Jak jsem měl vědět, že to jsou Noční vlci?

7. květen 2016 | 09.38 |

 Aktuálně.cz - 6. května 2016

Jak jsem měl vědět, že to jsou Noční vlci? diví se úředník, který povolil průjezd motorkářů Prahou

Noční vlci 1

Noční vlci během jedné z projížděk.                                             Foto: ČTK/LEHTIKUVA/Jussi Nukari

Průjezd Nočních vlků centrem Prahy se nelíbí vedení hlavního města. Spolek motorkářů blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi plánuje, že projížďka bude v sobotu trvat dvě hodiny, a chce dvakrát projet i přes Václavské náměstí. Primátorka Adriana Krnáčová i náměstek pro dopravu Petr Dolínek s akcí nesouhlasí. Úředník z pražského magistrátu, který průjezd centrem města povolil, řekl, že nevěděl o tom, že se akce budou účastnit i Noční vlci. "V podkladech bylo, že je to normální jízda skupiny motorek, kterých podepisujeme dvacet za rok," řekl Aktuálně.cz.

Praha - Skupina motorkářů před několik dny přišla na pražský magistrát s žádostí o průjezd centrem hlavního města.

Úředníci jim vyhověli a až teď zjistili, že se akce budou účastnit také Noční vlci, tedy spolek blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Vedení radnice se proti projížďce postavilo, ale zabránit jí už nemůže. Akce se uskuteční v sobotu a bude trvat dvě hodiny, zhruba osmdesát motorkářů chce dvakrát projet i přes Václavské náměstí.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) i její náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) na dotaz Aktuálně.cz uvedli, že s průjezdem nesouhlasí. "Ale nemohu tomu zabránit," řekl Dolínek.

"Za sebe mohu říci, že kdyby to rozhodnutí bylo na mně, tak bych nic podobného nepovolila a věřím, že stejně by se zachovala celá rada. Té akce se rozhodně účastnit nebudu a neočekávejte ode mě ani společné foto," prohlásila Krnáčová.

Úředníci magistrátu při podpisu povolení přitom nevěděli, že ve skutečnosti povolují průjezd Nočním vlkům. "Měli jsme podklady, kde o Nočních vlcích nebyla ani čárka. V podkladech bylo, že je to normální jízda skupiny motorek, kterých podepisujeme dvacet za rok," řekl Aktuálně.cz Ladislav Malý, jeden z úředníků, kteří žádost vyřizovali.

"Normální skupina motorkářů, česká skupina, požádala o povolení jízdy. Ta žádost měla všechny náležitosti, tak jsme ji povolili," uvedl Malý. Mluvčí magistrátu Vít Hofman doplnil, že akce má řádného pořadatele a souhlas s průjezdem dala i policie. "Pořadatel splnil všechny podmínky," řekl.

Záminka k demonstraci síly

Dolínek je přesvědčen, že připomínka obětí druhé světové války a oslava jejího konce je pro gang pouze záminkou k demonstraci síly a politických postojů.

"Přestože je jízda úřady povolena, považuji ji za krajně nevhodnou. Tato motorkářská skupina je známa svými nacionalistickými a extremistickými postoji a také například schvalováním okupace Československa sovětskou armádou z roku 1968," dodal Dolínek.

Primátorka Krnáčová připomněla, že průjezd Nočních vlků Prahou se konal i minulý rok a obešel se bez jakýchkoliv problémů. "Ti lidé položili věnec, aby uctili padlé vojáky, kteří bojovali za osvobození České republiky, a bez jakýchkoliv obtíží zase odjeli," uvedla Krnáčová.

Hejtman se s Nočními vlky vyfotil

Podle tiskového oddělení magistrátu bude projížďka Prahou trvat dvě hodiny, uskuteční se v sobotu mezi 13:00 a 18:00. Trasa povede z D1 po magistrále na Václavské náměstí, odkud motorkáři odjedou na náměstí Míru. Poté zamíří na Olšanské hřbitovy. Zastavit se také chtějí u Vítkova.

"Rychlost kolony motocyklů nepřesáhne nejvyšší povolenou rychlost v jednotlivých úsecích, pro jízdu kolony bude využíván pouze jeden jízdní pruh. Omezení provozu MHD nepřesáhne v jednotlivých místech dvě minuty," uvedlo tiskové oddělení.

Na akci je podle magistrátu zajištěna asistence policie. Půjde až o desítky policistů. "Očekává se průjezd asi 80 motorkářů. Budeme dohlížet na jejich průjezd a aby nedošlo ke konfliktu s lidmi, kteří plánují protiakce," uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

S Nočními vlky se tento týden setkal a společně vyfotil jiný politik z ČSSD, který naopak jejich akci podpořil. Hejtman Jihomoravského kraje 
Michal Hašek s nimi uctil památku vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobození Brna. Jeho gesto však vzbudilo množství kritických reakcí.

Hašek s vlkem

Rudolf Beran 1

 "Jak jsem měl vědět, že je to německý Wehrmacht?"                                                Rudolf Beran, premiér vlády ČSR 15. března 1939

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře