Výzva ministrovi vnitra: Zastavte tajemnou reformu

14. červen 2016 | 16.58 |

Hlídací pes -14. června 2016

hlidacipes.org/neziskovky-pisi-chovancovi-zastavte-tajemnou-reformu-policejnich-utvaru/


Výzva ministrovi vnitra: Zastavte tajemnou reformu a umožněte diskuzi

(vyjádřit podporu této výzvě lze zde)

.

Vážený pane ministře,

my níže podepsaní jsme přesvědčeni, že reforma klíčových policejních útvarů má probíhat až po otevřené a věcné diskuzi se státními zástupci, policisty, zástupci politických stran i odbornou veřejností. Současný způsob provádění změn je v demokratické zemi nepřípustný,  ohrožuje práci policie i vyšetřování jednotlivých kauz a budí podezření, že jde o snahu politicky "zkrotit” některé části policie.

Naše výzva není obhajobou konkrétního policejního velitele a už vůbec ne obhajobou postupu některé politické strany. Nicméně situace v ÚOOZ naznačuje, že reforma nebyla diskutována s klíčovými aktéry - a to nejen státními zástupci ale i samotnými policisty.

Kvalitní reorganizace kriminální policie může probíhat jen za aktivní a otevřené spolupráce se státním zastupitelstvím. Tato dvě patra orgánů činných v trestním řízení jsou jako siamská dvojčata, měnit jedno bez zasvěcené kooperace druhého znamená vážné poškození obou a rozpad celé křehké soustavy. Jelikož nebyl dosud předložen žádný argument, který nutí policejního prezidenta k prosazení klíčové reformy do jednoho měsíce, působí tento časový limit podezřele účelově.

Je nutné, aby byl jasně pojmenován důvod reformy a zároveň představeny všechny její výhody i možná rizika. V současné chvíli jsou zde závažné pochybnosti, zda je taková reforma vůbec nutná a jaký má účel.

Jakkoliv respektujeme suverenitu policejního prezidenta v činění reformních kroků, považujeme za Vaši zodpovědnost kontrolovat, že tyto kroky jsou připraveny s náležitou odbornou péčí a snahou o dosažení konsensu s dotčenými stranami.  Žádáme Vás proto, abyste jako ministr vnitra:

  1. pozastavil reformu,
  2. její přijetí podmínil souhlasem nejvyššího státního zástupce a bezpečnostního výboru sněmovny.  

Vítáme každou snahu o zefektivnění práce bezpečnostních složek, ta však nesmí jít na úkor důvěry veřejnosti ve fungování právního státu. Věříme, že navržené kroky zajistí dostatečnou míru veřejné diskuse a dohody pro činění takto citlivé změny.

S úctou,
.

Oživení, z.s. - Martin Kameník, Karel Gargulák, Lenka Franková

Frank Bold, z.s. - Pavel Franc, Josef Karlický

Nadační fond proti korupci - Linda Majerová

EconLab, z.s. - Jiří Skuhrovec

Naši politici, o.s. - Michal Voda

Iuridicum remedium, z.s. - Helena Svatošová

Pražské fórum, z.s. - Tereza Kněžourková

Adam Rut z Otevřené společnosti, o.p.s.
.
Chovanec, Tuhý 1
Podobnost dnešních událostí i jejich hlavních aktérů s 25. únorem 1948 je zcela náhodná

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře