Jeliž a Vyliž

9. červen 2013 | 14.13 |

Jeliž a Vyliž

Pavel Havlíček

Jistě tato dva chytráky znáte, protože je máme denně na očích až příliš často, ale že bychom z toho byli nějak zvláště nadšeni, to se tedy zdaleka říci nedá. Jsou to totiž rádcové Jeho Královského Veličenstva Násosky I. On náš pan král je sice dosud zaměstnává, ale myslím, že by je nejraději poslal tam,  kam i on sám musí chodit pěšky.

Jeliž, ten vypadá na první pohled jako komsomolec Oleg Koševoj z Mladé gardy, protože je vždy vzorně upraven a mluví zásadně pouze spisovně. Však on se slušnému chování také měl kde naučit, vždyť také v tomto komunistickém mládežnickém spolku působil, dokonce jako předseda závodního výboru SSM v Tesle Rožnov.

Je to takový žvanil, který rád vypráví lidem pohádky, ale i oni už jich dávno mají dost. Nikdo už jim v této zemi nevěří, a navíc, pohádky mají obvykle dobrý konec, kdežto ty jeho končívají vesměs špatně, a některé dokonce přírodní katastrofou. Jako třeba teď ta poslední, co nám vyprávěl o povodních. V té se nám snažil namluvit, že vltavská kaskáda prý v šedesátých letech minulého století nebyla projektována k tomu, aby jim bránila. To je ale naprostá blbost. Každému rozumnému člověku jasné, že přehrady mají více účelů, ale regulace průtoku a ochrana proti povodním je vždy ta první, kvůli níž se vůbec stavějí. Ale záleží na tom, kterému z nich se v dané situaci dá přednost. A jelikož v naší zemi máme zlého obra jménem ČEZ, který má stále hrozný hlad a žízeň, musí se mu holt přinést aspoň jednou ročně nějaká oběť, a tou poslední byla ta velká voda.

Po bitvě je vždycky každý generálem, a zvláště po té prohrané. Ale nemusel by se za něj prohlašovat zrovna Jeliž. A tím spíše by se neměl navíc chlubit tím, že je absolventem přírodovědecké fakulty Jana Evangelisty Purkyně v Brně, a že měl prý dokonce ze zkoušky z předmětu životní prostředí jedničku. Tím bych se, být jím, zrovna dnes moc nechlubil, protože tím dělá ostudu nejen sám sobě, ale také této slavné univerzitě.

Vyliž, to je panečku jiný ptáček. Vychování není zrovna jeho silnou zbraní. On se s ničím a nikým moc nepáře, a když ho někdo dožere, tak mu sprostě vynadá, nebo mu jednoduše dá pár přes držku a je to vyřízeno.

Připomíná mi známého povodníka magistra Kellyho, který tvrdil císaři Rudolfu II., že dokáže přijít na to, jak vyrobit zlato. Ve skutečnosti mu šlo jen o to, jak se mít dobře, nedělat nic a nechat si za to vyplácet královskou mzdu.

A totéž dělá i Vyliž. Ale my jsme přece už tenkrát ve středověku zjistili, že chemicky se zlato prostě vyrobit nedá. Je to jedna z oněch známých slepých uliček. Nevím proto, proč bychom se o to měli nadále zbytečně pokoušet, zaměstnávat jako ministra financí chemika, který jim rozumí jako koza petrželi.

On sám to zjistil už dávno, že na to prostě nemá, jenom to jaksi odmítá uznat. Má sice z toho občas deprese, ale umí je úspěšně zahánět. A kdo by nechtěl brát ministerský plat za to, že je zaměstnán u krále Násosky I. jako dvorní alchymista?

Vyliž občas příliš nedbá společenských konvencí, a jelikož zlato se ne a nedaří, dá si občas skleničku, dvě, tři, ba někdy i více. A tak se nám teď stalo, že se nám zlouskal tak, že nebyl schopen rozhovoru s nějakým otrapou z televize, a vycházelo z něho všechno možné, jenom ne jednoduchá věta. Prostě se nám pan rádce střískal jak dobytek, ale až druhý den, když zjistil, co provedl, uznal, že prý si dal dva panáky. No, podle toho, jak to vypadalo, muselo jich být nejmíň dvacet. To by nám jistě potvrdil primář MUDr. Choholoušek z psychiatrické léčebny v Bohnicích.

Myslím, že v naší vládě by neměl rozhodně o pacienty nouzi.

Teď jde o to, abychom se do té nouze nedostali my všichni vinou podobně postižených jedinců, jako jsou Jeliž a Vyliž.

         

          Královští rádcové Jeliž a Vyliž

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře