Kdo je tajemný čínský investor?

13. září 2015 | 23.22 |

Kdo je tajemný čínský investor aneb Miloš Zeman a dračí strategie

Martin Hála

Martin Hála  

Česká pozice  11.9.2015

Zeman+Jie Ťien-ming

Prezident Miloš Zeman se 4. září v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. | foto: ČTK


Po návratu Miloše Zemana z Pekingu přišla dlouho očekávaná smršť čínských investic. Tyto investice napříč odvětvími (Pivovary Lobkowicz, fotbalová Slavia či Travel Service) vykazují jednu zvláštnost – všechny pocházejí z jednoho jediného zdroje, konglomerátu CEFC. Co je vlivná čínská finanční skupina CEFC a kdo její předseda Jie Ťien-ming?

V čele obří společnosti CEFC, jež uvádí obrat srovnatelný s rozpočtem České republiky, stojí teprve 38letý Jie Ťien-ming, o němž česká veřejnost ví jen to, že ho prezident Zeman jmenoval svým poradcem, a to prý již v dubnu. Kdo je Jie Ťien-ming a jak se mohl stát málo známý mladý muž "předsedou" kolosu, jakým je CEFC?

CEFC i její předseda jsou v Číně obestřeni tajemstvím, ale ve světě se o nich díky trpělivé práci několika badatelů přece jen něco ví. CEFC sestává ze dvou úzce propojených entit: energetické a investiční společnosti CEFC (China CEFC Energy Co.) a "neziskové a nevládní" organizace CEFC (China Energy Fund Committee).


Orgán politického boje

"Nezisková" CEFC je v Asii známa především bojovnými články svého "strategického analytika" Taj Süho, píšícího pod pseudonymem Lung Tao (Dračí Strategie) do hlavního orgánu čínských nacionalistů, pekingského listu Global Times (vychází anglicky a čínsky).

Taj Sü proslul svým komentářem ze září 2011, publikovaným v anglické verzi pod titulkem Je na čase uštědřit lekci v Jihočínském moři (čínská verze nesla titulek Zlatá příležitost k použití síly). S poukazem na čínský idiom "zabít kuře na výstrahu opicím" v něm doporučuje použití síly proti Filipínám a Vietnamu jako varování pro všechny státy v oblasti. Článek se dnes považuje za první vlaštovku přechodu od politiky "mírového rozmachu" k současné asertivní zahraniční politice (demonstrované minulý týden na vojenské přehlídce v Pekingu).

Taj Sü je jinak plukovníkem čínského letectva, ale své komentáře podepisuje jako "strategický analytik CEFC". Tento titul mu zjevně dodává větší autority u nacionalistických čtenářů a není divu – CEFC není jen tak nějaká neziskovka. Podle pozorovatelů se jedná o jednu z platforem styčného oddělení Generálního politického štábu Čínské lidově osvobozenecké armády. Pod tímto obskurním názvem se skrývá hlavní orgán politického boje čili vlivové a diverzní činnosti čínské armády.

Strukturu a funkce styčného oddělení zevrubně rozebrali v roce 2013 badatelé Mark A. Stoke a Russell Hsiao z výzkumného institutu Project 2049. Její další známou základnou je podle nich Čínská asociace pro přátelské styky se zahraničím (CAIFC). A právě v této organizaci začínal svou dráhu jako její místopředseda v letech 2003 až 2005 podle svého oficiálního životopisu nový Zemanův poradce, šéf CEFC Jie Ťien-ming.

Propojení přes styčné oddělení čínské armády vysvětluje, jak se mohl stát mladý funkcionář neziskového sdružení bez manažerských zkušeností náhle šéfem obrovského armádního koncernu s miliardovým obratem.


Stará garda

Jie-Ťien-ming

Jie Ťien-ming, předseda představenstva a jeden ze čtyř výkonných ředitelů čínské finanční skupiny CEFC (China Energy Company Limited).

K tomuto kariérnímu skoku nepochybně přispěla ještě další zajímavá okolnost. Podle uznávaných odborníků na asijské otázky Andrewa Chubba a Johna Garnauta je předseda Jie pravděpodobně vnukem jednoho z "osmi nesmrtelných" čínského komunistického panteonu, legendárního maršála Jie Ťien-jinga. A synem generálporučíka Jie Süan-ninga, v 90. letech ředitele styčného oddělení politického štábu a současně zakladatele společnosti Carrie Group, vůbec prvního průmyslového konglomerátu čínské armády.

Generálporučík Jie je jako syn nesmrtelného maršála považován za duchovního otce mocenské skupiny "princátek”, tedy dětí vysokých stranických funkcionářů z revoluční éry před převzetím moci. Podle Garnauta prý navíc maršál Jie pomohl v těžkých začátcích současnému čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, když mu dohodil místo osobního tajemníka u tehdejšího ministra obrany Keng Piaa. Tyto rodinné a agenturní vazby by mohly vysvětlit strmou kariéru nejmladšího Jieho na vrchol jedné z nejvýznamnějších korporací a současně vlivových agentur v Číně.

Napojení CEFC a Jie Ťien-minga na čínské vojenské zpravodajství je dobře dokumentováno v otevřených zdrojích, stejně jako "cibulové" metody styčného oddělení, spočívající ve vrstevnatém propojování různých aktivit, ziskových, neziskových a zpravodajských, někdy legitimních, jindy ne, například i formou vybraných investic. Lze se domýšlet, že z těchto otevřených zdrojů čerpala i BIS ve své nedávné výroční zprávě, jež poněkud krypticky upozornila na růst vlivových operací čínských agentur "za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků".

Dalo by se předpokládat, že podrobnější informace poskytuje BIS přímo české vládě a prezidentské kanceláři. Zbývá se ptát, jak vnímají tyto instituce bezpečnostní rizika plynoucí ze zjevného propojení prezidentského poradce a významného investora na čínské vojenské zpravodajství.

Zeman Číňan
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře