Potměšilý Čtvrtníček

15. leden 2015 | 09.34 |

Zpráva z médií - Novinky.cz

14. ledna 2015

www.novinky.cz/krimi/358756-soud-zrusil-ctvrtnickovi-s-potmesilem-podminene-tresty.html

________________________________________________________

Potměšilý Čtvrtníček

Pavel Havlíček


Tak nám zaplaťpánbůh po více než osmi měsících skončila ta soudní šaškárna, kterou sehrál Obvodní soud pro Prahu 6. Za nešťastnou událost při natáčení klipu pro Konto Bariéry vynesl 28. dubna 2014 tresty půl roku až jeden rok s podmíněným odkladem na dva roky nad dvěma herci, režisérem a producentem. Jako důvod uvedl "poškození cizích práv a přisvojení pravomoci úřadu". Městský soud v Praze však včera naštěstí tento skandální rozsudek zrušil.

Od počátku bylo jasné, že se jedná o naprosto nesmyslnou žalobu, která nikdy neměla být podána, ani projednávána. Bylo to jen zbytečné mrhání drahocenným časem a finančnimi prostředky. Namísto stíhání skutečných zločinců se tu opět bezdůvodně skandalizovali a buzerovali poctiví a slušní lidé, jak už je ostatně v naší zemi dlouholetým zvykem.

Má to za cíl jediné - odvést pozornost od zásadních problémů tohoto státu. Místo, toho, aby se soudy zabývaly usvědčováním pachatelů neslýchaných miliardových podvodů a jejich zaslouženým potrestáním, zabývají se takovými pitomostmi, jako že si nějaký člověk se zjevně špatným svědomím zamane zažalovat dotyčné tvůrce za to, že shodou náhod utrpěl kolaps zrovna ve chvíli, kdy probíhalo natáčení.

Není snad blíže k infarktu třeba pan Josef Brettl, který před 10 lety investoval v Praze 20 miliónů do firmy, a po řadu let úspěšně podnikal, aby mu pak bylo sděleno, že pozemky, které řádně od státu zakoupil, podléhají restitučním nárokům, přestože Pozemkový úřad předtím žádné překážky tohoto prodeje neshledal?

Nejsou snad blíže k infarktu klienti H-systému, jimž nedávno hrozilo vystěhování z vlastních domů, které si několikrát koupili a vlastnoručně dostavěli?

V tomto případě Městský soud rozhodl, že obžalovaní nenesli na oné nešťastné události žádnou vinu.

Rozhodně nejednali s úmyslem někomu způsobit jakoukoli újmu, a jejich počínání bylo v souladu s předem schváleným scénářem.

Zato já dobře vím o jednom naprosto opačném případě, kdy soudce Obvodního soudu pro Prahu 10 JUDr. Ondřej Lázna jednal s jasným úmyslem způsobit křivě obžalovanému Ing. Jiřímu Fialovi újmu na zdraví s případným následkem smrti, což se mu také málem podařilo. Vědomě totiž ignoroval všechny jasné důkazy, včetně videozáznamu, svědčící o jeho nevině v případě údajného napadení justiční stráže v soudním areálu na Míčánkách. Tímto soustavným psychickým nátlakem mu zavinil těžký infarkt, jemuž Ing. Jiří Fiala jen zázrakem nepodlehl. Ve svých likvidačních útocích nepolevil ani v době jeho pooperačního lázeňského léčení, ani po jeho návratu. Následkem jeho jednání bylo kárné řízení, které proti němu, bohužel bezúspěšně, vedla předsedkyně Nejvyššího soudu JUDr. Iva Brožová.

Co říci na to, že se takto protiprávně chovají samotní představitelé justice? Proč stíhají slušné a nevinné občany, zatímco nejsou schopni a ochotni usvědčit skutečné zločince a zavřít je do báně, až zčernají?

Oba pánové, Jan Potměšil i Petr Čtvrtníček, jichž se výšeuvedený soudní případ týkal, jsou skvělí lidé i umělci, kteří zaslouží od nás jen to nejvyšší uznání za skvělou a záslužnou práci, jakou odvádějí.

Petr Čtvrtníček je jedním z mála lidí, kteří se nebojí upozornit na věci, jež nás pálí, navíc se svým úžasným humorem, známým už z dob "České sody". Podle jeho vlastního vyjádření by tehdejší ostrá satira dnes jen stěží prošla u současného vedení televize. Známé představení "Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?" je jedním z nejlepších divadelních kousků, jaké se v poslední době povedlo stvořit. Jenomže upozorňuje na dnes běžné korupční praktiky - a to nejen ve sportu - o nichž není dnes zjevně radno mluvit. Tím méně o lidech, kteří je stále v pohodě provozují, a namísto v kriminále sedí často na čelných místech různých institucí.

A také Jan Potměšil zasluhuje naše nejvyšší uznání. Už za to, jak statečně bojoval za svobodu a demokracii v roce 1989. Na svou obětavost a nadšení však bohužel doplatil svým zdravím, když spolu s Janem Kačerem nešťastně havarovali při návratu z mítingu s ostravskými horníky. Dnes působí v mnoha charitativních projektech. Před lety uváděl například koncert za osvobození protiprávně vězněného čínského disidenta Kao Č‘- šenga ve Valdštejnském paláci, a charita je kromě herectví jen jednou z jeho mnoha prospěšných aktivit.

Takovíto lidé, zasluhující naší nejvyšší úcty, jsou dnes pronásledováni režimem, zatímco viníci mnohých miliardových korupčních kauz působí nadále beztrestně na vedoucích pozicích ve státě.

Hanba těmto lidem, hanba současné vládě i prohnilé justici, že tento tristní stav dovolí.

Jak dlouho jim ještě toto jasné porušování zákonů a lidských práv budeme trpět?

Potměšil, Ćtvrtníček 1
 

Herci Jan Potměšil a Petr Čtvrtníček na jednání Obvodního soudu pro Prahu 6 v justičním areálu Na Míčánkách.

Na tomto jevišti jsme byli už mnohdy  svědky nejedné tragédie, za jakou by se ovšem William Shakespeare styděl.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře