Jiná doba, jiný mrav

29. květen 2013 | 14.47 |

Jiná doba, jiný mrav

Pavel Havlíček

Květen 1913:

Náčelník generálního štábu 8. armádního sboru v Praze plukovník Alfred Redl se zastřelil.

K plánovanému státnickému pohřbu o tři dny později již ale nedošlo. Proč?

         

Sebevražda z donucení

K dopadení Redla došlo svým způsobem náhodně. Při kontrole dopisů objevila rakouská cenzura zásilky s velkými finančními obnosy, které byly adresovány "poste restante" na neexistující osobu. Dopisy si někdo vyzvedl 24. května 1913 a odnesl do hotelu Klomser ve Vídni, kde byl v té době ubytován Alfred Redl. Byl to šok, který nemohl generální štáb rozdýchat. Jeden z nejlepších a nejpracovitějších důstojníků armády je zrádcem!

S požehnáním náčelníka generálního štábu bylo rozhodnuto, že Redl bude donucen k sebevraždě a aféra ututlána. Pozdě v noci z 24. na 25. května navštívila plukovníka v hotelu Klomser čtveřice důstojníků, kterým se Redl ke zradě brzy přiznal. Obviněný dostal do ruky revolver a doporučení, aby ho co nejdříve použil, načež delegace odešla. Nad ránem se plukovník Alfred Redl skutečně zastřelil.

V dalších dnech čeští novináři s gustem líčili Redlův životní příběh i poslední hodiny jeho života. Zajímavé je, že 24. května 1913 vyrazil plukovník Redl z Prahy do Vídně automobilem, na tu dobu odvážný čin. "V neobyčejně elegantním a přepychovém voze ze závodu Daimler. Je to takzvaný řetězový vůz za cenu 18 000 korun," informovaly Národní listy 7. června 1913. Vůz si Redl pořídil již v roce 1911, když byl ještě podplukovníkem, přičemž redakce spočítala, že by na jeho koupi potřeboval celé dva roční platy. Jenže Redl si koupil v roce 1912 další vůz za 13 500 korun, jezdíval na luxusní výlety do Paříže nebo si pořídil nákladné zařízení bytu. Najednou bylo všem jasné, že Redlovo konto muselo narůstat z nějakých podezřelých zdrojů. Před vypuknutím aféry to byl přitom nedotknutelný vzor rakouského důstojníka, kterému všichni prorokovali, že brzy povýší na generála.

______________________________________

Květen 2013:

Sprostá bolševická obludnost.

         

         

Ministr Blažek to schytal od kolegů z ODS

Lidové noviny informovaly, že Ministerstvo spravedlnosti připravuje zákon, podle něhož by lidé, jejichž majetek výrazně převyšuje jejich příjmy, museli věrohodně vysvětlit, jak ho získali. Kdyby to neprokázali, stát by jim ho mohl zabavit. Někteří politici ODS to ale považují za návrat ke komunistické totalitě.

Advokátka Hana Marvanová snahu zabavit sporný majetek jako jedno z důležitých protikorupčních opatření vítá, ale někteří právníci považují myšlenku za "úplný nesmysl".

"Tudy cesta nevede. Je to takový postsocialistický nápad: všechno, i majetky mít pod kontrolou," namítá známý advokát Tomáš Sokol. Když v minulosti žádná povinnost prokazovat původ majetku nebyla, nikdo si nemusel schovávat doklady a účtenky. "Nikdo tedy není povinen prokázat zdroje svého majetku, který nabyl v minulosti, když tato povinnost neexistovala, a nikdo to po něm nemůže chtít," vysvětlil ParlamentnímListům.cz Sokol.

Jen kvůli tomu, že v Nilu plavou krokodýli, je nenasadíme v Praze Advokát Kolja Kubíček míní, že nápad v podobě, v jaké byl zatím představen, nemůže projít. "To je výplod nějakého chorého mozku," řekl ParlamentnímListům.cz. Na argument, že prý v některých evropských zemích podobné opatření platí, podotkl, že za úplně jiných historických podmínek. "Jen kvůli tomu, že v Nilu plavou krokodýli, je nenasadíme v Praze," shrnul obhájce.

Závěr:

Před sto lety ještě věděl plukovník Redl, co je čest svědomí, takže pochopil, že situace, kdy se provalila jeho špionážní aféra spolu s tím, že nebyl schopen původ svých příjmů a majetku, není pro něj únosná, a proto spáchal sebevraždu zbraní, kterou mu doručili důstojníci z generálního štábu.

Dnes, po sto letech, nemá čest a svědomí z našich vládců nikdo, a jelikož žádný z nich není schopen prokázat původ svých peněz, prohlásí snahy o nový zákon, který by jim to přikazoval, za bolševickou obludnost.

Ale nejlepší na tom všem je, že většina z nich jsou bývalí bolševici, a tudíž těmi bolševickými obludami vlastně nazvali sami sebe.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře