. Má i další zvyklosti, které mu můžou politici závidět. Své svinstvo, míněno je obrazně kakání, vždy zahrabe.

Morrise loni v srpnu adoptoval obyvatel Xalapy Sergio Chamorro, který říká, že plán s kocourovou kandidaturou začal jako žertík mezi přáteli a zrodil se z jejich frustrace nad tím, jak státní vláda Veracruzu potlačuje svobodu projevu.

"Máte dost hlasování pro krysy? Volte kocoura," hlásá jeden z předvolebních plakátů s moudře hledícím černobílým chlupatým kandidátem.

Chamorro vytvořil v květnu stránku na Facebooku propagující Morrisovu kandidaturu, z níž se rychle stal hit. A nejen to - jakmile se zpráva o kocourově kandidatuře rozšířila, vzali si z ní příklad i obyvatelé na dalších místech Mexika.

Do voleb vypsaných na 7. července přihlásili řadu zvířat.

Na starostu Xalapy je oficiálně nominováno sedm kandidátů včetně zástupců tří největších voličských stran. Navzdory vysokému počtu stoupenců Morris oficiální kandidaturu nezískal. Volební komise trvá na tom, že starostovat ve městě musí nadále dvounožec.

Fanoušci Morrise to ale nevzdávají. Kocourův volební štáb, který sestává z mladých lidí a komiků, vyzývá voliče, aby na hlasovací lístek napsali "Morris", případně nakreslili obrázek kočky.

Tím by se mohlo dosáhnout neplatnosti voleb.

Akce Morris má napodobitele i v dalších mexických obcích. V Pueblu kandiduje "kandikočka" Maya, v Ciudad Juárezu osel Chon a v Oaxace pes Titan.

V jednom městě se snažili přihlásit do voleb dokonce kuře.

Všechna tato zvěř má očividně větší důvěru části Mexičanů než politici.

Formálně je Mexiko demokracie. Tomu ale podle nedávné ankety, kterou si objednala mexická vláda, věří jen každý třetí občan.

                             

                                     Kandidát na starostu Morris

_______________________

Čtyřnohý zastupitel

Na Aljašce je už patnáct let starostou rezavý kocour

16. července 2012 Týden.cz

Aljašské město Talkeetna má už 15 let za starostu rezavého kocoura. Podle televizní stanice KTUU-TV se v roce 1997 obyvatelům města znelíbili dvounozí kandidáti, a tak postavili do čela místní radnice kocoura Stubbse.

Tisícové město považuje Stubbse spíš za čestného starostu, ale jeho popularita je velká. Díky němu se obec ležící na úpatí hory Mount McKinley stala aljašskou turistickou atrakcí.

Starosta, který se do funkce dostal ještě jako kotě, se nejraději povaluje u místního koloniálu, kam si ho denně chodí prohlížet desítky zvědavců.

Stubbs se stal už námětem několika novinových reportáží, má svůj účet na sociální síti Facebook. Dokonce tam na kliknutí zamňouká.

Obchody v obci prý díky zájmu turistů jen kvetou. Obyvatelstvo si pochvaluje, že žádný jiný starosta toho pro obecní kasu ještě tolik neudělal.

                  

                                                                Starosta Stubbs

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře