Velký muftí zakazuje šachy a pije velbloudí moč

23. leden 2016 | 10.56 |

Reflex.cz – 22. ledna 2016

Daniel Baret

Velký muftí Abdulazíz

Velký muftí Saudské Arábie Abdulazíz bin Abdulláh

Velký muftí Saúdské Arábie zakázal šachy. Berou čas a způsobují nenávist.

Nejvyšší náboženská autorita fundamentalistické Saúdské Arábie, Velký muftí Abdulazíz bin Abdulláh, prohlásil, že oblíbená hra šachy by měla být zakázána a že její hraní je "ztrátou času". Jeho prohlášení vzbudilo velké pozdvižení, protože šachy jsou i v islámských zemích po staletí oblíbené. Ostatně právě přes muslimy se dostaly kdysi i do Evropy.

Známý islamista ortel vyřkl ve své televizní show, která se vysílá každý týden a jmenuje se příznačně: "S jeho eminencí muftím." Tam Abdulazíz bin Abdulláh označil šachy za "haram", tedy zakázané, opak halál. Informoval o tom web middleeasteye.net, který citoval jeho slova: "Šachová hra je ztráta času a slouží jen k nadměrným výdajům. To způsobuje nepřátelství a nenávist mezi lidmi.

" Také tvrdil, že při šachách jde o sázky, což ale většinou není pravda nikde na světě.

Některá média horlivě informovala, že "Saúdská Arábie zakázala šachy". Jenže ani to není pravda. Ač Velký muftí je v zemi obrovskou autoritou, jeho rozhodnutí a projevy nemají sílu zákona, o těch rozhoduje vláda.

Šachy jsou velmi stará hra a její původ máme podle odborníků hledat ve starověké Indii. Některým radikálním islamistům přitom skutečně leží v žaludku. Abdulazíz není první, kdo s klatbou přišel. Šachy byly zakázány na veřejnosti v letech 1980 až 1988 v Íránu a od roku 1994 do 2001 je nedovolovalo hrát na svém území ani hnutí Tálibán v Afghánistánu.

Abychom však byli korektní: zákazy hrát šachy se v dávné minulosti objevovaly často i v Evropě a vydávali je především vysocí katoličtí představitelé. V roce 1649 zakázal tuto hru v Rusku car Alexej I. a jako trest bylo tehdy stanoveno dokonce bičování. Za Maovy kulturní revoluce v 60. letech minulého století se šachy nesměly hrát ani v Číně.


Jen jedna urozená dáma

Jen jedna urozená dáma? Zakažme tuhle stupidní hru!

                                                            ___

  

              

V Saúdské Arábii uzavřeli tradiční prodejnu s velbloudí močí. Tu doporučuje pít i Korán

To, co považujeme v Evropě za zvrácené a před čím lékaři Světové zdravotnické organizace opakovaně varují, je v Saúdské Arábii po staletí tradicí. Jedná se o pití velbloudí moče, kterou v případě některých nemocí doporučoval sám prorok Mohamed. Někdy se ale i stará tradice zvrhne v naprosté nechutnosti. Jak informoval panarabský server al-Bawaba, v přístavním městě al-Qunfudhah (někdy se používá i název Kunfuda) na jihozápadě Saúdské Arábie úřady před několika dny uzavřely tradiční prodejnu, jež nabízela právě velbloudí moč. Důvod? Obchodník, podle všeho z nedostatku moče zvířecí, prodával moč lidskou. A to je zakázané i v této zemi.

Zdravotní inspektoři mu proto zabavili 70 plných lahví tohoto "výrobku". I když se nám praxe pití velbloudí moči může zdát neuvěřitelná, minulý rok v červnu před jejím požíváním varovala Saúdy Světová zdravotnická organizace. Praxe pití syrového velbloudího mléka a moči je ale v této oblasti letitou tradicí. Dokonce muslimská svatá kniha Korán tuto konzumaci doporučuje v případě otoků a vodnatelnosti břišní. Podle dochovaných záznamů o ní hovoří i prorok Mohamed.

Velbloud 1

Těším se na doby, kdy budeme muset místo piva v hospodách pít velbloudí moč.

I když - ono už ani dnes někde to pivo do ní nemá daleko...                    (Poznámka: ČW)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře