Nadija Savčenko - závěrečná řeč 9.3.2016

10. březen 2016 | 10.29 |

VIDEO: Tady máte! Savčenková vytasila na ruský soud prostředníček

Echo24, tv, df

ZÁVĚREČNÉ SLOVO ODVÁŽNÉ PILOTKY

Nadija Savčenko 2

5pt; line-height: 19.5pt; vertical-align: baseline; text-align: justify; background-image: initial; background-attachment: initial; background-size: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; background-position: initial; background-repeat: initial;">
V Rusku ve středu skončil soud s ukrajinskou pilotkou Nadijou Savčenkovou. Verdikt nicméně nepadl, byl odložen až na 21. nebo 22. března. Savčenková při závěrečné řeči jednoznačně vyjádřila své pohrdání ruským soudem, když v kleci pro obžalované ukázala směrem k soudci a prokurátorovi vztyčený prostředníček. Při soudním líčení také zpívala ukrajinskou hymnu. Ukrajinské lékaře, kteří měli přijet Savčenkovou držící protestní hladovku ošetřit, do Ruska nepustili.

V Rusku měl ve středu padnout rozsudek na ukrajinskou pilotkou, které hrozí 23 let vězení. Ukrajinská důstojnice je obžalovaná z vraždy, z pokusu o vraždu a z nezákonného překročení ruských hranic. Podle obžaloby v červnu 2014 navedla palbu ukrajinské armády na ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Podle obhajoby byla Ukrajinka tou dobou již zajata proruskými separatisty, kteří ji předali Rusům. Podle prvních informací ale soud rozsudek vynese nejdříve 21. března. Videozáznam rádia Svoboda přinesl s českými titulky server Tapolitika.cz.

"Nepřiznávám se k vině ani neuznávám rozsudek ruského soudu. V případě odsouzení se neodvolám," řekla ve své závěrečné řeči Savčenková podle agentury Interfax. Podle agentury AFP u soudu také uvedla, že bude dál pokračovat v odmítání jídla a vody. Před soudem, odehrávajícím se v ruském městečku Doněck nedaleko hranic s Ukrajinou, hovořila ukrajinsky. Savčenková na protest proti svému věznění vyhlásila minulý týden hladovku, odmítá přijímat stravu i tekutiny. Její zdravotní stav se kvůli tomu podle pondělních informací agentury Unian rychle zhoršuje.

Poté, co soudce ohlásil datum vynesení rozsudku, Savčenková začala zpívat ukrajinskou hymnu. Přidali se i její přívrženci v sále – a vzápětí skončil on-line přenos ze soudu, poznamenala stanice BBC na svém webu. Připomněla, že Savčenková vyhlásila "suchou" hladovku 3. března na protest proti protahování procesu.

Přestože ruské úřady v úterý nečekaně ustoupily a slíbily, že k pilotce pustí ukrajinské lékaře, aby se pokusili zvrátit její rychle se zhoršující zdravotní stav kvůli odmítání jídla i vody, lékaři k ní ve středu připuštěni nebyli. Podle informací na Twitteru byli zastaveni na moskevském letišti. Pomoc ruských lékařů totiž Savčenková odmítá.

Závěrečná řeč Nadiji Savčenkové:


www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/savcenkova-v-zaverecne-reci-odmitla-vinu-v-hladovce-hodla-pokracovat—1591922

--------------

Poznámka redakce ČW:

Doporučuji všem lidem, kteří chtějí být plnoprávnými občany své vlasti, shlédnout toto video.

Uvidí tu příkladnou vlastenku, nekompromisně prosazující svá občanská práva.

Přestože je v přímém ohrožení života, nebojí se svým věznitelům jim říkat pravdu do očí, ačkoliv je neskutečně krutá.

Jaký rozdíl proti občanům naší země, každodenně vystavených svévoli a aroganci politiků, kteří jimi okázale pohrdají a prosazují výhradně své osobní čí stranické zájmy, směřující pouze v jejich prospěch a k likvidaci všech slušných občanů.

Vezměme si příklad z této statečné ženy, která je odhodlána obětovat vlastní život za svou vlast, na níž je hrdá - Ukrajinu.

Škoda, že podobných opravdových vlastenců je v naší zemi kritický nedostatek!

                                                                                                                                                                                             Pavel Havlíček

P.S.:

Bohužel, nežli se mi podařilo zkopírovat jmenované video, zmizelo z internetu po zásahu cenzury, která funguje dnes lépe nežli za komunistů.

Proto zde zveřejňuji jeho přepis:

Nadija Savčenko: Poslední slovo


Já neuznávám žádnou vinu, ani rozsudek, ani ruský soud. V případě odsouzení – odvolání nebude. Chci, aby celý civilizovaný demokratický svět pochopil, že Rusko je země třetího světa s totalitním režimem a diktátorem, tyranem, který plive na lidská práva a mezinárodní právo.

Absurdní je, když ti, kteří unášejí lidi a vystavují je mučení, pak předstírají, že mají právo je soudit. O jakém spravedlivém procesu může být řeč? V Rusku soud není! Je to fraška loutek Kremlu a myslím, že je naprosto zbytečné tím trávit čas svého života a podílet se na tom!

Proto žádné odvolání nebude, a učiním následující: jakmile vyjde rozsudek, budu pokračovat s hladovkou dalších deset dní, dokud rozsudek nenabude právní moci. Bez ohledu na překlad do ukrajinštiny, protože překladem chtějí úředníci jen natahovat čas. Na deset dní vyhlásím suchou hladovku a pak mají právě deset dnů, aby mě vrátili zpět na Ukrajinu, odkud jsem byla unesena! A je mi jedno, jak se budou hájit. Slyšela jsem o docela dobré schopnosti Petra Porošenka v diplomacii. Tak doufám, že jeho diplomatické schopnosti stačí na to, aby se domluvil s jedním idiotem v Rusku. Koneckonců, slíbil mé matce, že na prvomájových oslavách v roce 2015 budu doma.

A pokud se budou domlouvat, život mě bude opouštět, ale stejně mě Rusko vrátí na Ukrajinu, živou či mrtvou! Ale vrátí!

Těchto deset dní bude vedle vězeňské brány ve dne i v noci stát moje sestra a bude čekat – jestli vyjdu, nebo mě vynesou.

Pokud ji odsoudíte – na její místo přijde má matka, je jí 77 let. Odsoudíte i ji? Pokud ano, na její místo se postaví má kamarádka, můj přítel, a následně další Ukrajinec za Ukrajincem! A pamatujte – všechny prostě nezavřete! A když tady budou stát mí krajané, poctiví a slušní Rusové ze sousedních domů začnou přinášet horký čaj, sendviče a přikrývky, protože každý z nich chápe, že ve stejné situaci může být příště dítě někoho z nich. Ve vězení národů s názvem Rusko!

Takhle začíná Majdan! Tohle potřebujete?! Vy se toho bojíte jako ohně! Takže pro Kreml je lepší, aby mě vrátil zpátky na Ukrajinu co nejdříve, a živou!

A všemu světu s demokratickými hodnotami je lépe pochopit poučení z historie a připomenout si, že Evropa příliš tolerovala Hitlera, Amerika nebyla dost silná, a to vedlo ke druhé světové válce! Putin je tyran s komplexem Napoleona a Hitlera dohromady. Medvěd lidské řeči nerozumí, chápe pouze jazyk síly. Proto pokud se nestaneme rozhodnějšími, a včas nedefinujeme své priority, brzy nastane třetí světová válka.

Ted už jako politik vím, že nikdy nepodám ruku Rusku na politické scéně. Nelze podat ruku někomu, kdo vás držel v poutech a váš národ v řetězech. Ale nad každým politickým rozhodnutím budu vždy přemýšlet s ohledem na to, co přinese obyčejným lidem, jak na Ukrajině, tak v Rusku. Protože navzdory všemu v Rusku stále existuje mnoho poctivých, slušných, dobrých a nešťastných lidí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Nadija Savčenko - závěrečná řeč 9.3.2016 ceskawcela 11. 03. 2016 - 12:43