Kalousek už spoléhá jen na Babiše a Zemana

1. prosinec 2015 | 22.02 |

Kalousek už spoléhá jen na Babiše a Zemana

Petr Kamberský 1
Petr Kamberský

 Lidovky.cz - 1. prosince 2015

Zhruba šest let čekáme, co udělá TOP 09 po odchodu předsedy, maskota i hlavního magnetu na hlasy v jedné osobě. Chvíle nadešla a dojmy jsou, jemně řečeno, rozpačité. Nový předseda nenabídl nic než trojí negaci (antibabišismus, antizemanismus, antiputinismus), ve vedení nemá oponenta a pasováním se do role "strážce Listopadu" zvedl mandle všem pamětníkům.

Nikdo se nediví, že je Miroslav Kalousek předsedou, ale o to víc překvapuje, že se topka prezentuje jako strana jednoho muže. Přitom disponuje jmény jako Luděk Niedermeyer, Mirek Štětina, Jiří Pospíšil či Leoš Heger – ke každému lze mít výhrady, ale v součtu jde o vyprofilované figury s nezpochybnitelným trackrekordem, jaké ostatním stranám chybějí.

Vůbec nic proti Markétě Adamové, Jitce Chalánkové či Heleně Langšádlové, všechny tři jistě budou ukazovat voličům přívětivou tvář, ale žádná z nich s šéfem nehne ani o milimetr. Postavením, složením vedení, schopností shánět zdroje tím že neměl protikandidáta se Miroslav Kalousek blíží svém antipodu Andreji Babišovi víc než je ochoten uznat.

Před několika lety Karel Schwarzenberg pravil, že pokud ví, tak Kalousek "nikdy nebral pro sebe, jen pro stranu". Pozice polepšeného pytláka je přesně ta, která panu Kalouskovi sedí a kvůli níž jsou lidé ochotni zapomenout na jeho úřadování na ministerstvu obrany, na jeho bratrské vztahy s Josefem Šťávou (Diag Human) či Richardem Hávou (Omnipol). Malér nastává, když se pan Kalousek zároveň tváří jako nové vtělení Václava Havla: "Jsme unikátní politickou silou proto, že nejupřímnějším způsobem reprezentujeme hodnoty listopadu 89 (...) TOP 09 v sobě spojuje důraz na idealismus..."

To jsme byli schopni baštit Schwarzenbergovi, ale náhle nalezenou pravdu a lásku neuvěří starému cynikovi Kalouskovi ani docent Chocholoušek. Topka pokouší trpělivost skalního voliče ještě jedním trikem: Karel Schwarzenberg nemá dle vlastních slov dost sil a zdraví na to, aby předsedal straně, ale znovu povede pražskou kandidátku? Nemá na to hádat se dnes ve sněmovně, ale má dost energie odtáhnout za dva roky celou volební kampaň?

Ne, takto nevypadá sněm strany, která chce stabilně zakotvit na politické scéně, která má jasný program a silné osobnosti v čele. Vše naopak nasvědčuje tomu, že se Miroslav Kalousek rozhodl ještě jednou vymačkat ze Schwarzenbergova charismatu co to dá. A k tomu velmi pragmaticky doufá, že odpor části veřejnosti k Zemanovi a Babišovi mu bude foukat do plachet, takže ještě jednou dotáhne svůj projekt do sněmovny. Co by s topkou bylo, kdyby Babiše se Zemanem neměla?

Kdo by se mohl po neděli opravdu radovat, jsou občanští demokraté. Kdyby byla ODS co k čemu, tak toto osudové zaváhání konkurence obrátí ve svůj prospěch.

Kalousek bandita

  Kalousek: "Jsme unikátní politickou silou proto, že nejupřímnějším 

způsobem reprezentujeme hodnoty listopadu 89 (...)

TOP 09 v sobě spojuje důraz na idealismus..."

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře