Smrt operní pěvkyně Ludmily Dvořákové

1. srpen 2015 | 23.07 |

Smrt operní pěvkyně Ludmily Dvořákové

30. 7. 2015

Magické číslo 3 se opět naplnilo!

Třetí významnou osobností, které nás v minulých dnech opustily, se stala světoznámá operní pěvkyně Ludmila Dvořáková.

V úctyhodných 92 letech zemřít takto tragicky, to je opravdu hříčka osudu, která se odehraje jen málokdy.

Čest památce této naší významné umělkyně, která proslavila naši zem po celém světě!

                                                                                                                                                                                          Pavel Havlíček

Ludmila Dvořáková 1

Ludmila Dvořáková patřila mezi nejlepší české operní pěvkyně. Svým sopránem okouzlovala fanoušky po celém světě. Kromě pražského Národního divadla působila také v New Yorku, Londýně, Vídni, Mnichově a Berlíně. Za celoživotní dílo dostala prestižní cenu Thálie. 


Blesk a Novinky přinesly informaci o tragických následcích požáru v domě v ulici Na Ořechovce. Jedná se o dům patřící známé operní pěvkyni Ludmile Dvořákové.

"V 6:23 jsme přijali hlášení o požáru domu v ulici Na Ořechovce. Jednalo se o požár dvou pokojů ve dvoupodlažním rodinném domě, který jsme hasili pomocí dvou vodních proudů," sdělila mluvčí hasičů Pavlína Adamcová s tím, že celý dům byl silně zakouřený.

V domě hasiči objevili dvě ženy, které byly v bezvědomí. Předali je ihned záchranářům, avšak těm se je již nepodařilo zachránit. Podle vyjádření záchranářů se jednalo o ženy ve věku 92 a 87 let. Vzhledem k tomu, že operní pěvkyně Ludmila Dvořáková se narodila 11. července 1923, je více než pravděpodobné, že jednou ze zemřelých je právě ona.


Hasiči na místě pokračují v dohašování. Podle mluvčí hasičů Pavlíny Adamcové byl na místo povolán Technický ústav požární ochrany na odebrání vzorků z místa požáru. Příčina požáru se nyní bude vyšetřovat.

Požár v jedné z nejhonosnějších pražských čtvrtí obestírá záhada. Nikdo neví, co přesně se stalo. Chtěl snad někdo oběma starým ženám ublížit? Celá vila byla pečlivě uzavřena, měla kvalitní vzduchotěsná okna. Požár proto dlouho jen doutnal, místo aby se plameny naplno rozhořely. Jedovatý dým ale rychle postupoval všemi místnostmi domu, až bylo na záchranu pozdě. Když seniorky našli hasiči, ani jedna už nejevila známky života.

Pokusy záchranářů o oživení byly bohužel marné, obě ženy na následky udušení zemřely.

"Je to hrozně smutné, obě byly ve svém věku soběstačné. Chodily vždy upravené, i když šly na procházku s pejskem. Budou tady moc chybět," řekl jeden ze sousedů. Případ okamžitě začala vyšetřovat policie. "Kriminalisté případ vyšetřují jako usmrcení z nedbalosti," řekl policejní mluvčí Jan Daněk.

Byla Mařenkou ve Smetanově Prodané nevěstě či Rusalkou v opeře Antonína Dvořáka. Světoznámá pěvkyně Ludmila Dvořáková (†92) žila v luxusní vile na pražské Ořechovce. Včera z domu plameny a hustý dým udělaly past, v níž spolu se sestrou Květoslavou (†87) zemřela.

Hořelo v domě, kde sestry bydlí. Podle záchranářů se ženy ve věku 87 a 92 let nadýchaly kouře. 

Hořet začalo okolo 06:15. Oheň zasáhl dva pokoje dvoupodlažního domu. Celý objekt byl silně zakouřený. "Když na místo přijeli záchranáři, byly ženy už v bezvědomí. Lékaři jim bohužel nedokázali pomoci," řekla ČTK mluvčí pražských záchranářů Klára Fikejzová. Hasiči požár dostali před 08:00 pod kontrolu, informovala jejich mluvčí Pavlína Adamcová. Příčina vzniku požáru zatím není známá, stejně jako výše škody.

"Kriminalisté na místě zajišťují stopy. Případ vyšetřují jako usmrcení z nedbalosti," sdělil ČTK mluvčí pražské policie Jan Daněk. Na místo byl povolán také Technický ústav požární ochrany na odebrání vzorků z místa požáru.

Ludmila Dvořáková 2

Sopranistka Ludmila Dvořáková se narodila 11. července 1923 v Kolíně. Studovala zpěv na pražské konzervatoři a v roce 1949 nastoupila do angažmá v Ostravě. Od roku 1954 byla pět let sólistkou opery Národního divadla v Praze, pak odešla do Slovenského národního divadla v Bratislavě.

Už v roce 1960 jí ale nabídla angažmá západoberlínská Státní opera a ač to za tehdejšího režimu nebylo obvyklé, získala souhlas úřadů a od té doby působila takřka výhradně v zahraničí, mimo jiné v Mnichově (1964-1974), New Yorku (1966-1968) a Londýně (1966-1972).

Dvořáková vynikla i v Metropolitní opeře v New Yorku, kde stanula po Emě Destinnové, Marii Jeritze a Jarmile Novotné jako první česká pěvkyně nové doby. Pozvání do Metropolitní opery v New Yorku ji umožnilo vystupovat jak v historické, tak v nové budově.

Pěvkyně, jejíž specialitou byly Wagnerovy a Straussovy opery, dostala Thálii za celoživotní dílo (2002) i Cenu Antonína Dvořáka za celoživotní mistrovství a přínos v popularizaci české hudby (2012). V roce 2003 vyšel na CD její recitál pořízený ze vzácných studiových nahrávek pro Supraphon a Československý rozhlas. Orchestr Národního divadla v Praze na nahrávkách řídil manžel pěvkyně Rudolf Vašata.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Smrt operní pěvkyně Ludmily Dvořákové zd 01. 08. 2015 - 19:06