Piráti chtějí žalovat Béma

1. říjen 2015 | 17.20 |
Piráti z pražského zastupitelstva vyzvali radu, aby žalovala Béma a jeho radní kvůli Opencard


Metro.cz  30. září 2015

Zastupitelé za pražské Piráty vyzvali radní, aby kvůli kauze Opencard podali žalobu na bývalého primátora Pavla Béma, jeho radu a také na někdejší firmu Haguess. Předseda klubu Jakub Michálek uvedl, že rada by se měla domáhat škody 240 milionů korun, u které hrozí promlčení. Piráti kvůli tomu dnes podali tři trestní oznámení.

Jakub Michálek 1

Pětadvacetiletý právník Jakub Michálek je lídrem Pirátů. 

Opencard, která měla být tzv. kartou Pražana, ale slouží především jako tramvajenka, stála město zhruba 1,75 miliardy korun.

Vedení metropole ji opakovaně označilo za nevýhodný a předražený projekt. Jaká je celková škoda, která Praze vznikla, není podle Michálka možné říct.

Kvůli Opencard byli pravomocně odsouzeni dva magistrátní úředníci. Před soudem stojí také deset někdejších radních, kteří ovšem u zrodu projektu nefigurovali. Podle Pirátů i neziskových organizací tak zatím praví viníci zůstávají nepotrestáni.

"Pavel Bém (ODS) a jeho finanční náměstek Petr Hulinský (ČSSD) v roce 2006 uvedli zastupitele v omyl, když tvrdili, že projekt Opencard bude výdělečný. To ale bylo od začátku nereálné, což oni museli vědět," tvrdí Michálek. Rada by se podle Pirátů měla v trestním řízení domáhat škody 160 milionů korun. Dalších 80 milionů by měla vymáhat po firmě Haguess, která stojí u zrodu Opencard. "Myslíme si, že Haguess se účastnila manipulace výběrového řízení, které nakonec vyhrála," uvedl zastupitel.

Zjištěními Pirátů se bude zabývat i magistrát. "Podklady Pirátů necháme rozhodně analyzovat. Je nutné ověřit, z čeho vychází odůvodnění škody a jak doloží své tvrzení o tom, že bylo manipulováno i s výběrovým řízením. Pokud se jejich tvrzení prokáže, budeme jednat dle zákonných povinností," slíbil vedoucí oddělení komunikace magistrátu Vladimír Řepka.

Červenou elektronickou kartu Opencard využívá zhruba 1,2 milionu lidí. Podle vedení města by ji v budoucnu měl nahradit modernější systém. O co přesně půjde, zatím ale nikdo neuvedl.
 

Bém, Janoušek 1

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře