Český Houdini

26. leden 2016 | 23.17 |

Český Houdini

Pavel Havlíček

Houdini 1

Před sto lety svět žasnul nad neuvěřitelnými kouzly slavného kouzelníka jménem Harry Houdini.

Tento úžasný eskamotér všude uchvacoval diváky svými famózními kousky, při kterých se, uvězněný ve svěrací kazajce, či omotaný řetězem s mnoha bytelnými zámky, dokázal během několika málo minut z nich hravě uvolnit – často těsně předtím, než vystřelila na něj namířená zbraň, či dopadl letící nůž. Přitom diváci trnuli a mnozí z nich omdlévali hrůzou.

Rovněž úniky z rafinovaně nastražených pastí ve vzduchu anebo pod vodní hladinou pro něho byly hračkou a bez problémů si dokázal poradit i se zámky policejních okovů či vězeňských cel. Ačkoliv byl mnohokrát obviňován z podvodu, nikdy se jeho oponentům v tomto směru nepodařilo Houdinimu nic prokázat. Publikem obdivovaný "Král želízek" triumfoval i během svého vlastního soudního přelíčení, kdy jako obžalovaný porotu na místě o svých schopnostech hladce přesvědčil otevřením policejního trezoru.

Dnes můžeme sledovat podobné produkce našeho českého Houdiniho, který vystupuje pod uměleckým jménem Kolibřík. Stejně, jako Houdini měl svého spolupracovníka Martina Becka, bez něhož by nikdy nedokázal realizovat své úžasné triky, měl i on svého věrného druha Mazánka. Dokud pracovali spolu, bylo vše v nejlepším pořádku, a všichni lidé nevěřícně zírali na to, co spolu tito dva obratní manipulátoři dokázali. Jednou však jel Mazánek svým automobilem, nacházeje se právě v tranzu, a do cesty mu skočila zřejmě v sebevražedném úmyslu jakási Vietnamka. Tu málem zabil, a zlí soudcové jej za to odsoudili. Ta nešťastná událost této sehrané dvojici sice způsobila drobné potíže, protože Mazánka zašili, leč  skvělá Kolibříkova kariéra pokračovala nerušeně dále. Měl totiž jednoho vysoce postaveného zastánce, který se postaral o to, aby se mu v jeho uměleckém růstu nekladly žádné překážky.

Kolibřík, čaroděj první kategorie, proslul zejména jako Muž tisíce tváří a Mistr úniků z železných pout a transportních řetězů. Byl znám také jako "tajemný pan MMM", což znamenalo "Mistr mizení miliard". To, co dokázal on nechat nenávratně a beztrestně zmizet, nemělo ve světě konkurenci. A kolika smrtelným nebezpečím zázračně unikl! Mnohdy se šokovaným divákům zdálo, že tento hazardér musí nadosmrti skončit zakovaný v řetězech, ale on se z nich vždy dokázal nějakým záhadným způsobem vyprostit.

Prvním jeho představením bylo záhadné zmizení celého pravého křídla pražského Sjezdového paláce. Nechal je před vyděšenými diváky zapálit, a pak jim slíbil, že do půl roku tu bude stát nové, mnohem krásnější a modernější.  Bohužel, tento trik se mu jaksi nevydařil, a tak tu ještě dnes, po mnoha letech, stojí jen větrem potrhaný plátěný stan.

Pro další představení si vymyslel zázračnou jízdenku pro všechny občany Prahy a širokého okolí, která jim slibovala nemožné ihned a zázraky do tří dnů. Náklady, které si vyžádala, sice desetkrát převýšily ty původně plánované, zato se však tato údajně multifunkční karta projevila jako naprosto nefunkční.

Přes tato zjištění, včetně toho, že na tuto zakázku neproběhlo řádné výběrové řízení, žádné soudní řízení se s Kolibříkem nekonalo. Zato bylo trestně stíháno několik nevinných občanů, které místo sebe ochotně doporučil.

Dalším zázrakem, který lidem předvedl, byl projekt jakéhosi tunelu jménem Blanka. Měl prý původně sloužit dopravě, ale nakonec se v této černé díře utopilo mnohem více miliard, než mělo toto veledílo původně stát, a navíc svůj původní účel vůbec nenaplnilo. Zato se vrchovatě naplnily kapsy šéfa firmy, která se k tomuto zlatému dolu Kolibříkovou zásluhou dostala.

Kariéra Mistra Kolibříka přes všechny šoky, způsobené divákům, zatím pokračuje dále.

Jeho slavný předchůdce Harry Houdini proslul mimo jiné jedním číslem, které udivovalo kdekoho – on totiž rád vyzýval silné muže z publika, aby jej vší silou udeřili do břicha, ale ať se snažili jakkoli, nikdy ho to sebeméně nerozhodilo. Leč – nic netrvá věčně, a tak se mu tento jeho mistrovský kousek stal jednoho dne osudným.

Když v roce 1926 odpočíval po jednom z vystoupení v šatně, navštívilo jej tam několik studentů výtvarné akademie a jeden z nich uštědřil Harrymu (s jeho svolením) několik prudkých ran do břicha. Přestože po nich Houdini pocítil prudkou bolest, své vystoupení dokončil. Teprve potom se nechal odvézt do nemocnice, ale to už bylo pozdě. 

Vyšlo najevo, že již předtím měl problémy se zanedbaným zánětem slepého střeva, jehož prasknutí rány jen urychlily. Své životní turné zakončil slavný iluzionista Harry Houdini symbolicky - právě na Halloween. Zemřel ve svých dvaapadesáti letech v americkém městě Detroitu na prudký zánět pobřišnice 31. října 1926. Jeho pohřeb se odehrál  4. listopadu v New Yorku, kde jej na 2000 smutečních hostů doprovodilo na hřbitov Machpelach v Queens.

Českému Houdinimu Kolibříkovi, ač si o podobnou ránu pěstí už dlouho říká, se dosud nic podobného nepřihodilo. Diváci jsou však ochotni sledovat mizení různých předmětů jen tehdy, nejedná-li se o jejich vlastní peníze. A to se bohužel v jeho případě děje často. Jako by nestačili ti kapsáři, co nás okrádají dnes a denně.

Myslíme si tudíž, že dobře mířená rána do žaludku už nenechá na sebe dlouho čekat.

A pokud tato výstraha nepomůže, pak jen doufáme, že jednoho dne si pro povedeného ptáčka Kolibříka konečně přijede lítačka, která ho dopraví tam, kam už dávno patří – do klece, z níž není úniku.

Jinak nám totiž hrozí, že z věčného přihlížení produkcím těchto povedených ptáčků dostaneme nakonec tu lítačku sami. 


Bém grimasy

Český Houdini - Muž tisíce tváří,  Mistr úniků z železných pout a transportních řetězů, Mistr mizení miliard

www.openkarta.cz/2015/10/08/nova-analyza-opencard-od-piratu-projekt-byl-schvalen-diky-podvodu-pavla-bema/

www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/praha-by-mohla-podle-primatorky-zadat-nahradu-skody-v-kauze-opencard--1547769

pravyprostor.cz/causa-opencard-bude-pavel-bem-trestne-stihan/

www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/216560/pavel-bem-u-vyslechu-kvuli-kauze-opencard-ja-nic-ja-kolibrik.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře