Já jsem vám to hned říkal

22. červen 2016 | 17.27 |

Články z médií – 22. června 2016

www.sport.cz/fotbal/me2016/clanek/787486-bohuzel-to-vypovida-o-nasi-kvalite-smutnil-panenka-po-vyrazeni-cechu.html#hp-sez

ivopanus.blog.idnes.cz/blog.aspx

.

.

Já jsem vám to hned říkal

Pavel Havlíček
.
.
Šural po Turecku
 .
.

"Já jsem vám to hned říkal, že to ty hřebíčky neudrží!"

To je známý výrok Rychlonožky, člena nezapomenutelných Foglarových "Rychlých Šípů".

Pronesl jej poté, co se zřítila opona nouzové divadelní scény, kterou osobně zhotovil, a na níž byl také patřičně pyšný. Nejprve se vytahoval, jak zručně je dílo provedeno, ale poté, co během představení došlo ke katastrofě, ihned byl nejchytřejší a sváděl to na druhé.

Na tuhle historku jsem si vzpomněl po včerejším vyřazení našich fotbalistů z Eura. Teď totiž nastane onen známý čas ospravedlňování špatných výkonů mužstva a hledání viníků, kteří tu blamáž mají na svědomí. A skončí to jak jinak, než tím, že se všechno pěkně "zahraje do autu", jak už se u nás stalo pravidlem.

Kdo zná tenhle skautský klub z dětství, ten určitě ví, o čem mluvím, protože slavné Rychlé Šípy byly tenkrát ideálem všech správných kluků i dívek.

A bylo to dobře. Jaroslav Foglar byl totiž vzácný člověk, kterému jsme byli vděčni za to, že vštěpoval mládeži od raného věku zásady čestného a slušného chování. Vychovával tím generaci, která měla budovat lidskou společnost na základě toho, že si bude vážit vlastností, které člověka šlechtí, a potírat ty, které jej přivádějí ke zkáze.

Bohužel, skautské hnutí, jak jej u nás Foglar budoval dle představ Ernesta Thompsona Setona, spolu s junáckým dle zásad A. B. Svojsíka, vzalo za své okamžitě po nástupu komunistů k moci, a bylo nahrazeno pionýrským a svazáckým hnutím přesně dle sovětského vzoru.

Ale nejen ono. Postupně byli z našeho života vytěsněni lidé, kteří v nás pěstovali víru v to, že je možné se poctivou prací dopracovat až k metám nejvyšším.  A se zánikem jejich myšlenek zanikla i Masarykova humanitní ideologie První republiky.

K moci se dostali lidé, jejichž cílem bylo zaujmout nejvyšší pozice ve státě a zajistit si celoživotní blahobyt bez poctivé práce a na úkor poctivých lidí. Jim se totiž nikdy pracovat nechtělo, a ani to neuměli.

Kam až dospěla tato "životní filozofie" bývalé společenské spodiny, to vidíme dnes všude, kam se podíváme.

Lenost, primitivismus, nechuť k práci a pohrdání všemi ušlechtilými hodnotami zplodily generaci lehkoživků, jejichž jediným životním cílem je zajistit si blahobytný a bezpracný život až do smrti.

Nejvíce takových elementů vídáme dnes v politice, ale tento společenský jev se nevyhýbá žádné ze sfér společenského života.

A že výjimkou není ani sport, to jsme měli možnost posoudit právě nyní na neúspěchu našich fotbalistů na mistrovství Evropy. S takovouto "reprezentací" na všech úrovních to opravdu daleko nedotáhneme!

Pokud si takto někdo představuje výkon vrcholového sportovce, pak je to naprostá tragédie, a ukazuje to na zhoubný vliv chorob, kterou je naše země doslova prolezlá - korupcí, protekcionalismem a potlačováním lidských práv a svobod, což slouží pouze k ochraně oněch škůdců, kteří nám tu všem ničí život.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře