Barbarská demolice hotelu Praha v Kralupech

13. říjen 2016 | 16.39 |

Barbarská demolice hotelu Praha v Kralupech n. Vlt.

.

Pavel Havlíček
.
  

Motto - zpráva z Facebooku:

Tak o hotelu Praha je, jak již jistě víte, rozhodnuto. Do zpráv nám přišla pozvánka na rozloučení s tímto objektem:
"V pondělí 5. 9. 2016 v 9:00 hodin zahájí ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová v doprovodu starosty města pana Holečka "slavnostně" demolici budovy bývalého hotelu Praha.
Ještě jednou děkujeme všem z Vás za podporu při pokusu o záchranu objektu a rádi bychom Vás pozvali, abyste se v pondělí spolu s námi přišli s bývalým hotelem Praha naposledy symbolicky rozloučit a uctít jeho památku položením smutečního věnce. Sraz účastníků rozloučení bude v 8:45 hodin u kostela, odkud se následně společně odebereme k budově hotelu. Položení smutečního věnce bude předcházet krátká slavnostní řeč, po skončení pietního aktu jsou všichni účastníci srdečně zvání na krátké posezení nad černou kávou a rakvičkou či věnečkem."

.

Hotel Praha demolice

Demolice hotelu Praha v Kralupech n. Vlt. se stala smutnou realitou

.

Přesně před rokem probíhala v Kralupech petiční akce na záchranu hotelu Praha, jedné z mála cenných staveb, které zde nalezneme. Je to význačná funkcionalistická stavba, dílo architekta Bohumila Slámy, žáka Josefa Schulze, spolutvůrce Národního muzea, Národního divadla i Rudolfina.
.

To ovšem nikoho z představitelů města, kteří schvalují územní plán, vůbec nezajímalo. Pro ně je totiž nyní hlavní věcí, aby prosadili jimi preferovaný projekt nové úpravy náměstí, která má město údajně zkrášlit. Je však otázkou, jaké hrůzy nás na tomto místě očekávají, protože předkládané studie nás v podstatě ničím nezaujaly, a spíše vzbuzují odpor, než nadšení. Zlikvidování nejcennější architektonické dominanty tohoto prostoru však vzhledu města zcela určitě neprospěje.

Sliby starosty a jeho zástupce, že petici občanů bude projednávat zastupitelstvo, byly jen plané, a na názory občanů nebyl vzat absolutně žádný zřetel.

Jejich snaha o záchranu této cenné budovy tedy přišla naprosto vniveč, a místní zastupitelé před nimi preferovali jistou skupinu developerů, snažících se o prosazení jejich návrhu revitalizace centra Kralup n. Vlt.

Dnes, pár dnů po volbách, přes neustávající protesty občanů začaly bourací práce, a hotel, jehož existenci někteří místní obyvatelé pokládali za svou srdeční záležitost, se před jejich bezmocnými zraky rychle poroučí k zemi. Dochází tak ke škodě nejen kulturní, ale i materiální.  Ale drahý travertinový obklad fasády určitě poslouží někomu z aktérů tohoto barbarství na zvelebení jeho přepychové soukromé vily.

Je to typický příklad toho, jak místní politici absolutně pohrdají názory a požadavky občanů, a tvrdě si  jdou za svými finančními zájmy, neohlížejíce se přitom na nic a na nikoho. 

.

Hotel Praha Kralupyn.Vlt.1

Funkcionalistický hotel Praha v Kralupech n. Vlt. bude už jen pouhou minulostí...

.

praha.idnes.cz/petice-za-hotel-v-kralupech-nad-vltavou-d96-/praha-zpravy.aspx

www.kralupskyzpravodaj.cz/2015/04/16/otevreny-dopis-zastupitelum-mesta-a-kralupske-verejnosti/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře