Albertov patří studentům

23. listopad 2015 | 12.31 |

Albertov patří studentům

Pavel Havlíček
Listopad 1989 -památník 1

Dnes se konalo na Albertově shromáždění studentů k poctě jejich kolegů z listopadu 1989, které bylo náhradou za znemožněnou oslavu ze dne 17.11.2015.
Nutno podotknout, že toto ostudné pošlapání památky historických událostí má na svědomí prezident Miloš Zeman. Jeho trapná účast na mítinku extrémistických živlů, které zabralo studentům jejich posvátnou půdu v tak významný den, byl čin, který se blíží počinu Miloslava Štěpána na mítinku ve vysočanském ČKD v listopadu 1989, jenž byl jedním ze spouštěcích momentů listopadové revoluce. Jeho bohorovné prohlášení, že: "tak daleko ještě nejsme, aby patnáctileté děti rozhodovaly o tom, kdy odstoupí prezident" bylo projevem samolibého a nadutého komunisty, jistého si svou pozicí natolik, že nepřipouštěl jiný výklad událostí, než ten svůj. A to jej stálo i následné roky kriminálu, ale málem to znamenalo i labutí píseň komunistů v této zemi.
Bohužel pro nás a naštěstí pro něj komunisté v této zemi zatím přežili.
Ale je jisté, že rozhodovat o nás v budoucnu rozhodně nesmí žádný jednotlivec, ani žádná politická strana.

Časy, kdy jsme na jejich pokyn museli naklusat do prvomájového průvodu a nést transparenty s nápisy: "Ať žije KSČ!" nebo "Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak!", totiž už dávno minuly. Nikdo nám nemá právo cokoli nařizovat nebo zakazovat.

Jsem svobodní občané, a jako takoví dobře známe svá zákonná práva.
A pokud se na místě prezidenta dodnes nachází politický relikt, který si toho není vědom, je nanejvýš záhodno jej velice tvrdě upozornit na to, že tyto časy už dávno minuly, a že tu nejsme ani k provolávání slávy papalášům, ani pro srandu králíkům.
A to se, myslím, studentům dnes dokonale podařilo.
A za to jim velmi děkujeme – stejně jako všem lidem, kteří je dnes přišli podpořit.
Odpírat komukoli historickou roli v dějinách národa je naprosto neodpustitelné, a může to udělat pouze naprostý demagog.
Ale i tomu se to jednou krutě nevyplatí.
Podle organizátorů na dnešní shromáždění dorazilo zhruba 5000 lidí, policie odhaduje jejich počet na 2000 účastníků.
Rektor Bek ve svém projevu hovořil o tom, že Češi jsou plebejský národ, protože přišel o své elity aristokratické i měšťanské. Jak ale řekl, existuje plebejství lokajské, které se krčí před vrchností, ubližuje slabším a nemá úctu k pravidlům. Pak existuje plebejství svobodné, osvobozené prací a vzděláním, které reprezentovali například František Palacký nebo Tomáš Garrigue Masaryk a které je hrdé, sebevědomé a připravené pomáhat slabším.
"Úkolem vysokých škol je pomáhat nám najít cestu k tomu, aby v nás všech vítězilo to svobodné plebejství, ne to plebejství lokajské. Až žije svoboda," zakončil svůj projev. Beka ani rektora Grubhoffera nezve prezident Zeman kvůli dřívějším sporům opakovaně na Hrad na oslavy 28. října.
"Sedmnáctý listopad patří studentům, Albertov patří studentům," prohlásil za mohutného potlesku děkan Přírodovědecké fakulty UK Bohuslav Gaš.
"Mezinárodní den studentstva je každoroční připomínkou událostí roku 1939, kdy nejen česká, ale i světová studentská obec byla zděšena násilným potlačením poklidné studentské demonstrace, následované masovým zatýkáním, internací stovek studentů v koncentračních táborech a zavřením vysokých škol. Toto memento o 50 let později dalo podnět dalším událostem, jež vedly k sametové revoluci," předeslali v pozvánce na dnešní shromáždění organizátoři.
"Dnes, o dalších 26 let později, byla shromážděným na pražském Albertově svoboda upřena, když jim bylo zabráněno vyjádřit úctu hodnotám a odvaze minulých generací studentů u památníku zmíněných událostí. Tuto skutečnost shledáváme politováníhodnou a neospravedlnitelnou. Proto, jakožto studenti a občané, bychom rádi svolali k albertovskému pomníku pietní akci, kterou chceme dát prostor k náležitému uctění tohoto státního i světového svátku," vzkázali organizátoři, kteří mají širokou podporu zejména na akademické půdě.
Setkání podpořilo 14 rektorů našich vysokých škol, tedy téměř všech. Osobně se účastnil například rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer či rektor ČVUT Petr Konvalinka.

Listopad 1989 2

svobodneforum.cz/nahradni-17-listopad-na-albertove-a-pochod-na-vaclavske-namesti-sledujeme-on-line/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře