Habaďúra

8. říjen 2015 | 11.14 |

Habaďúra

 Titulek ke hře "Habaďúra", uváděné v Divadle Na Fidlovačce v roce 2012

Tomáš Töpfer 1

Pavel Havlíček 1
Pavel Havlíček
*
*
*

Když se Tomáš Töpfer a Eliška Balzerová v roce 1995 rozhodli odejít z Divadla na Vinohradech a vybudovat vlastní scénu podle svých představ, hrály v Praze možná dvě desítky divadel a představa o systému jejich financování byla v plenkách. Vyhlédli si zdevastovanou budovu u Botiče, kterou v polovině sedmdesátých let opustilo Hudební divadlo v Nuslích. S dalšími deseti kolegy založili Nadaci Fidlovačka a začali shánět peníze na rekonstrukci. Příběh zchátralé budovy, pocitově spojený s českou hymnou a vlastenectvím, zabral. Oblíbení herci našli podporu a investice na pražském magistrátu i u městské části Praha 4. Dokázali nadchnout pro obnovu nuselského divadla i veřejnost, která přijala myšlenku, že se skládá na "své" divadlo, a nikoli na místo budoucího Töpferova podnikání.

Pan ředitel se totiž zřejmě za léta svého působení v Senátu ČR naučil, že košile je bližší, než kabát. A nejenom tomu. Také nadutosti a aroganci, s jakou se většina našich politiků ve svých funkcích chová. V roce 2012 se rozhodl, že své působení na nejisté půdě Fidlovačky vymění za mnohem jistější místo ředitele Divadla na Vinohradech. Přihlásil se do konkursu, jehož výsledkem si byl zřejmě naprosto jist, neboť už věděl, jakým způsobem podobné akce probíhají. Určitě viděl třeba onu pověstnou Karlovarskou losovačku, v níž byl vítěz předem znám.

A stejně tak tomu bylo i v jeho případě – neboť konexe, které po dobu svého působení v politice získal, mu zaručovaly, že ředitelem se stane on a nikdo jiný. Neváhal proto obětovat svým ambicím nejen své bývalé kolegy Martina Stropnického a Ladislava Freje, ale i celou řadu zdejších i hostujících herců. Těsně před premiérou totiž zrušil čerstvě nastudované představení divácky velmi úspěšné hry Amadeus a do divadla přivedl nového uměleckého šéfa Juraje Deáka. Tím naštval nejen herce, ale především diváky, zvyklé po léta na zcela odlišné typy divadelních představení.

Do obrovských problémů přivedl rovněž svou kolegyni Elišku Balzerovou, která mu se záchranou Fidlovačky tehdy nadšeně a obětavě pomáhala, a nyní se sama potýká s těžkými finančními problémy a možným zánikem Divadla na Fidlovačce. S Töpferem totiž tehdy odešli i herci Ondřej Brousek, Marek Holý, Petr Rychlý, Václav Svoboda, Zuzana Vejvodová a další.

Své působení v Divadle na Vinohradech zahájil razantním zásahem do divadelní dramaturgie a zrušením několika divácky úspěšných inscenací, v nichž účinkovaly hlavní opory této naší slavné scény. Nijak jej nezajímal divácký ohlas, protože hlavní bylo, aby se zmocnil své funkce bez komplikací. K tomu mu později také řekl své jeden ze zasažených jeho bezohledným autoritářským přístupem - herec Ladislav Frej.

Leč – jak je zřejmé z jeho posledního počinu, kdy podobným způsobem připravil o práci tak skvělé herce, jako Danielu Kolářovou a Martu Vančurovou, on už vůbec žádné zábrany k podobným podrazům nemá. Přátelství či uznání vůči bývalým kolegům, pilířům Vinohradského divadla, jsou mu naprosto cizí. Jediným jeho zájmem je udržet si své výhodné místo ředitele, čemuž je ochoten obětovat cokoli. Svých oponentů se zbavuje nanejvýš odporným a zavrženíhodným způsobem.

Jeho chování je jasným důkazem toho, že působení v politice člověka spolehlivě promění v krvelačnou bestii, jež nemá ve svém řádění vůbec žádných zábran a pídí se pouze po své kořisti. Tato jeho habaďúra mne o tom dokonale přesvědčila.

Tomáš Töpfer se prostě zachoval jako dokonalý barbar, a potvrdil, že stejné datum narození, jež má s Gustávem Husákem, jej dostalo až na úroveň tohoto bolševického politického a kulturního reliktu.


 

Töpfer, Husák

www.super.cz/384301-herecka-kolarova-na-dlazbe-z-vinohrad-vypoklonkuji-i-prodavacku-blanku-z-jachyme-hod-ho-do-stroje.html

kultura.zpravy.idnes.cz/frej-stropnicky-a-topfer-pratelstvi-se-zmenilo-ve-valku-o-penize-phr-/divadlo.aspx

art.ihned.cz/divadlo/c1-63633970-divadlo-na-fidlovacce-balzerova

www.divadelni-noviny.cz/eliscina-ztrata-aneb-pribeh-fidlovacky

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře