Čínské hordy ovládly Prahu

29. březen 2016 | 13.50 |

Organizované skupiny Číňanů s holemi ovládaly trasu prezidenta

Echo24 – 28. března 2016

Čínské hordy 1

  

NÁVŠTĚVA ČÍNSKÉHO PREZIDENTA

5pt; vertical-align: baseline; text-align: justify; background-image: initial; background-attachment: initial; background-size: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; background-position: initial; background-repeat: initial;">

Velké pobouření mezi českou veřejností vyvolala série incidentů z pondělního odpoledne, při nichž se organizované skupiny Číňanů několikrát dostaly do konfliktu s etnickými Čechy. Přítomní policisté totiž podle svědků nedokázali střetům zabránit a působili dojmem, že Číňany nechávají na pokoji. Zkontrolovali naopak řadu Čechů, kteří přišli s návštěvou čínského prezidenta vyjádřit nesouhlas.

K jednomu incidentu, jehož průběh se podařilo zachytit i na video, došlo v Evropské ulici. Číňané ve videu hlasitě křičí a vrhají se směrem k českým občanům, kteří na místo přišli protestovat s tibetskými vlajkami. Svědek Petr Suda uvedl, že Číňané napadli kameramana, který měl přes ramena tibetskou vlajku a strhli mu ji. "Ten kluk se vrhl k Číňanům, aby mu ji vrátili. V ten moment se na něj sesypalo několik Číňanů a začali jej mlátit a to i tyčemi od vlajek," popsal Suda průběh potyčky, jejíž část zachycuje i video.

Přítomní policisté na incident podle Sudy reagovali tím, že odvedli kameramana a naopak Číňany nechali na pokoji. Stalo se tak přitom jen krátce poté, co policisté nedaleko odtud zadrželi 12 aktivistů, kteří nahradili čínské vlajky vlajkami tibetskými a část z nich se dokonce připoutala ke sloupům veřejného osvětlení. Stejně tak policisté později v průběhu dne zkontrolovali muže, který se s tibetskou vlajkou procházel poblíž trasy prezidentské delegace na Hlávkově mostě.

Právě tento kontrast v přístupu k Čechům a Číňanům však vzbudil silnou kritiku části veřejnosti. Například bezpečnostní expert a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor v tom spatřuje dvojí standard v přístupu policistů. "Viděl jsem záběry z Evropské ulice, kde podle mě ti Číňané vyvolávají rvačku. V tom případě ale nerozumím postupu policie – na jedné straně odvede všechny ty, kteří tam vyvěšují vlajky, ale proti nikomu z těch agresivních Číňanů nezasáhne. Pokud chtějí policisté uplatňovat přístup nulové tolerance, musí ho uplatňovat vůči všem, ne jen vůči někomu," řekl Šándor serveru ECHO24.cz.

Šándor se rovněž podivil nad tím, že policisté nechali autobusy, jimiž se Číňané po Praze přesouvali, u kraje Evropské ulice. "Jezdím tam denně a všude je tam zákaz zastavení. Už tím policie střetům napomohla – vůbec je tam neměli nechávat zastavit," uvedl.

Mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová však jakékoli pochybení v souvislosti s incidenty odmítla. Policisté podle ní přistupovali k Číňanům stejně jako k Čechům. "Policisté se soustředí primárně na zajištění bezpečnosti chráněné osoby a na bezpečnost silničního provozu. Během zásahů zásadně nerozlišují podle národnosti a dalších podobných kritérií," řekla serveru ECHO24.cz. Kdo byli Číňané, kteří se po Praze přesunovali v organizovaných skupinách pomocí vlastních autobusů, Zoulová nesdělila.

Číňané prý dostali školení na ambasádě

V souvislosti s incidenty se rovněž objevily spekulace, že skupiny Číňanů měly zasahovat na místech, kde hrozil zvýšený výskyt odpůrců čínského prezidenta. Tento dojem posiluje i skutečnost, že se skupina Číňanů objevila i poblíž parku Velvarská, kde už od dopoledne stál mobilní billboard s fotografií exprezidenta Václava Havla a tibetského dalajlamy. Když se ale přiblížila prezidentská delegace, Číňané billboard zakryli vlastními čínskými a českými vlajkami tak, aby nebyl ze silnice vidět. I zde došlo ke střetům mezi Čechy a Číňany. Policisté zde zadrželi jednu osobu, která byla podle serveru lidovky.cz čínské národnosti.

Čtěte také: Nebezpečný billboard? Havla s Dalajlamou už řeší policie

Spekulace o cílených provokacích ze strany Číňanů posílil i článek publikovaný na serveru ihned.cz. V něm se píše, že se jednalo o Číňany žijící v Česku, kteří se v pátek měli sejít k instruktážnímu semináři v budově čínského velvyslanectví. "Náplní semináře byl nácvik pokřiků podpory. Například – vítáme předsedu "Si", ať žije Čína a podobně," cituje server jednoho z účastníků akce. Číňané prý rovněž dostali instrukce, aby se připravili na střety s odpůrci čínského prezidenta: "Doporučení ve zkratce zněla: překřičet, nenechat se vyprovokovat, ale kdyby na to přišlo, nebrat si servítky."

Kontaktovat čínskou ambasádu se na velikonoční pondělí nepodařilo. Bezpečnostní expert Šándor však k informacím ihned.cz vyjádřil spíše skeptický postoj. "Nevím, jestli by si něco takového dovolila zorganizovat přímo čínská ambasáda. Spíš bych si za tím dokázal představit ty různé lobbisty, kteří díky té návštěvě cítí kšeft," řekl.

Čínský prezident Si Ťin-Pching do Česka dorazil v pondělí odpoledne. V rámci třídenní návštěvy se kromě prezidenta Miloše Zemana setká i s dalšími ústavními činiteli. Jeho návštěva mezi Čechy budí značné kontroverze a proti jeho příjezdu se konala řada protestních happeningů. Neznámí aktivisté rovněž poškodili čínské vlajky, které se v souvislosti s návštěvou objevily v pražských ulicích.

Videozáznam dostupný pouze na tomto odkazu - pospěšte si, ať jej stihnete shlédnout, než zmizí!             Pavel Havlíček, ČW

echo24.cz/a/ivnrF/organizovane-skupiny-cinanu-s-holemi-ovladaly-trasu-prezidenta

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře