Jakeš chválí Zemana

28. duben 2016 | 11.57 |

Aktuálně.cz - 24. dubna 2016

Jakeš chválí Zemana, havlovci jsou společný nepřítel

Jan Lipold
Kůl v Zemanově plotě.
Zeman+Jakeš

Jakeš na chatu!, zvolal v úterý bulvární web Blesk.cz. Čti na četu, to bývalý generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa (1987–1989) odpovídal na otázky čtenářů. Předprvomájový online rozhovor.

Miloš Jakeš (93 let) je pasé a jeho stesky a nehoráznosti ohledně doby, kdy zodpovídal za řízení státu, očekávatelné. Stojí za to pozastavit se nad tím, že v rozhovoru pochválil Miloše Zemana. "Považuji kroky, které v zahraniční politice činí prezident republiky Zeman, za správné a odmítám neustálé útoky havlovců na jeho osobu," sdělil.

Za normálních okolností by šlo o menší polibek smrti. "Kůl v plotě", který se nejen historicky znemožnil na Červeném Hrádku a jinde, prominentní reprezentant "zločinné a zavrženíhodné organizace", jak KSČ definuje zákon o protiprávnosti komunistického režimu. A teď veřejně podporuje prezidenta (a pravděpodobného prezidentského kandidáta) a jeho styl.

Ve skutečnosti je všechno v nejlepším pořádku logiky věcí. Jakeš a Zeman jistě nejsou totéž (Zeman si například, doufejme, nemyslí, že Lenin byl "velký filozof"). Ale v mnoha ohledech k sobě pasují a pravděpodobnost, že by se prezident od pochybného uznání nějak distancoval, je asi stejná, jako že spadne meteorit do lánského rybníka.

O tom, že Miloš Zeman intenzivně oslovuje srdce a mysl komunistických voličů, imponuje jimjsem psal minulý týden. Nebylo by divu, že jeho počínání chápe jako svou satisfakci i Miloš Jakeš. Třeba když nedávno pozoroval týden česko-čínského přátelství, to pro něj musela být hotová euforie.     

A když člověk srovná Jakešovu "hodnou holku" Zagorovou a Zemanovu "chudinku holčičku" Dusilovou, oba pány už podezřívá takřka ze splynutí duší.

Pokud jde o Zemanovy nekomunistické voliče: Miloš Jakeš je sice historickým symbolem úpadku komunistické normalizace, ale zároveň symbolem zapomenutým, irelevantním. Proto se bude jen málo lidem, kteří se Zemanem sympatizují, příčit, že se zároveň ocitají na stejné lodi s Jakešem. Nebudou se sami sebe ptát, jestli tady není něco špatně. Nebudou se před sebou stydět, jako je možná hanba fackovala před listopadem 89. Polibek smrti? Maximálně tak vzdušný.

Hlavní cílová skupina poselství zůstala plus mínus stejná. Vnitřní nepřítel: dřív zazobaní chartisti apod. škůdci, dnes vyžírkové z neziskovek apod. škůdci. Vyberte si. Zeman na Hrad - Jakeš na chatu!

www.bizinet.cz/clanek/jakesuv-projev-nebyl-k-smichu-komunismus-se-rozlozil-hanbou-1036406

www.stream.cz/kanal-marysko/10010262-jarni-vyzva

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře