Klausova zločinná amnestie znovu na scéně

15. září 2016 | 07.21 |

Klausova zločinná amnestie znovu na scéně

Pavel Havlíček
.
Jakub Michálek,Hana Marvanová
Pražský zastupitel za Českou pirátskou stranu Jakub Michálek (vpravo) s advokátkou Hanou Marvanovou

 .

Pražský zastupitel za Českou pirátskou stranu Jakub Michálek podal už v únoru 2013 žalobu na Prezidentskou kancelář pro porušení zákona č. 106 o svobodném přístupu k informacím. Jejím důvodem bylo to, že mu neposkytla informace k prezidentské amnestii, vyhlášené 1.1.2013 někdejší hlavou státu Václavem Klausem. Neuspěl však ani s odvoláním, a tak kauzu minulé úterý projednával Městský soud Praha. Ten zrušil rozhodnutí Hradu o tom, že informace neposkytne, a vynesl rozsudek, že případ se vrací prezidentské kanceláři k novému rozhodnutí. Hrad rovněž musí zaplatit Michálkovi náklady, vynaložené na tento proces. Předseda senátu JUDr. Ladislav Hejtmánek však zdůraznil, že to neznamená, že Hrad musí požadované informace poskytnout.

Když jsem vyslechl vyjádření právního zástupce žalované strany JUDr. Marka Nespaly k výsledku soudního procesu, tak jsem z toho v noci málem nespal, protože jsem nebyl moudrý toho, co jím vlastně chtěl právník říci. Protože napřed se vyjádřil v tom smyslu, že jde o vlamování se do otevřených dveří, neboť všechny informace o tomto problému již byly sděleny a jsou volně dostupné.

Vzápětí však řekl, že je vcelku spokojen s tím, že věc jim byla znovu vrácena, aby rozhodli, zda dotyčné informace mají, či nemají být poskytnuty.

Problém Klausovy zločinné amnestie tedy opět vyplouvá na povrch, z čehož on samotný, ani tým jeho spolupracovníků, s nímž ji spáchal, určitě nemá žádnou velkou radost.

Protože takový zločin století, jakým byla právě ona, se v historii tak často neodehraje.  A ten, kdo ji má na svědomí, onen hlavní hříšník, si může být jist, že jednoho krásného dne se ocitne v samotném pekle, a to jistě pro něj nebude prostředí, v němž je dnes zvyklý žít. A to nejen on a všichni, kdo tuto ostudnou kauzu mají na svědomí, ale i ti, kdo z ní vytěžili své miliardy a dodnes zůstávají bez spravedlivého trestu, Jak je zřejmé, na této Zemi se jim ho nikdy nedostane.

Možná to hlavnímu viníku na tomto světě projde, ale v pekle, tam mu Lucifer nic nedaruje, a dá mu jasně na vědomí, jakým způsobem se trestají tak smrtelné hříchy, jaký spáchal on.

My o této prapodivné amnestii a jejích aktérech víme svoje:

Jejím hlavním autorem byl právník JUDr. Zdeněk Koudelka za asistence tehdejšího předsedy vlády Petra Nečase a ministra spravedlnosti JUDr. Pavla Blažka. Všichni však svorně tvrdí, že o konečné podobě amnestie neměli ani nejmenšího tušení.

Nečas však ve slabé chvilce řekl své milence Janě Nagyové, že amnestie je "strašný průšvih". Poté dodal, že to může říct otevřeně: "Šlo o podpis za podpis. Nečas podepsal Klausovu amnestii a Klaus konsolidační balíček," stálo v přepise odposlechů.

Amnestie byla připravována větším množstvím osob od září 2012, podílely se na ní osoby fyzicky se vyskytující na Ministerstvu spravedlnosti, je jen obtížně představitelné, že by ministr spravedlnosti o Koudelkovi a jeho práci nevěděl. Trasa Ministerstvo spravedlnosti – státní zametačství je prokazatelná. Blažek v zásadě jen potvrdil, co je zač (což bylo zřejmé už při jeho nástupu do funkce). Nečas, fungovala-li by skutečná koaliční politika, by v jiné západní (rozuměj kulturnější) zemi už nebyl premiérem, neboť za zády koalice (pokud do věci nebyl zapleten i Kalousek), upekl, či nechal upéct amnestii, kterou jménem vlády (bez projednání na vládě) stvrdil svým podpisem, čímž dovolil Klausovi zhasnout v sále podruhé. Amnestie pak přispívá k totálnímu rozkladu hodnot, protože dle jejího pojetí je zločincem pouze zloděj v samoobsluze, zatímco ten, kdo krade miliony, stovky milionů, patří do skupiny osob, na něž se berou zvláštní ohledy a jimž se v případě průšvihu zamete cestička. Pokud by fungovaly principy parlamentní demokracie, koaličního vládnutí a kontroly excentrického Klause, nikdy by k realizaci amnestie ve zločinné podobě nemohlo dojít.

Realitou je, že amnestie nebyla pochybením jen jediné osoby (Klause), ale selháním celého systému.

Po vinících (Klaus, Blažek, Koudelka, Nečas) není šance vymáhat nápravu soudní cestou. Typicky české je, že po nich přijetí politické zodpovědnosti národ nežádá.

Jsou chvíle, kdy bych českým politikům přál francouzský lid, aspoň na měsíc.

Obklíčit.
Zablokovat.
.
.
Pavel Blažek amnestie

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře