Kousky Brouka Pytlíka

23. únor 2015 | 08.07 |

Kousky Brouka Pytlíka

Pavel Havlíček

Kousky Brouka Pytlíka


V jednom starém, zapadlém pražském biografu se před mnoha a mnoha lety narodil Brouk Pytlík. Bylo to přímo za promítacím plátnem, které pamatovalo už němé filmy Charlieho Chaplina, Laurela a Hardyho, Bustera Keatona a dalších tehdejších slavných hrdinů stříbrného plátna.

V době jeho narození byl už ovšem film dávno zvukový, a ta ostrá světla a hlučný filmový zvuk mu nedaly spát. A tak každý večer pilně sledoval všechno, co se v kině dávalo, a nic z děje filmů mu neuniklo. Za těch mnoho let, která v jeho šeru strávil, měl najednou pocit, že všude byl, všechno ví, a všechno umí. A to přece musí dát světu náležitě najevo.

Jediné, co mu nedošlo, že vlastně celou dobu sledoval děje filmů za plátnem, a tudíž všechno viděl úplně obráceně. A podle toho to také nakonec dopadlo.

Jen, co se vyhrabal ze svého kutlochu,  hned se chtěl stát nejslavnějším broukem v celé zemi. A co víc by si mohl přát, než stát se prezidentem! Sotva by mohl vládnout tak bídně, jako jeho kamarád ze stejné líhně. Vždyť nemůže být většího zloděje nad Pučmelouda, zato proti jeho předchůdci Ferdovi Mravenci by působil jako selská hrouda. Ale říkal si: "Jen počkejte, zemáci, však já si vás předělám k obrazu svému! Já vás naučím mít mě rádi, pacholci!"

Když kandidoval do své funkce, rozjel ihned Barnumskou reklamu, jakou viděl v amerických filmech. Svého soupeře, věčně ospalého brouka Potemníka pomluvil, jak se dalo. Slíbil všem broukům, že bude prezidentem všech deseti miliónů, co jich tady po zemi i pod ní lezlo a nad ní létalo. Nasliboval všem hory doly, až mu ti hloupí brouci uvěřili. A tak nakonec ty volby vyhrál, a to byl konec.

Sotva nastoupil do svého úřadu, ihned se rozhodl, že všem ukáže, kdo je v celé zemi nejchytřejší.

Začal tím, že prohlásil, že zásah policie Brouka Bolševika, vládnoucího zde skoro pětačtyřicet let, proti demonstrujícím Broučanům vlastně nebyl tak brutální, jak se zdálo, a že ti ozbrojenci mlátili ta bezbranná malá Broučata jen tak aby se neřeklo. No to si ale zavařil. A ještě pak měl tu odvahu vylézt s tím na veřejnost. Pak se ovšem nemohl divit, že na něj létala rajčata, a jeho ochranka měla plné deštníky práce jej uchránit před plným zásahem. Nicméně statečně prohlásil, že se nějakých osamělých křiklounů a vrhačů tomatů vůbec nebojí.

Nedlouho poté se rozhodl, že bude své Pytlíkovské rozumy šířit také do éteru. Jako náplň svého prvního vysílání si zvolil pohlavní zdravovědu, o níž v kině shlédl řadu naučných filmů. Poté, co se dostal k jistému názvu samičího pohlavního orgánu, spustila se mezi brouky taková nevole, že ještě dnes musí jeho mluvčí brouček Cancáček krotit veřejné pobouření, které jeho školení vzbudilo.

Ale prezident Pytlík byl statečný a ničeho se nezalekl. Chudák jeho paní Brouková - Pytlíková každý den s hrůzou očekávala, s čím její pan manžel zase přijde. A toto její očekávání on rozhodně nikdy nezklamal. Každé jeho vystoupení bylo šokem, při němž mnoho brouků omdlévalo, a někteří dokonce skončili v ordinaci Dr. Chocholouška.

Ale Brouk Pytlík nelenil a stále vymýšlel nové a nové aktivity. Vzpomněl si třeba, že v nějakém starém filmovém žurnálu kdysi viděl, jak Brouk Peroutka řekl, že Hitler byl gentleman. Mluvčí Cancáček pak dostal úkol nalézt v archivu doličný dokument, ale přestože riskoval život, až by se na něj zřítily haldy naučných knih, v nichž zcela beznadějně listoval, dodnes nic nenašel.

Zatím posledním Pytlíkovým výrokem bylo, že je třeba vyhlásit válku těm protivným červeným mravencům, kteří šíří svou víru do celého světa, a chtějí jej zabrat pro sebe. Ale přitom si neuvědomil, že těchhle po zuby ozbrojených šílenců jsou celé milióny, a že podobné výroky už mnoho jemu podobných provokatérů zaplatilo životem.

Takže my už teď jen čekáme, jestli tenhle film skončí happy endem, anebo katastrofou.

Buď ho ti zlí mravenci zlikvidují osobně, anebo naši zemi zaberou jejich tisícihlavé armády stejně, jako se nám to v historii už dvakrát přihodilo.

Ferda a Pytlík 1

Ferdo, kamaráde, proč mě lidi nemaj rádi?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře