Zachraňte vězněnou Savčenkovou!

9. březen 2016 | 15.38 |

Zachraňte vězněnou Savčenkovou, ozývají se Češi

Nadia Savchenko 1

VĚZNĚNÁ NADIJA SAVČENKOVÁ

Svobodné fórum  -  ŠÁRKA ADÁMKOVÁ

6. března 2016

Podpůrné petice, dopisy, speciální facebookové stránky i demonstrace... poslední dny a hodiny se nesou ve znamení podpory Nadiji Savčenkové. Ukrajinská pilotka je obžalována z vraždy, z pokusu o vraždu a z nezákonného překročení ruských hranic. Ruská prokuratura pro ni žádá trest 23 let vězení. Savčenková však vinu odmítá a na protest drží od pátku 4. března takzvanou suchou hladovku (psali jsme zde). Jelikož další soudní stání má být až 9. března, je život mladé ženy v ohrožení. Advokát Savčenkové Polozov proto poslal žádost, aby byl okamžitě monitorován její zdravotní stav.

Před branami Pražského hradu včera poprvé vyjadřovali čeští aktivisté podporu Naděždě Savčenkové tichou demonstrací, při níž drželi plakáty s fotografiemi Nadiji a rozdávali letáčky s upozorněním na její případ.

Jedna z účastnic, Soňa Pospíšilová, k tomu řekla: "Chtěli jsme symbolicky podpořit Naďu Savčenko, která již druhý den drží suchou hladovku na protest proti vykonstruovanému soudnímu procesu proti ní. Návštěvníkům jsme rozdávali letáčky a vyzývali je, aby psali svým politikům a urgovali je, aby se angažovali za záchranu této statečné ženy. Někteří se dozvěděli o Nadě až od nás a byli tímto příběhem dojati a šokováni."

Organizátor akce, Tomasz Peszynski pro Svobodné fórum dodal: "Proces Nadi Savčenko je politický, zmanipulovaný a propagandistický a snaží se lživě dokázat, že Naďa je vražedkyně, protože bránila svou vlast jako voják se zbraní v ruce. Naďa již téměř dva roky vzdoruje psychickému nátlaku a nezákonnému věznění a její duše a odvaha zůstaly nezlomeny. Jenže v těchto dnech je situace kritická. Naďa již nejedla mnoho dní a od 4. 3. na protest také nepije. Jsme tady proto, abychom před sídlem českého prezidenta upozornili na její zoufalou situaci a pokusili se tak zachránit její život." Organizátoři a aktivisté hodlají v tiché podpoře Nadiji pokračovat každý den od 16 do 20 hodin až do středy 9. března, kdy má být další soudní stání se Savčenkovou.

Podepsat petici na podporu Savčenkové můžete zde, mnoho podpůrných vyjádření, videí i textů najdete pod hashtagem #FreeSavchenko. Na Twitteru a Facebooku také koluje krátké video na podporu Savčenkové (v češtině).

twitter.com/nikorepi/status/706219161618354176

 Závěrečná řeč, která nemohla zaznít:

tapolitika.cz/ze-sveta/ruska-mozaika/nada-savcenko-nevyrcene-slovo/

Nenechte moji dceru zemřít, prosí matka Nadiji Savčenkové

echo24.cz/a/wN8qj/nenechte-moji-dceru-zemrit-prosi-matka-zajate-pilotky-savcenkove

Savčenková připomíná Horákovou

nazory.aktualne.cz/komentare/savcenkova-pripomina-horakovou-vzdoruje-putinovu-rusku/r 3915acc2e52011e5a6b7002590604f2e/

Puste Savčenkovou - skandovali  lidé v Kyjevě, Londýně i Moskvě

echo24.cz/a/iKkZF/pustte-savcenkovou-skandovali-lide-v-kyjeve-londyne-i-moskve

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře