Křest knihy "100 let Divadla Rokoko"

24. říjen 2015 | 13.25 |

Křest knihy "100 let Divadla Rokoko"

Pavel HavlíčekDne 20. října 2015 jsem se zúčastnil křtu knihy "100 let Divadla Rokoko" v pražském Paláci knih Luxor. Velké cti pokřtít tuto knihu se dostalo Martě Kubišové.

100 let Rokoka 2

Když jsem ve tři čtvrtě na pět odpoledne dorazil na místo, Marta už byla v plné permanenci s podpisováním, a než jsem si stačil koupit knížku, byl už čas a musela se přesunout o pár metrů dále, kde už na ni čekali pořadatelé – pan ředitel Rokoka Ondřej Zajíc spolu s některými autory, kteří akci zahájili. Po jejich krátkých proslovech se dostala ke slovu i Marta. Řekla, že si nepřipadá jako ta pravá kmotra, protože Rokoku je už 100 let, tolik jí přece ještě zdaleka není... a kromě toho, ona tam přece byla jen čtyři... ale když už to prý na ni spadlo, tak se toho ráda ujme.

Že to ale byla krásná doba, strávená zde s Helenou Vondráčkovou, Vaškem Neckářem, Waldemarem Matuškou, Karlem Štědrým a dalšími!

Kam se jen ta šťastná léta poděla! A kam se poděla ta dávná pevná přátelství, jež je spojovala! Dnes se nikdo neohlíží na druhé, jde si svou vlastní cestou a honbě za vlastním prospěchem mnohdy obětuje i své dobré přátele. Tak, jako tomu bylo i v případě sporu při pokusu o obnovení skupiny Golden Kids mezi Martou a Helenou a její agenturou MM, jenž tyto dvě bývalé kamarádky zřejmě nadosmrti rozdělil.

O jejich rozdílných charakterech určitě hodně napoví i to, čemu se v současnosti obě tyto naše známé zpěvačky věnují. Zatímco Martě nedělá potíže ani v jejím nabitém programu ještě najít čas třeba pro pokřtění nové knížky, Helena jej má pouze na to, aby vystupovala na českém turné s Alexandrovci, touto ruskou hudebně-dělostřeleckou divizí, která nedávno operovala na našem území. Každý soudný člověk přece ví, že tento odporný vokálně-balalajko-garmoškový soubor v dobových, nám dobře známých uniformách, slouží pouze propagaci ruské ozbrojené moci a jejích světovládných plánů. Kdyby s nimi Helena spolupracovala v době po roce 1968, pes by od ní kůrku nevzal.

Zatímco od Marty si ji vezme kdykoli, a rád... Každý, pro něhož ve svém pořadu "Chcete mě" hledá nové páníčky...

A stejně i my rádi nasloucháme jejím písním... protože je zpívá nejenom dobře, ale také protože je zpívá žena, proslulá nejen svým nádherným hlasem, ale i charakterem... A právě charakter je hlavní věc, která dnes mnoha lidem zcela chybí.

100 let Rokoka 3

Paní Anna Ferencová, dcera slavného komika Ference FuturistyJeště než byla kniha pokřtěna šampaňským, ozval se náhle hlas jedné paní, sedící mezi publikem. Řekla, že nás všechny pozdravuje jménem svého otce, slavného komika Ference Futuristy, který byl v Rokoku ve 30. letech jedním z hlavních protagonistů! A dokonce přidala jednu báseň, kterou si pro podobné příležitosti Ferenc kdysi napsal, v níž se na nás prý stále dívá, zdraví nás a přeje nám hodně dobré pohody a humoru. A že prý nás shora bude kontrolovat, jak na jeho slova dbáme! No, prostě typický Ferenc, jak jsme jej znali a milovali. Paní se představila jako jeho dcera Anna Ferencová, a já si ji pamatuji z doby, kdy ještě v televizi bylo dost dobrého, chytrého a břitkého humoru, který dnes všichni tak postrádáme! Je špatnou vizitkou pro organizátory akce, že ani po tomto jejím milém výstupu nikoho z nich ani nenapadlo, aby se jí omluvili, nabídli jí místo v čele u stolu a představili ji těm, kdo ji neznají! To bylo dost velké faux-pas, a ona, sice už starší, ale stále velmi šaramantní paní, se pak musela pracně lidem podepisovat jen tak na koleně...

Je vůbec typické, že dnes zapomínáme na velké umění slavných herců, kteří byli dlouhá léta v čele kulturního dění v českém divadle i ve filmu. Ale nejen na ně. Zapomínáme i na slavné osobnosti naší historie, ať už na poli politickém, vědeckém či kulturním. Vytrácí se úcta k lidem, kteří vytvářeli základy naší společnosti a šířili slávu České země ve světě.

Národ, který si neváží vlastních dějin a velkých postav své historie a kultury, dopouští se tím velkého barbarství. Necháme-li se ovládat soustavnou lží, kterou vytrvale šíří naše média, a bezduchým kýčem, jenž dnes zaplňuje takřka všechny oblasti naší kultury, nebudeme brzy nic vědět o lidech, kteří kdysi byli a měli by navěky zůstat základními stavebními kameny naší vlasti..

100 let Rokoka 4

Tak, a kniha je slavnostně pokřtěna...

100 let Rokoka 5


 cs.wikipedia.org/wiki/Divadlo_Rokoko

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře