Krysař

31. květen 2013 | 00.28 |

KRYSAŘ

Viktor Dyk - Pavel Havlíček

Do německého hanzovního města Hameln přichází muž beze jména, Jeho povoláním je vyhánět krysy a proto si říká krysař. Píská a píská, až zavede všechny krysy z jejich skrýší do řeky. Do Rýna, Dunaje, Havoly, Vesery. Lidé ho rádi vidí přicházet, ale odcházet ho vidí mnohem raději. A právě teď jeho kroky osud zavál do města Hameln.

Krátce po svém příchodu se seznamuje s dívkou jménem Agens, do níž se zamiluje, přestože Agens již má snoubence, Kristiána. Kvůli své lásce Agens zůstává ve městě i přes to, že již splnil svůj úkol, pro který byl městským konšeli povolán, svou kouzelnou píšťalou vyhnat všechny krysy z města. Krysař svůj závazek splní, ale hamelnští konšelé mu odmítají vyplatit slíbenou odměnu, sto rýnských. Rozhodnou totiž, že práce byla příliš snadná.

Mezitím Agens zjišťuje, že je s Kristiánem těhotná, a v zoufalství odchází neznámo kam. Jen její matka tuší, že její kroky vedly k propasti, aby se podle pověsti dostala do Sedmihradska, země zaslíbené, kde jsou všichni šťastni.

Se svým podezřením se svěří krysaři. Ten v zoufalství začne hrát na píšťalu, jejíž ďábelská moc působí na všechny Hamelňany. Za jejím zvukem odchází všichni obyvatelé města. Nechají se odvést k propasti na hoře Koppel, do které ve slepé naději na lepší život všichni naskákají. Ve městě zůstane jen psychicky zaostalý rybář Sepp Jőrgen, kterému vše dochází později, a tak i zvuk píšťalky, a malé miminko, kterého se nakonec Sepp ujal.

 --------------------------------

Od té doby uplynulo mnoho let. Malý chlapeček, kterého rybář Sepp vychoval, zatím vyrostl, ale nijak zvlášť, a tak byl pojmenován kvůli své malé postavě Kolibřík. Protože měl jako syn rybáře dobrý kádrový původ, a psychický defekt jeho otce nebyl na něm zpočátku patrný, mohl vystudovat psychiatrii a stal se panem magistrem. Protože měl velmi hamižnou náturu, zvolili si ho Krysáci, kteří se mezitím v důsledku dlouhé nepřítomnosti Krysaře ve městě strašlivě přemnožili, svým starostou. A protože měl, stejně jako jako oni, chorobnou touhu stále někde něco krást, velmi dobře se s nimi skamarádil, a učinil z nich městské konšely. Nejraději ze všech měl ale Krysáka Mazánka, kterého učinil svým důvěrníkem.

Jenže krysy byly velmi hladové, a stále se dožadovaly nějaké potravy. Nebyly to však obyčejné krysy, byly velice zmlsané, nestačily jim pouhé odpadky, ale požadovaly jenom ty nejvybranější pochoutky, chtěly pořádat honosné rauty a hlavně po starostovi žádaly peníze, aby se jako nová městská elita mohly přestěhovat z kanálů do nových přepychových haciend. Proto starosta Kolibřík prokousal svými ostrými zoubky do městské pokladny díru, a zmocnil se tak veškerých finančních rezerv, které měly městu vystačit na desítky let. Jenže starostovi Krysáci byli stále více a více žraví, a tak zakrátko z městských peněz nezbylo vůbec nic.

A tím nastal konec kdysi krásného a slavného města Hameln. Město se pozvolna začalo proměňovat v ruiny, na ulicích se hromadily odpadky, které neměl kdo uklízet, protože nikdo z Krysáků nechtěl a ani neuměl pracovat, protože to nikdy k životu nepotřeboval. Byli totiž zvyklí živit se výhradně tím, co si kde ukradli.

Pracovat uměli jen původní obyvatelé Hamelnu, kteří však v touze za cestou do ráje zahynuli poté, co naskákali do propasti, kde hledali Zemi zaslíbenou. Netušili, že to byla jen past, kterou na ně nastražili zlí Krysáci, aby se zmocnili jejich majetku.

A proto ze z města časem stalo odporné a smrduté smetiště, po němž pobíhaly jen zmatené a hladové krysy, protože si neuvědomily, že pokud vyhubí všechny lidi, kteří je předtím živili, bude to znamenat také jejich konec.

Hlavně však pozdě litovaly toho, že si starostou města zvolily dědičně psychicky zatíženého kleptomana Kolibříka, který měl kvůli své malé postavě napoleonský komplex, takže byl stále nafouklý jako bublina, zato rozumu neměl ani za mák a neviděl si ani na špičku svého krysího nosu.

A tak se v hanzovním městě Hamelnu nyní hledá nový Krysař se svou kouzelnou píšťalou, který by všechny tyhle věčně hladové zlodějské krysy z města odvedl, a mohli se sem místo nich nastěhovat poctiví a pracovití lidé, kteří by městu vrátili jeho bývalou slávu.

                 

     

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře