Zemřela Věra Čáslavská

2. září 2016 | 08.13 |

Zemřela Věra Čáslavská

Pavel Havlíček

.

Věra Čáslavská 1

 .

Zemřela Věra Čáslavská, naše nejlepší sportovkyně všech dob. Ale zároveň jedna z nejslavnějších a nejstatečnějších žen, jaké tato země kdy zrodila. Svůj poslední statečný boj – ten s rakovinou – však prohrála... Bylo jí 74 let.

Byla to žena, která vždy toužila vzorně reprezentovat svou vlast a proslavit ji ve světě. Obětovala tomu dokonce i svůj soukromý život...

Měla ty nejvyšší sportovní i lidské cíle, jaké může člověk mít. Ty sportovní se jí podařilo naplnit, ty druhé však nikoliv. Komunistický režim, v němž žila, a proti kterému si dovolila vystoupit, se jí krutě pomstil – namísto toho, aby ji uctíval jako hrdinku, která šla příkladem všem občanům této země.

Za to, že podepsala dokument "2000 slov", a svůj podpis přes četné výhrůžky neodvolala. Za tiché gesto protestu proti sovětské okupaci a křivdě, které na ní spáchali rozhodčí na LOH v Mexiku v roce 1968, kdy na stupních vítězů odvrátila svou hlavu od sovětské vlajky, stoupající společně s tou naší na stožár. Za to a za svůj statečný životní postoj se dočkala dokonce vyloučení z ČSTV a musela předčasně ukončit svou sportovní kariéru.

Dopadla úplně stejně, jako Emil Zátopek, který za veřejné a nepokryté protesty proti okupaci naší země Sovětským svazem a dalšími vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 skončil jako dělník na vrtných soupravách, a jeho jméno mělo být navždy zapomenuto – přes obrovské sportovní úspěchy, jakých ve svém životě svou nezměrnou vůlí a bojovností docílil.

Komunisté se takto nemilosrdně pomstili každému, kdo si troufl vyjadřovat se kriticky k jejich režimu, a dokázal umlčet dokonce i jedny z nejslavnějších hrdinů našich dějin.

Mohli toho docílit, a byli na svou moc patřičně hrdí. Kdo jim přesto dokázal i nadále vzdorovat, tomu zničili pověst i celý život – to vše ve jménu totalitního režimu, kterým ovládali náš stát a jeho občany po desítky let. A nyní se dokonce přes všechny jejich zločiny, které vyšly na povrch, pokoušejí vrátit  zpět. Jejich drzost je neuvěřitelná a myslí si, že všechno špatné z historie je navěky zapomenuto, a že se s pocitem vítěze znovu vrátí na výsluní a budou nadále pokračovat ve své zločinné politice.

Jenže my jsme nezapomněli a nesmíme jejich návrat dovolit! Nechceme návrat totality, která u nás vládla desítky let, a nyní má tendenci se vracet. Ale my jsme si už svoje užili, a nehodláme věčně opakovat chyby, kterých jsme se dopustili!

Víme také dobře, že mnozí z komunistů se pouze přebarvili jako chameleoni, ale ve své podstatě komunisty zůstali, a z toho je usvědčuje jejich smýšlení. Vylezli ze svých děr a nacpali se všude, kde jen ucítili jakoukoli šanci, aby se jako ty nejdravější šelmy zmocnili své kořisti na úkor nás, slušných občanů! Tím jen prokázali, že navždy zůstanou takoví, jací vždy byli. Měli bychom už dnes být schopni je odhalit, a znemožnit jim působení na vrcholných státních funkcích. 

Důvěřujme jen těm, kdo jsou tak lidsky čistí, jako byla Věra Čáslavská. Je jich málo, ale jsou tady mezi námi stále. Najděme je a dejme jim šanci, aby se uplatnili ve vrcholných funkcích tohoto státu, a nastolili zde konečně režim, který by byl hoden označení "svobodný a demokratický"!

Věra Čáslavská byla jedna z nich, a celou svou osobností usilovala o prosazení těch nejvyšších hodnot jak ve sportu, tak ve veřejném životě. Ale to, čeho se nakonec dočkala, rozhodně její představy nesplňovalo. Bylo to pro ni velkým zklamáním...

Děkujeme, drahá Věro, za všechno, co jste pro naši vlast udělala. Nikdy na Vás nezapomeneme!

.

www.stream.cz/sportovni-okamziky/817738-caslavska-hrdinkou-naroda-1968

www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/404938/posledni-rozhovor-s-verou-caslavskou-74-rakovina-mi-pozira-cele-telo-ale-bojuju.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře