Alena Frimlová - Jak jsem se stala herečkou

11. říjen 2015 | 16.22 |

Alena Frimlová - Jak jsem se stala herečkou

Pavel Havlíček 1

Pavel Havlíček

Alena Frimlová 2

Alena Frimlová


Denodenně se na nás valí záplava různých šokujících zpráv, přivádějících naši těžce zkoušenou mysl do stavu beznaděje.

Nevíme, nad čím si máme dříve zoufat, nebo čeho se více bát.

Zda událostí ve světě, směřujících, jak se zdá, nevyhnutelně k celosvětovému válečnému konfliktu, nebo dění na naší politické scéně, jež připomíná více panoptikum či palác hrůzy, než snahu o řešení současné morální a ekonomické krize.

V těchto těžkých chvílích je nejlépe občas vysadit, abychom se z toho nezbláznili, a věnovat se nějaké ušlechtilé oddechové činnosti, jež nám přinese alespoň částečnou úlevu od toho neustálého stresu, způsobujícího nám nenávratné škody na zdraví, nejen fyzickém, ale i psychickém.

Můžeme třeba zavzpomínat na naše drahé, kteří tu s námi už dlouho nejsou, ale myšlenky na ně nám pomohou vlít do duše aspoň trochu klidu a optimismu.

Můžeme se přitom vrátit například do časů první republiky, kdy ještě platily mravní hodnoty, jež se dnes z našeho života bohužel vytratily.

Včera tomu bylo už 27 let, co zemřela moje drahá teta Alena Frimlová, herečka a zpěvačka, jejíž kariéra v těchto letech kulminovala. A vzpomínky na ni, spolu s jejím osobním vyprávěním, mne alespoň na pár hodin vytrhly ze smutku a letargie, jež jsou v posledních letech převládajícími pocity nejen mými, ale i převážné většiny našich poctivých občanů...

Alena Frimlová byla ve své době velmi známou divadelní hvězdou jak na operetní, tak činoherní scéně. Působila jak na divadle, tak i ve filmu, kde sehrála bezpočet velkých rolí po boku nejslavnějších zpěváků a herců té doby.

O své zlaté éře mi však z vrozené skromnosti, ale i z obav z přílišného sentimentu, jenž tyto vzpomínky u ní vyvolávaly, vyprávěla jen nerada a velmi zřídka.

Připomínám si ji dnes alespoň při čtení jejích osobních vzpomínek.

A vzpomínám na ni s láskou, protože byla nesmírně vzácným a ušlechtilým člověkem, jakých je dnes už bohužel velmi málo...

Jak jsem se stala herečkou 1


 Jak jsem se stala herečkou 2

 Časopis Kinorevue ze 7. prosince 1938

www.csfd.cz/tvurce/1155-alena-frimlova/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře