Týdny občanského neklidu

13. listopad 2016 | 09.02 |

Týdny občanského neklidu

.

Vážení spoluobčané!

O CO JDE?

Naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí. Nejvyšší ústavní činitelé v dopise čtyř slibují oddanost Čínské republice. Čínská vláda povýšeně reaguje, že po slovech musí následovat činy. Tato hanba nás vrací do minulosti. K obratu republiky na Východ nemá vedení státu mandát.

CO ŽÁDÁME ?

Žádáme prezidenta, aby ustal v šíření hrubostí a lží a omluvil se za ně.

Žádáme vládu, aby jako celek jasně deklarovala naši příslušnost k mezinárodnímu demokratickému společenství.

Žádáme parlament, aby k dopisu čtyř ústavních činitelů zaujal stanovisko.

Žádáme všechny politiky, aby jasně prosazovali  ideály demokracie, svobody a masarykovské humanity, na nichž byl náš stát před 98 lety založen a ke kterým jsme se před 27 lety vrátili.

CO CHCEME ?

Buďme aktivní.

5pt;">Organizujme ve všech místech občanská shromáždění na podporu demokracie.

Seznamujme občany s tímto prohlášením.

Otevřme vysoké školy, divadla, galerie a další kulturní zařízení občanským diskuzím.

Podepsané výzvy a svá stanoviska zasílejme petičnímu výboru na obranu demokracie, kopie vládě, sněmovně, senátu, politickým stranám a prezidentovi.  

Když to bude nutné, stávkujme.

Sedmnáctého listopadu se opět sejděme na náměstích a zvažme další kroky, nutné na ochranu demokracie.

PROČ TO DĚLÁME?

Zvonit klíči a podepisovat petice nestačí! My do Ruska a Číny nepatříme! Chtěli jsme zpět do Evropy, ne do Hulvátova. Povznesme se nad všední politické rozepře a chraňme společně hodnotu mnohem vyšší, demokratický charakter státu.

Vážení spoluobčané, nemlčme a braňme se.

Petiční výbor na obranu demokracie                            

V Praze dne 28. října 2016

Petiční výbor na obranu demokracie není žádné sdružení ani spolek. Nemá žádnou organizační formu, ani žádný vztah k politickým stranám. Za jeho člena se může považovat každý, kdo cítí, že demokracie je ohrožena a chce proti tomu něco udělat. Autory textu tohoto prohlášení, které lze chápat velmi volně a jen jako inspiraci, je skupina občanů, kteří se náhodně sešli nad společnou starostí. Richard Balous, Jiří Bartoška, Jan Burian, Michal Dočekal, Vojta Dyk, Karel Steigerwald, Eva Salzmannová. Text prohlášení nikoho k ničemu nezavazuje. Chce být chápán jen jako inspirace pro toho, kdo nechce zůstat pasivní. Jeho podpisem se občan hlásí k jediné myšlence: demokracie v naší zemi je ohrožena a je třeba ji bránit. Způsoby obrany volí si občané v rámci platných zákonů podle svého uvážení.

Soňa Červená, operní pěvkyně Prof. MUDr. Robert Lischke, Phd Matěj Ruppert, zpěvák Ondřej Brzobohatý, herec  Miroslav Donutil, herec Bolek Polívka, herec JUDr. Dagmar Burešová, advokátka Libor Pešek, dirigent Roman Holý, hudebník Dan Bárta, zpěvák Anna Geislerová, herečka Roman Zach, herec Simona Matásková, dramaturgyně Robert Balzar, hudebník Miroslav Chyška, hudebnik Jan Maxián, hudebník František Kop, hudebník Pavel Zbořil, hudebník Robert Rozkurz, manažer Marek Epstein, scénárista Leoš Válka, ředitel Dox Jan Hřebejk, režisér Jan Malíř, kameraman Václav Marhoul, producent Stefan Milkov, sochař Aňa Geislerová, herečka Ondřej Trojan, producent Pavel Beneš, grafik Eva Pilarová, zpěvačka Pavel Štingl, režisér Radka Denemarková, spisovatelka Jiří Havelka, režisér Lucie Bělohradská, režisérka Michal Pavlíček, hudebník Šimon Caban, režisér Ondřej Vetchý, herec Roman Říčař, herec Ondřej Ruml, zpěvák Ing. Jan Martinek, KAV JUDr. Zuzana Špitálská, advokátka Tatiana Vilhelmová, herečka PhDr. Olga Sozanská, psycholog Jiří Sozanský, ak. Malíř Antonín Střížek, ak. malíř, Josef Buchta, bandleader Dadja Altenburg Kohl, mecenáška  Daniel Pešta, vizuální umělec Dagmar Fisteinova, spisovatelka

.
28.10.2016-3
.
Týdny občanského neklidu
Sdělení petičního výboru na obranu demokracie
2016-11-11 15:10
28. října jsme seznámili veřejnost s našimi obavami o demokracii a vyzvali jsme ty, kteří naše obavy sdílejí, k týdnům občanského neklidu. Ohlasy občanů na tuto minimálně propagovanou výzvu byly velké. Prohlášení mělo charakter apelu, nemělo právní podobu, kterou vyžaduje zákon a nelze je jako petici použít. Proto nabízíme občanům k podpisu petici v zákonné podobě, abychom ji mohli předložit parlamentu České republiky.     
PETICE OBČANSKÉHO NEKLIDU ze dne 11. listopadu 2016
Žádáme Parlament České republiky, aby schválil jasné prohlášení, které by potvrdilo  ukotvení České republiky v euroatlantických ekonomických a bezpečnostních strukturách, potvrdilo příslušnost České republiky k demokratickým hodnotám Západu a odsoudilo všechny formy autoritářských zřízení, která potlačují svobody jednotlivce a lidská práva.
Za Petiční výbor na obranu demokracie: Richard Balous, Karel Steigerwald, Eva Salzmannová, Michal Dočekal, Jiří Bartoška     
Cílem týdnů občanského neklidu není ani puč, ani pád vlády či prezidenta. Cílem je podpořit demokratické síly ve společnosti i v politice, informovat zřetelně vedení státu a nedemokratické občany,  aby nikdo nemohl později říkat "já to nevěděl, nám to neřekli".   
1) Petiční archy s právními náležitostmi je možné stáhnout ZDE
2) Prosíme vytiskněte, podepište a dle moznosí dejte podepsat i dalším občanům.
3) Každý podpis musí být doplněn čitelným jménem a adresou.
4) Podepsané originály laskavě zašlete na adresu petičního výboru PO BOX 114, 170 04 Praha 74  
DĚKUJEME!

Petiční výbor na obranu demokracie
.+++
MANIFESTAČNĺ PETICE ZA ODSTOUPENĺ PREZIDENTA MILOŠE ZEMANA
                                Festival svobody 17.11.2016
2016-11-12 22:28
Vážení přátelé,   dva roky od podzimu 2014 sledujeme stále velmi neradostnou situaci v českém veřejném prostoru. Přijďte s námi 17. listopadu v 19:30 na Václavské náměstí společně rozeznít budíky a symbolicky tak ze spánku probudit občanskou společnost v České republice. Připojit se můžete také ve Vašem městě a poslat o tom zprávu na stránky události 
Koncert pro budoucnost, kde se nejvíce telefonických i klasických budíků rozezvoní: https://www.facebook.com/events/1713895928930810/   Událost je součástí Festivalu svobody: http://www.festivalsvobody.cz/  
Prohlášení: "My, občané České republiky, se dnes probudíme a přijmeme odpovědnost za budoucnost naší země. Budeme proto společně hledat obecně prospěšná řešení problémů této země a dohlížet na to, aby naši volení zástupci taková řešení prosazovali a aby jednali ve veřejném zájmu a v zájmu naší společné budoucnosti. Nenechme se rozdělit, naslouchejme si a chápejme naše různé problémy. Naopak symbolicky odzvoňme všemu, co nás údajně rozděluje. Budíky dozní, my ale zůstaneme vzhůru!" Říkáte si asi, že nevíte jak na to, nebo že to stejně nikam nevede. I my si myslíme, že je to složité a dlouhodobé. Nenechme se ale otrávit, osobní účast je klíčem k tomu, aby naše demokracie fungovala i nadále.
Co pro to podle nás může každý z nás udělat? 
• Volit. Bezpodmínečně, vždy, v každých volbách.
• Zajímejme se o plnění volebních slibů těmi, kteří byli zvoleni.
• Zajímejme se o dodržování demokratických principů.
• Kontrolujme své volené zástupce, mluvme s nimi.
• Uvědomme si, že si volíme zástupce, kteří pro nás mají pracovat. Zodpovídají se oni nám, nikoliv my jim. Naší povinností ale je kontrola jejich práce.
• Zajímejme se o stav země. Diskutujme o politice, je třeba si navzájem tříbit názory.
• Je také potřeba se ohradit proti každému překročení hranic daných zákony a dobrými mravy.
• Projevujme se, vyjadřujme naše názory ve veřejném prostoru, protože nám patří.
• Nevyklízejme prostor těm, kteří využívají demokratických svobod k jejich potlačení.
• Používejme kritické myšlení, protože prostor je zaplavený dezinformacemi.
• A konejme podle pravidla, že každý má takový stát, jaký si zaslouží.  
Zdraví Vás Jan Němec a Michal Majzner

Jan Němec

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře