Marta Kubišová – další náš idol v ohrožení života

5. listopad 2015 | 12.45 |

Marta Kubišová – další náš idol v ohrožení života

Pavel Havlíček

Marta 1


Neštěstí nechodí nikdy samo.

Sotva jsme se konečně dozvěděli pravdu o vážném zdravotním stavu Karla Gotta, zastihla nás včera další nepříjemná zpráva.

Marta Kubišová je v nemocnici po infarktu, který ji potkal právě ve chvíli, kdy se chystala oslavit své narozeniny.

Naštěstí byli v tu chvíli s ní její nejbližší, tedy dcera Kateřina a její přítel Milan Hein a dopravili ji včas do nemocnice Na Homolce. Teď je už snad největší nebezpečí zažehnáno, Marta je prý v pořádku a postupně se zotavuje.

Přejeme jí i Karlu Gottovi, aby se ze všech těchto komplikací dostali bez následků. Nemoc si nevybírá, ale pokud postihne lidi, kteří jsou našimi idoly, máme z toho vždy velké obavy.

Oni oba totiž svou celoživotní prací a vlastnostmi, jimiž oplývají, přímo ztělesňují ty nejkrásnější lidské kvality, jaké existují. Dovedou nám předat tolik životní energie, jako málokdo jiný, a tím nás posilovat v době, kdy se zdá, že síly zla vítězí nad silami dobra. Dávají nám víru v to, že skutečné lidské kvality nakonec přece jen zvítězí nad těmi falešnými, jež nyní v našem životě bohužel převládají.

A o Martě Kubišové to vše platí dvojnásob. Protože ona je naším symbolem statečnosti z dob, kdy jsme se zvedli k odporu vůči všemu zlu, které nás tu po dlouhá desetiletí ovládalo. A drží v nás stále víru v konečné vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí - a ono jednou přijde.

Marta se lidem přímo rozdává – a nejenom jim, ale také zvířátkům, o něž s takovou láskou celý život pečuje. Vždyť to jsou přece také boží tvorové a zaslouží si naši lásku a péči! Tuto svou bohulibou práci však často musí konat ve velmi náročných podmínkách – a intenzita, s níž se oběma oblastem své činnosti věnuje, ohrožuje mnohdy i její vlastní zdraví. Měla by proto omezit tyto své aktivity na únosnou míru, odpovídající jejímu věku.

V životě existují hodnoty, za něž stojí za to bojovat. Musíme docílit toho, aby zde platily jednou provždy. Pokud budeme stejně stateční, jako Marta, a půjdeme s ní po cestě, kterou nám svým příkladem předurčila, určitě zvítězíme.

Nesmíme se nechat ničím zastrašit, nesmíme ustat v našem svatém boji.

Nedejme se odradit praktikami našich vládců, snažících se nás znechutit, znesvářit a přesvědčit o tom, že jakýkoli odpor proti nespravedlnostem doby je marný. Vnucovat nám pocit, že nic než peníze nemá v životě cenu, a že jen bohatství je to, co nám přinese pocit štěstí.

My víme, že to není pravda, a že skutečné hodnoty spočívají v něčem úplně jiném.

V lidském přátelství a lásce, v práci ve prospěch nikoli svůj osobní, ale nás všech.

Včerejší smutná událost by nám měla připomenout, že si v životě musíme vážit těch nejvyšších hodnot, pro něž nám stojí za to žít.

A nejen těchto věcí nejcennějších, ale zejména lidí, kteří je svým příkladným celoživotním postojem přímo reprezentují.

Marta 2

 

youtu.be/pt8cgEmduFk

m.ceskenoviny.cz/kultura/zpravy/zpevacka-marta-kubisova-lezi-po-infarktu-uz-na-standardnim-pokoji/1277398

www.super.cz/390402-dobrych-zprav-neni-nikdy-dost-marta-kubisova-bude-po-prodelanem-infarktu-pustena-z-nemocnice-domu.html#utm_source=search.seznam.cz&utm_medium=hint&utm_content=freshnews&utm_term=marta%20kubišová%20infarkt

www.super.cz/390466-blizky-pritel-kubisove-promluvil-o-jejim-zdravotnim-stavu-marta-uz-se-v-nemocnici-s-chuti-pustila-do-chlebicku.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší