Srdce na Hrad

19. prosinec 2015 | 18.40 |

K pochodu za Václava Havla Srdce na Hrad se připojilo 600 lidí

Havel - Srdce na Hrad 1

AUTOR: ČTK/SF  ČESKO                                                                               FOTO: ČTK

19.12.2015

Stovky lidí se zúčastnily v pátek vpodvečer v Praze pochodu Srdce na Hrad ke čtvrtému výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla.

Lidé nesli z Václavského náměstí ručně vyrobené obří srdce na Pražský hrad, kde podle organizátorů "srdce" v současnosti chybí.

U sochy svatého Václava se sešlo podle odhadu policie kolem 300 lidí, při pochodu se pak jejich počet rozrostl na 600. Akce se zúčastnil mimo jiné také vědec Ivan Havel, bratr zesnulého prezidenta, nebo spisovatel Petr Placák, který za komunistické totality působil v literárním a hudebním undergroundu.

V horní části Václavského náměstí, kde pochod začínal, zapalovali lidé svíčky, na chodníku z nich sestavili srdce. Mnozí měli povytažené kalhoty jako připomínku Havlova vystoupení na vojenské přehlídce krátce po jeho zvolení do čela státu v revolučních dnech roku 1989. Lidé si také připomínali sametovou revoluci zvoněním klíči.

Zeman si srdce nezaslouží

Akci zorganizoval hudebník Jiří Bareš. Účastníci poslali své příspěvky na výrobu dva metry velkého srdce, jehož autorem je akademický malíř Ondřej Kraják. Menší srdce si lidé sami vytvořili.

Účastníci pochodu srdce symbolicky přinesli na Hrad, protože jim prý připadá, že to je to, co tady v současnosti chybí. Krajákem vytvořené obří srdce ale u Hradu nenechali, protože si to prý současná hlava státu nezaslouží. Až bude podle pořadatelů sedět na Pražském hradě někdo povolanější než Miloš Zeman, tak mu srdce předají.

Kolem 20:00 akce skončila zpěvem hymny.

Zádušní mše, debaty i Audience

Čtvrté výročí úmrtí někdejšího prezidenta Václava Havla si lidé připomínali na různých místech Česka i v zahraničí. Lidé zapalovali svíčky například v Hrádečku u Trutnova, kde Havel na své chalupě zemřel. Součástí vzpomínek bylo i rekviem sloužené pražským arcibiskupem Dominikem Dukou v Pražské křižovatce, čtení z Havlových textů, debata pamětníků nebo uvedení Havlovy divadelní hry Audience.

Studenti Vysoké školy ekonomické vzpomínali na "Ferdinanda Vaňka" v prostorách Knihovny Václava Havla. O jeho životě a odkazu debatovali bývalá diplomatka a studentská aktivistka sametové revoluce Monika MacDonagh-Pajerová, kanadský velvyslanec Otto Jelinek, hudebník a někdejší politik Michael Kocáb, ekonom Tomáš Sedláček a šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery.

"Z přihlášení se k Václavu Havlovi se stalo politikum, což mě asi překvapuje ze všeho nejvíc," řekl Sedláček. Sounáležitost s Havlem je podle něj pro některé až pejorativní označení. "Můj sen je, že skvělá česká společnost bude mít takovou reprezentaci, jakou si zaslouží," uvedla Pajerová. Zároveň vyzvala k hledání prezidentského kandidáta, který by lidi spojil pod odkazem Václava Havla. Diskutující vzpomínali na svá osobní setkání s Havlem včetně historek z jeho působení na Hradě.

Jako každoročně si lidé Havlovu památku připomínali také na zádušní mši v centru Pražská křižovatka, bývalém kostele svaté Anny. "Cítíme prázdnotu, která nebyla naplněna. Prázdnotu v celém prostoru této země. Chybí slovo, které by bylo výzvou a které by dávalo naději," řekl k výročí Havlova úmrtí kardinál Dominik Duka, jenž sloužil zádušní mši na přání rodiny.

Havlovo heslo "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí" zní podle Duky některým lidem naivně. "Je to až příliš pohádková vize, že by někdy mohla zvítězit pravda. Ale žijeme v situaci, kdy ji potřebujeme hledat," uvedl pražský arcibiskup.

Kromě Havlových blízkých, jeho manželky Dagmar dorazili například také politik, Havlův bývalý kancléř Karel Schwarzenberg, dokumentaristka Olga Sommerová, herec Jiří Lábus nebo mecenáška Meda Mládková.

Vladimír Pechan a srdce V.H.

Desítky hořících svíček, symboly srdce a květiny připomínaly 18. prosince dopoledne na Hrádečku na Trutnovsku bývalého prezidenta Václava Havla, který zde před čtyřmi roky zemřel. Havlův soused Vladimír Pechan (na snímku) místo u plotu chalupy, kde lidé zapalují svíčky, upravil, vysypal pískem a rozmístil na něm kameny.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře