Proč by si Věra Čáslavská nepřála státní pohřeb

3. září 2016 | 11.06 |

Proč by si Věra Čáslavská nepřála státní pohřeb

Pavel Havlíček
 .
Věra Čáslavská 2
.

Vůbec se nedivím tomu, že rodina Věry Čáslavské odmítla státní pohřeb. Protože by to ona sama z vrozené skromnosti určitě nechtěla, stejně jako to před lety odmítl i Emil Zátopek.

Ale ona by měla určitě ještě četné další důvody, proč tuto poctu odmítnout.

Je to především její přímý charakter, který jí nikdy nedovolil snášet jakoukoli lež a přetvářku. Z duše nesnášela lidi, kteří obětovali veškeré zásady lidského chování vlastní kariéře, jimž není nic svaté, ani osud země, v níž žijí, a pojmy jako pravda a spravedlnost jsou jim naprosto cizí. Ty, kdož řeknou v danou chvíli právě a jenom to, co se jim hodí do krámu, co poslouží jejich osobním zájmům, a umožní jim udržet se u koryta co nejdéle. Nic než vlastní prospěch je totiž nezajímá.

Občas prohodí několik obehraných frází, které se líbí davům, ale přitom nemají žádný valný význam ani praktický dopad.

A právě k takovým samolibým populistickým vládcům patří i prezident Zeman. Na rozdíl od Věry Čáslavské jsou jeho názory pružné jako guma, neupřímné, nemající v sobě ani špetku zásadovosti. Nedokáže přiznat chybu, a pravda je pouze to, co zrovna říká on. A to nesvědčí o kvalitě jeho charakteru. Můžeme si to ověřit například na jeho hodnocení Věry Čáslavské kdysi a nyní.

25pt; line-height: 15pt; text-align: justify;">Kdysi dávno, kdy ještě nebyl čelným politikem, natož prezidentem, napsal v listu věnovaném autorovi textu "2000 slov" Ludvíku Vaculíkovi:

"Na světě není spisovatel, který by dokázal silou slova pohnout celými armádami. Obyčejných dva tisíce slov mělo takovou sílu, že do Československa ‚vstoupilo‘ pět tisíc tanků, abychom podle těch dvou tisíc slov nezačali žít. Ale ani těch pět tisíc tanků a pět set tisíc vojáků nezabránilo tomu, aby myšlenka lidských práv a svobody zvítězila v památném roce 1989. Třebaže to nikdo nepřiznal, Ludvík je morálním vítězem listopadu 1989, neb okupační armáda musela s hanbou odtáhnout, aniž by padl byť jen jediný výstřel. To vše dokázalo jeho dva tisíce slov, slov silnějších než armády pěti zemí, slov, jejichž obsah bude platit, i když my už tady nebudeme!"

Miloš Zeman se však záhy po roce 1989 začal obklopovat lidmi, kterým se za normalizace vedlo dobře. Miroslav Šlouf, jeho klíčový souputník, byl za ní předsedou Obvodního národního výboru na Praze 7, kde Vaculík bydlel. Jiří Ovčáček, který nám Zemanovy myšlenky zprostředkovává, se učil řemeslu v Haló novinách, jež sloužily jako publikační platforma i někdejším matadorům normalizační publicistiky. Ale ten výčet osob ze Zemanova okolí by byl dlouhý. Jsou to lidé, kteří chtějí pouze profitovat ze svých starých známostí.

Jak se prezident Zeman vyjádřil dnes ve své kondolenci rodině k úmrtí Věry Čáslavské? Velmi lapidárně:

"Její mimořádné sportovní úspěchy navždy zůstanou v myslích nás všech."

A to má být všechno? Opravdu je toto ten jediný důvod, proč si lidé Čáslavskou pamatují, jen ta jediná kvalita, která z ní dělá osobnost hodnou veřejné kondolence prezidenta? A co její statečné občanské postoje, její práce pro společnost?

O předchozím vyjádření jeho mluvčího Ovčáčka na Facebooku ani nemluvím:

  
Jiří Ovčáček

   

Svobodná. Svá. Slavná. Silná. Věra Čáslavská.

Tyto bezduché a na efekt stavěné fráze čpí falší, hodnou svého autora, na sto honů.

A o to nikdy Věra nestála.

Věra Čáslavská byla vzorem člověka, který se dokázal postavit zlu, lži a podvodu tváří v tvář. Dokázala bez zbytečných cavyků říci každému pravdu do očí. Proto jsme si jí vždy tolik vážili, a proto nám také zůstane velkým vzorem i po své smrti.

Její odkaz tu bude s námi žít stále a bude nám příkladem a inspirací k tomu, jak máme jednat se zrádci, kteří se zpronevěřili svému poslání – pracovat ve prospěch své vlasti a jejích občanů.

.www.lidovky.cz/kambersky-zeman-a-caslavska-jen-maly-clovek-neprekroci-krivdy-ani-nad-rakvi-16m-/kultura.aspx

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře