VÝZVA: Přestaňte kolaborovat s totalitní Čínou!

7. duben 2016 | 15.12 |

VÝZVA: Přestaňte kolaborovat s totalitní Čínou! vzkazují osobnosti Zemanovi

Zeman, Si tien 1

PREZIDENT MILOŠ ZEMAN S ČÍNSKÝM PREZIDENTEM A VRCHNÍM ČÍNSKÝM KOMUNISTOU SI IN-PCHINGEM.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           FOTO: ČTK

 Svobodné fórum – 6. dubna 2016

JOHANA HOVORKOVÁ

Výzva prezidentu republiky a vládě: "Přestaňte kolaborovat s totalitní a komunistickou Čínou!" – tak se jmenuje dokument, který podepsaly téměř čtyři desítky osobností. Michael Kocáb, Petr Kolář, Martin Bursík, Jiří Dědeček, Marta Kubišová, David Koller, Forum 2000, Češi Tibet podporují nebo České centrum Mezinárodního PEN klubu, to je několik příkladů těch, kteří dali dohromady body, kterými by se podle nich vedení demokratické země mělo řídit.

V dokumentu osobnosti sepsaly, za co všechno se kvůli chování prezidenta stydí. V prvé řadě je to fakt, že Miloš Zeman vyměnil principiální obhajobu lidských práv za spolupráci s komunistickou totalitní zemí. "Jde o kolosální selhání "politické elity", která nejen že přestala upozorňovat na případy porušování lidských práv v Číně a Tibetu, ale sama aktivně čínský komunistický režim legitimizuje," stojí ve výzvě.

Podle signatářů je nepochopitelné, že si právě Česká republika, která má tolik stále živých vzpomínek na vlastní totalitní minulost, zadává s komunistickou zemí. "Stydíme se za to, že Česká republika oslabuje společnou pozici EU k Číně a neupozorňuje na témata lidských práv, jak uvádí usnesení Evropského parlamentu v rezoluci ke vztahům EU – Čína z 16. prosince 2015," vzkazují známí lidé s tím, že by čeští zástupci měli při diplomatických jednáních zdůrazňovat svoji solidaritu s čínskými politickými vězni.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek by se podle dokumentu měl zásadním způsobem ohradit proti tzv. protiteroristickému zákonu, který umožňuje více postihovat Tibeany, Ujgury nebo čínskou občanskou společnosti.

"VYZÝVÁME předsedu Poslanecké sněmovny Hamáčka, aby ctil usnesení Poslanecké sněmovny z 1. 4. 2008, ve kterém Poslanecká sněmovna vyzývá všechny své představitele, aby při mezinárodních jednáních aktivně vystupovali na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetské autonomní oblasti. Vyzýváme vládu, aby vypracovala a projednala zprávu o situaci na poli lidských práv v Číně v roce 2015 a předložila tuto zprávu k projednání Poslanecké sněmovně, podobně jako se děje vřadě demokratických civilizovaných zemí," sepsali signatáři.

Celý dokument i všechny osobnosti a organizace pod něj podepsané si můžete prohlédnout  ZDE.

Expolitici a umělci podávají žalobu!

www.novinky.cz/domaci/399802-dozvuky-navstevy-cinskeho-prezidenta-expolitici-a-umelci-podavaji-zalobu.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře