Musí za nás všechno řešit Švýcaři?

13. květen 2013 | 00.43 |

Musí za nás všechno řešit Švýcaři?

Pavel Havlíček

Kauza č.1

Už před dvaceti lety vznikla Mostecká uhelná společnost, která je jedním z největších případů privatizačních podvodů, spáchaných v této vykradené a zaprodané zemi. Její šéfové však dosud nebyli souzeni, a ti, kteří byli nešťastnou náhodou zadrženi, byli prezidentskou amnestií zbaveni veškerých obvinění a propuštěni na svobodu. Protože však v této kauze má prsty v mnoho současných i minulých vlivných podnikatelů a politiků, nemá česká strana sebemenší zájem tento do nebe volající miliardový tunel řešit. Proto to za ně musí učinit švýcarská strana, což je ostuda mezinárodního formátu, jaká je v jiné zemi naprosto nepředstavitelná.

Zpráva z tisku

Soud s manažery MUS začne v květnu Monstrproces ve švýcarské Bellinzoně proběhne ve dvou etapách a bude trvat zhruba deset týdnů. Petr Matějček | 10.12.2012 V pondělním vydání deníku MF Dnes se objevila informace, že "monstrproces" se sedmi bývalými manažery a majiteli Mostecké uhelné společnosti (MUS) má ve Švýcarsku začít 25. února a bude trvat zhruba devět týdnů, s tím, že konec soudního řízení je plánován na 19. dubna 2013. ČESKÁ POZICE však přímo od švýcarského trestního soudu v Bellinzoně obržela jinou zprávu. "Tato informace není pravdivá. Soudní líčení s největší pravděpodobností začne v polovině května 2013 a potrvá do poloviny července téhož roku," sdělila ČESKÉ POZICI mluvčí soudu Mascia Gregoriová. Termín nám prostřednictvím e-mailu potvrdil i jeden z obžalovaných Petr Kraus. "Dle informací mého švýcarského obhájce, které obdržel shodu okolností teprve dnes, proběhne proces v kauze MUS u soudu v Bellinzoně ve dvou etapách. První se bude konat od 13. do 24. května a druhá pak od 10. června do 12. července 2013," napsal Kraus. Někdejší privatizaci MUS prověřovaly švýcarské orgány šest let kvůli podezření, že ji provázely nezákonné finanční machinace. Švýcarům se podařilo zadržet 661 milionů franků (zhruba 14 miliard korun) na více než stovce švýcarských účtů. Tamní prokuratura loni vznesla obžalobu sedmi osob, bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti a Appian Group. Kromě Čechů je obžalován také Jacques de Groote, bývalý vysoký funkcionář Mezinárodního měnového fondu. Švýcarský soud však v polovině dubna spis vrátil prokuratuře k doplnění. Z aktuální verze ČESKÁ POZICE citovala minulý týden v článku Švýcarská obžaloba v kauze MUS: Byznysmeni zasvětili díl života praní špinavých peněz. Šestici občanů ČR stíhá též česká policie. Koncem listopadu jim obstavila majetek v celkové hodnotě zhruba 800 milionů korun. Nečekaný zákrok se týkal Antonína Koláčka, Marka Čmejly, Jiřího Diviše, Petra Krause, Luboše Měkoty a Oldřicha Klimeckého.

Policie je začala před několika týdny stíhat kvůli podezření, že při ovládnutí Mostecké uhelné společnosti na konci 90. let stát připravili podvodem o celkem 1,7 miliardy korun. K obstavení své vily na Vinohradech se Kraus vyjádřit nechtěl. "Jak obstavení, tak samotné obvinění jsem v zákonných lhůtách napadl stížností," sdělil Kraus s tím, že s komentářem chce vyčkat do jejího vyřízení. Podotkl však, že zveřejnění fotografie svého domu v Hospodářských novinách považuje za skandální a nevkusné.

Podivná privatizace společnosti Mostecká uhelná

• Mostecká uhelná společnost (MUS), předchůdce Mostecké uhelné, a. s., vznikla v listopadu 1993 spojením bývalých státních důlních podniků Komořany, Ležáky a Hlubina. Většinový podíl byl privatizován v rámcidruhé vlny kuponové privatizace.

• V letech 1997 a 1998 akcie postupně skupovala švýcarská společnost Investenergy S. A., která v Česku zastupovala skupinu Appian Group. V květnu 1999 získala těsnou majoritu 50,02 procenta. Na konci července téhož roku jí vláda Miloše Zemana za 650 milionů korun prodala i zbylý státní podíl ve výši 46,29 procenta akcí. Jako nový vlastník se deklaroval Appian Group Inc.

• V roce 2003 koupil majetek Appian Group investiční fond Appian Central European Development Fund spravovaný bankou Credit Suisse First Boston. Na valné hromadě 17. června 2003 rozhodli vlastníci MUS o zrušení společnosti bez likvidace. Nástupcem MUS se stala společnost Ležáky, a. s., stoprocentně kontrolovaná švýcarskou Appian Energy AG.

• V březnu 2005 dokončila převzetí energetických podniků fondu Appian (včetně MUS) společnost Severočeská uhelná (SU). SU vlastnila čtveřice manažerů a členů statutárních orgánů Appian Group a MUS - Antonín Koláček (40 procent), Luboš Měkota (40 procent), Vasil Bobela (deset procent) a Petr Pudil (deset procent). Následně v roce 2006 podíly převedli na firmu Czech Coal N. V., registrovanou v Nizozemsku.

• V květnu 2005 Appian Group ve vlastnictví SU změnila název na Czech Coal, a. s., v červenci si pak Severočeská uhelná, a.s. změnila název na Mostecká uhelná, a.s. Tento název si firma podržela do prosince 2008, kdy se změnila na dnešní Czech Coal Services, a. s.

• V roce 2006 Czech Coal N.V. prodala 40 procent akcií MUS kyperské společnosti Indoverse Czech Coal Investments Limited, za kterou stál podnikatel Pavel Tykač. Později získali ještě dalších devět procent. Koláček a Měkota pak v březnu 2008 prodali své podíly dosavadním partnerům. Bobela a Pudil za ně zaplatili 11,5 miliardy korun.

• Privatizací MUS se na podnět tehdejšího předsedy Fondu národního majetku (FNM) Romana Češky zabývala policie. Šetřila podezření, žeMUS byla ovládnuta pomocí peněz, které měla povinně odkládat na rekultivace. Několik miliard z nich odešlo do zahraničí. Právě to mají být peněžní toky, na které později narazili švýcarští vyšetřovatelé. Česká policie ovládnutí dolů vyšetřovala téměř deset let, v létě 2008 případ odložila.

• V březnu 2009 prokuratura nařídila švýcarským bankám zablokovat peníze, které by mohly pocházet z trestné činnosti (zhruba 13,4 miliardy korun). Švýcaři rovněž upozornili Česko na podezření, že Appian údajněna privatizaci plzeňské Škody v roce 2003 použil nezákonně miliardu korun z MUS. Mezi hlavními aktéry podezřelých operací byli údajně tehdejší ředitel dolů Koláček, českošvýcarský podnikatel Jiří Diviš a bývalý vysoký manažer MMF a pozdější šéf Appian Group Jacques de Groote. Podle některých informací dalšími podezřelými byli Luboš Měkota, Marek Čmejl, Oldřich Klimecký a Petr Kraus.

• Loni v září policie a státní zástupci v souvislosti s privatizací MUS vyslechli expremiéra Miloše Zemana a členy jeho vlády; výslechů se účastnili zástupci švýcarské prokuratury.

• Letos v lednu zřejmě několik lidí, kteří mají blízko k ČSSD a bývalému ministru vnitra a předsedovi strany Stanislavu Grossovi, získalo v souvislosti s privatizací MUS milionové provize. Podle MF Dnes to vyplývá z dokumentů, které poslal na státní zastupitelství v Praze soudce ze Švýcarska.

• O několik dní později MfD napsala, že provize z privatizace MUS získali i oficiální představitelé ČSSD. Podle MfD více než 30 milionů korun nejdřív dostala firma, v níž působil tehdejší šéf ekonomické sekce ČSSD Zdeněk Uhlíř. Společnost údajně následně převedla deset miliónů na účet nadace, které předsedal Stanislav Gross.

Kauza č. 2

Naši hokejisté si zřejmě vzali z našich orgánů státní moci a správy zářný příklad. Odehráli své zápasy na mistrovství světa v ledním hokeji ve Švédsku tak mizerně, že jim poprvé v historii hrozilo, že nepostoupí do čtvrtfinále. Nyní museli spoléhat opět na Švýcary, kteří museli vyhrát svůj zápas s Nory, aby nám zachovali naději na postup. Také tohle je ostuda mezinárodního formátu, ale je zjevné, že ani jim příliš nevadí, co si o nás myslí celý svět. Copak jsme ztratili veškerou naši národní hrdost a pud sebezáchovy?

____________________________

Memento

Jsme zemí, která se nechává dobrovolně likvidovat skupinou lotrů, kteří bez jakýchkoli projevů odporu a problémů rozkrádají státní majetek, kmotrovskou mafií, prorůstající bez jakéhokoli zájmu naší justice a policie od samotné hlavy státu přes vládu a krajská zastupitelstva do všech oblasti veřejného života. Všemu tomu jejímu řádění naši občané pouze nečinně přihlížejí, ač je ohrožována jejich samotná existence.

Kdo si myslíte, že nám v této situaci pomůže?

Dokonce ani blaničtí rytíři zřejmě nepovažují stávající situaci za kritickou, a proto po vzoru ministra Schlafengberga dosud tvrdě spí v hoře Blaníku.

Copak není pro nás zahanbující, že jsme nuceni místo nich žádat o pomoc rytíře helvetského kříže?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře